Видео: Човек си пукаше во глава пред Парламентот во Белград

Човек се самоуби пред Парламентот во Белград. 

Станува збор за маж на возраст од околу 50 години кој си пукал во главата денеска околу 19 часот на скалите пред Домот на Народното собрание во Белград. Самоубиството се случило пред голем број очевидци.

Од српското МВР велат дека мажот си пукал во пределот на устата, а починал на лице место.

Идентитетот на човекот не е познат, ниту се знае зошто се самоубил. 

Полициските службеници не дозволуваат пешаците да се движат во околината на местото, но сообраќајот на Плоштадот Никола Пашиќ се одвива нормално.

ФОТО: Ова е момчето од Србија што е заразено со коронавирусот

Стотици патници се заклучени во нивните кабини, а тестовите за коронавирус продолжуваат. Младен на бродот “Diamond Princess” работи како келнер веќе седум години.

Иако боледува од коронавирус, се чувствува добро, а семејството е загрижено бидејќи тој  страда од хроничен бронхитис. Според првичните информации, С.О. (29) од Србија.

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар верува дека двајцата ќе останат во Јапонија на лекување.

– Мислам дека нема да сакаат да ризикуваат да ги испратат овие пациенти во Србија, да бидат во контакт со повеќе луѓе, туку ќе го преземат нивниот третман.

Младен е роден во Кладово, но се пресели во Ниш пред десетина години. Тој веќе седум години бил вработен како келнер на крстарење, што отсекогаш било негова желба.

Тој е голем верник, па затоа го замолил семејството итно да го испрати Новиот завет во Јапонија. Тој е убеден дека сè ќе заврши добро.

Во Грција прв случај на коронавирус, заболена жена во Солун

Грчкото министерство за здравство денеска потврди прв случај на коронавирус во Солун. Како што јавува грчката агенција АНА-МПА се работи за 38 годишна жена која неодамна патувала во Италија.

Досега повеќе од 30 земји во светот соопштија дека на нивните територии има потврдени случаи на коронавирус. Најголемиот број се во Кина, од каде што и почна ова заболување, а голем број заразени имаат и Јапонија, Јужна Кореја, Италија и Иран.

ВИДЕО: Регистриран првиот случај на КОРОНАВИРУС во Хрватска

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ потврди дека првиот случај на инфекција со коронавирус е регистриран во Хрватска.

Станува збор за помлад маж кој бил во Милано, има поблаги симптоми и е хоспитализиран во болницата „Фран Михајловиќ“ во Загреб.

„Утврдено е дека го имаме првиот пациент кој е потврден со коронавирус, е во болницата„ Фран Михаjeевиќ “во Загреб, е помлад човек, неговата состојба е добра“, изјавил премиерот Андреј Пленковиќ на прес-конференција по состанокот на Националниот штаб за цивилна заштита. „Пациентот престојувал во Милано од 19 до 21 февруари. Тој покажува поблаги симптоми. Сега ќе се сконцентрираме на неговите контакти", изјавил министерот Берош.

Популарно