Вооружен напад во болница во чешка Острава

Во нападот што се случил утринава во 7 часот, најмалку шест лица се убиени во пукотница во болница во чешкиот град Острава.

Полицијата ја евакуирала болницата и го бара напаѓачот, кој е во бегство. На местото на нападот се наоѓаат припадници на специјалната полиција.

Полицијата претходно јави дека четири лица се убиени, а двајца тешко се ранети, но во меѓувреме бројот на загинати се зголеми на шест.

Според непотврдени информации, напаѓачот бил облечен во црвена виндјакна.

-Полициската интервенција се уште е во тек. За жал, во нападот животот го загубија повеќе лица. Нема да коментирам детали за тоа. Полицијата прави се што е потребно за да ја реши ситуацијата, изјави чешкиот министер за внатрешни работи Јан Хамачек за чешката јавна телевизија.

Чешките медиуми наведуваат дека пукањето се случило во една од амбулантите на болницата во Острава, град на североистокот од земјата.

Детали за грозоморното убиство во Гостивар: Синот ја пронашол масакрираната мајка

Во Гостивар е убиена 60-годишна жена. За убиството осомничен е нејзиниот сопруг, 67-годишен жител на Гостивар, со кого подолго време имала нарушени односи.

Според првичните сознанија на Обвинителството, осомничениот со секира и нож ѝ нанел повеќе убодни рани по телото. Осомничениот во моментот е недостапен за органите на прогонот.

Случајот утринава околу 7 часот го пријавил синот на жртвата.

Од Јавното обвинителство соопштија дека обвинител од Основното јавно обвинителство во Гостивар заедно со крим техника извршил увид на местото на убиството.

Издадена се наредби за обезбедување и прибирање на траги од лице место, кои ќе бидат предмет на натамошно вештачење, како и наредба за обдукција на телото на починатата. 

Гостивар: Маж со секира и го одзел животот на сопругата во спалната соба

Маж со секира си ја заклал сопругата. Како што информира МВР, утрово во 6:50 часот 33 годишен маж пријавил дека во спалната од семејната куќа ја пронашол мртва својата 60 годишна мајка Џ.И. 

Од полицијата велат дека осомничен за убиството е 67 годишниот сопруг Б.И.

„Денеска (10 септември) во 6 часот и 50 минути, В.И.(33) од Гостивар во СВР Тетово пријавил дека во спалната соба од семејната куќа ја пронашол усмртена неговата мајка Џ.И.(60).Осомничен дека го извршил убиството е Б.И.(67) сопруг на Џ.И. и татко на пријавителот, кој со остaр предмети ja усмртил.“ – велат од МВР за Сител.

Од полицијата додаваат дека во моментов Јавен обвинител и екипа на СВР Тетово вршат увид на лице местото и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Според неофицијалните информации убиецот се уште е во бегство и полицијата трага по него.

Жител на Сарај загина во зграда во Кисела Вода, паднал во отвор за лифт

Жител на Сарај, на возраст од 30 години го загуби животот по пад во отворот за лифт во зграда во скопската населба Кисела Вода.

Како што објави „Алсат“, Мујадин Муртезани е човекот од Сарај кој утринава околу 9.30 часот го загуби животот.

Причините за несреќата се разјаснуваат.

Популарно