Фото: Зошто оваа девојка е дисквалификувана од изборот за Мис на свет?

Вероника Дидушенко побара промена на правилата за учество на натпреварот во Мис Светот, бидејќи беше дисквалификувана од истиот.

Поранешната Мис Украина, која беше исклучена од натпреварувањето во „Мис Светот“ затоа што е мајка и разведена, изјави денес дека ги тужела организаторите на Светскиот натпревар за убавина за дискриминација во Лондон. 

„Барам промена на правилото“ за „Мис на светот“, рече Вероника Дидушенко (24), откако започна кампања на страницата за социјалните мрежи  #righttobeamother. 

„ Причината поради која не ми е дозволено да учествувам на изборите во„ Мис на светот “. "по победата на" Мис Украина "во 2018 година беше дека сум бил во брак и имале дете ", рече Дидушенко, мајка на петгодишно момче 

таа вели дека, според британскиот закон, "политиката на учество на конкурсот за" Мис на светот " дискриминаторски по повеќе основи,

Според правилата на натпреварот „Мис на светот“, учесниците не смеат да бидат во брак или да имаат деца. 

Вероника Дидушенко веќе беше дисквалификувана од натпреварот Мис Украина од истите причини. 

„Не сакам да ми дадат круна“ на победникот, рече таа. 

„Би сакала да гвидам  Мис Светот’ и други меѓународни церемонии за убавина, кои се чини дека се заглавени во средниот век, да ги укинат сите ограничувања за да станат вистински достапни за  сите жени “,напиша  таа на Инстаграм. 

Организаторите на натпреварот „Мис на светот“ сè уште не одговориле на нејзиниот рејтинг. Финалето на натпреварот Мис Светот во Лондон е на 14 декември. 

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Доколку планирате патување може да очекувате дека околностите добро ќе се наместат. Вашата емотивна ситуација е многу комплицирана. Не ви е лесно да се ослободите од влијанието на минатото. Избегнувајте пороци.

БИК

Не очекувајте премногу на деловно поле денес. Сѐ укажува на проблеми и компликации. Можеби личноста со која сакате врска и понатаму се двоуми и не е сигурна како да се постави кон вас. Проблеми со грчеви во мускулите.

БЛИЗНАЦИ

Позитивниот став на работното место ќе ви се исплати. Важно е да не престанувате да се трудите и ќе напредувате. Ќе ви биде тешко да ги решите проблемите кои ги имате во вашата емотивна врска. Можна е вознемиреност.

РАК

Пред вас е поволен период за нови деловни проекти или за почеток на работа на некое ново работно место. Решивте да ставите точка на односот во кој не сте задоволни. Сметате дека заслужувате повеќе. Проблеми со бубрезите.

ЛАВ

Подгответе се за компликации на работа. Во наредниот период многу работи нема да бидат онака како што очекувате. Можеби немавте доволно време да бидете со саканата личност и таа се оддалечува од вас. Пад на имунитетот.

ДЕВИЦА

Ве очекува ден кој ќе биде многу напнат. Можни се многу стресови и промена на работата. Подгответе се за важен разговор со саканата личност. Сега е момент да разјасните некои работи. Проблеми со видот.

ВАГА

Можно е да имате некој губиток на работа или некоја материјална штета. Доколку сте во брак, ќе имате проблеми во однос на партнерот во текот на денот. Болки во стомакот.

ШКОРПИЈА

Не е премногу поволен ден за започнување на бизнис. Потрудете се сѐ она што ви е помалку важно да го одложите. Пред вас е прилика за незадолжителна авантура. Можно е сепак да не прифатите. Чувствителни бели дробови.

СТРЕЛЕЦ

Пред вас е период во кој ќе имате можност за да ги поправите оние работи кои на ова поле ви претставуваат пречки. Можно е саканата личност да ви замерува некои работи и време е да разговарате за тоа. Променливо расположение.

ЈАРЕЦ

Можеби нема да го добиете унапредувањето на кое се надевате и ќе имате некои проблеми на ова поле. Упорни сте да ја освоите личноста која ви се допаѓа. Сметате дека таа е идеална за вас. Хроничен умор.

ВОДОЛИЈА

Не сакате да се откажете од своите идеи иако засега не сте добиле никаква поддршка за нивна реализација. Доколку сте слободни, пред вас е период кој може да донесе почеток на нова врска. Можни се проблеми со притисокот.

РИБИ

Ако бидете премногу импулсивни и строги во комуникацијата со соработниците, многумина ќе се свртат против вас. Размислувате за брак или заедница со личност која ви се допаѓа. Чувајте се во сообраќајот, патите од недостаток на концентрација

Порта.мк

Популарно