Сончево со мала до умерена облачност

Денеска не очекува  сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утринсакта температура ќе се движи од минус два до минус осум степени, а дневната температура од три до 10 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе достигне до минус три степени, а дневната температура до шест степени.

Во следните денови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и ќе продолжи да дува слаб до умерен северен ветер, кој во четврток ќе се засилува. Од петок ќе започне да дува јужен ветер, облачноста ќе се зголемува и за време на викендот се очекуваат повремени врнежи претежно од дожд

Сончево со мала до умерена облачност,

Денеска не очекува сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 8, а максималната ќе достигне од 15 до 22 степени.

Во Скопје, претежно сончево со слаб северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 18 степени.

Во следните денови ќе се задржи стабилно време, сончево со мала до умерена локална облачност и со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.

Сончево време со мала до умерена локална облачност.

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од -1 до 9, а дневната од 10 до 21 степени.

Во Скопје, утринската температура ќе се спушти до 3, а дневната ќе достигне до 18 степени.

СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – СЛЕДНИТЕ УТРА ДОСТА СТУДЕНИ

Под влијание на постуден воздушен бран кој ќе продре во нашата држава и тоа од север и од североисток во текот на следните утра очекуваме доста ниски температури на воздухот, истите ќе се спуштаат во интервалот од 0 до 8 степени, додека особено во Беровскиот регион истите има услови да се спуштат и малку под нулата.

Во ваква ситуација локално ќе се создаваат услови за појава на слана и за слаб мраз.

Максималните дневни температури во текот на следните неколку денови исто така ќе бидат нешто пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени.

Времето пак ќе биде стабилно, суво и сончево со мала локална облачност, исклучок ќе биде утрешниот ден кога ќе има локално малку повеќе облачност, особено на запад каде ќе има услови за слаб локален дожд во планинските предели.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука.

Популарно