Трајановски до Шилегов: Да фатеше лопата и чизми ќе асфалтираше барем метар булевар

Петре Шилегов споменал дека не е негово да облекува чизми и да фаќа лопати. Ако се фатеше за лопата т.е за работа за овие 2 години ќе асфалтираше барем 1 метар од некој нов булевар.

Ова го пишува поранешниот градоначалник на Град Скопје Коце Трајановски за сегашниот скопски татко.

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, призна вина пред судот

Курто Дудуш, градоначалникот на Општина Шуто Оризари од редовите на СДСМ денеска призна дека е виновен за физичкиот напад над иселеникот Демир Исмаил, и рече дека жали за стореното. Судијата Ѓоко Ристов му изрече казна "судска опомена" на тужениот. 

Оштетениот Исмаил рече дека ќе бара оштета од Дудуш и дека добиените пари ќе ги донира во хуманитарни цели.  Претходно, Исмаил рече дека како причина за нападот е тоа што неговата организација донира храна и облека за жителите на општината, но тоа не му се допаднало на Дудуш и се обидувал да го спречи.

Според неговото сведпштво, градоначалникот јавно го нападнал во 2018 година на Ромски бал во хотелот „Александар Палас“. 

Дескоска: Усвоени измените на законот за извршување

Министерката за правда Рената Дескоска преку Фејсбук информира дека денес е усвоена измената на Законот за извршување кое е одраз на реалната потреба за помош и поддршка на загрозените категории на лица кои се соочуваат со егзистенцијални проблеми, но и на социјално ранливите групи на лица, кои не по своја вина не се во можност да го намират своите долгови без да им се загрози егзистенцијата, не само лична, туку и на нивните семејства.

– Со измените целосно се изземаат од присилното извршување примањата на граѓани кои се корисници на гарантирана минимална помош од социјалната заштита, примањата на децата согласно Законот за заштита на децата, како и

примањата за социјална сигурност на старите лица, согласно прописите за социјална сигурност на старите лица.

Дополнително со измените се намалува износот на максималната вредност која може да биде задржана односно се менуваат ограничувањата на извршувањето и тоа од 1/3 на 1/5 од плата и пензијата за лицата приматели на просечна плата и пензија, надомест на трошоци за сместување на лице и надоместок за згрижување на згрижувачко семејство, како и за децата корисници на семејна пензија примената на законските одредби се однесува и за веќе започнатите извршувања како поповолен закон за граѓаните, напиша Дескоска.

Сашо Десеновски: „Никола Груевски стои зад креирањето на „Рекет“

Новинарот Сашо Денесовски на порталот Охридскај пишува интересна вест, која буквално ја крена целата македонска јавност на нозе. „Никола Груевски стои зад креирањето на „Рекет“ односно зад Катица Јанева и Боки 13“.

За оваа изјава коментар даде и Бранко Героски, кој прв ја откри оваа афера, а истото подоцна го направи и Јорданка Ивановска – Јоци, при што имаше и препукување на социјалните мрежи меѓу двајцата новинари.

Во продолжение ќе ви пренесеме дел од текстот од Охридскај, а целиот текст ќе може да го прочитате на самиот сајт:

Некогаш заменик Основен Јавен Обвинител во ОЈО Гевгелија, потоа Специјална Јавна Обвинителка Катица Јанева ,сега обвинета во случајот „Рекет“Катица Јанева, преставува уште една криминална фигура на „преродбата“ на Никола Груевски.

Оштрите „пера“кој патем се дебело потплатени, никако не сакаат да обзнанат дека всушност Катица Јанева, беше единствен предлог на Никола Груевски за да се создаде Специјалното јавно обвинителство, кој мораше да биде прифатен од страна на СДСМ и другите политички актери на Пржинскиот договор. Од предлогот Јанева да биде специјален јавен обвинител Груевски не попуштал, но со Јанева го поврзувале многу криминални дејствија од минатото.

Она што се чути од неразбирливи причини, преставува фактот, дека сега покојниот сопруг на Катица јанева во 2010 година е фатен во голем шверц на егзотични животни во вредност од над 20.000.000 евра, кој преку Србија требало да завршат на пазарот во Западна Европа.

Исто така малку се знае, а уште помалку се пишувало дека за ваквото нешто отворен бил предмет во ЈО гевгелија, кој предмет никаде го нема сега ,а но ги снема тогаш преку ноќ и запленетите егзотични животни ,кој веќе наредниот ден со посебен транспорт биле предадени во Београд.

Наредбата за да се ослободи сопругот на Јанева и запленетите животни доваѓа директно од врвот на владата , поточно директно од Никола Груевски, кој во времето кога ја издавал наредбата во неговиот кабинет друштво му правел српскиот државјанин Андреја Вучиќ. Обезбедување на транспортот на егзотичните животни до граничниот премин „Табановце“ лично му бил доверен на Зоран Милевски-Кичеец и на уште две бараби со потекло од Охрид ,кој патем биле управители на сите фирми на Орце Камчев, во јавноста попознати како “Грунци“.

Камчев преставува само еден од ликовите губитници, кој исто како и Никола Груевски и останати криминални структури, воопшто не му одговора правна држава, навикнати да бидат господари на све и сешто, навикнати на лагодност, разврат и блуд, одеднаш постанаа обични смртници, кој не можат да ги остваруваат своите походи Македонија и понатаму да биде меѓународна перилница на пари, да биде една од главните рути во трговијата со наркотици, на нив им беше потребна Ничија земја со самопрогласен забеган Крал од типот на Груевски, за да и понатаму си ги остваруваат своите настрани сништа.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Популарно