Спенџарска ги пакува куферите и заминува далеку од Македонија

Една од нашите најпознати водителки во недела наутро ја напушта Македонија и заминува на патување во Америка.

Јелена Спенџарска на својот Инстаграм профил сподели фотографија дека конечно добила виза за Америка и дека наскоро планира да ја посети оваа земја. Водителка е пресреќна што наскоро ќе има можност да се прошета и да ја посети Америка. Вака гласеше текстот под нејзината фотографија:

„Никогаш не сум била во Америка, не зашто не сум сакала, туку едноставно чувствував во себе дека не ми е вистинското време за таму. Не знам како конкретно да ви го објаснам ова. Нешто ми кажуваше да почекам зашто денот кога ќе стапнам таму ќе биде буквално остварување на се што претходно си имам замислено за себе и својот живот. Чекав многу години и слушав разни ваши приказни каде сте биле, како сте поминале, што сте виделе и доживеале и никогаш не бев нестрплива и никогаш не се запрашав кога ли е моето време. Никогаш. Само знаев дека ќе дојде.

Бев на интервју кај една толку прекрасна госпоѓа во амбасада која со насмевка ме праша неколку прашања поврзани со моето патување таму. Не поминаа ни пет минути, а јас веќе слушнав од неа – Enjoy your stay ! Така се насмеав од срце, излегов од просторијата и тие отприлика сто скали до другата просторија кај што ми беа личните работи ги поминав со солзи во очите. Надвор истураше, а мене ми беше преубаво. Немате појма колку бев возбудена и колку му бев благодарна на животот за тоа мало зелено ливче кое го имав во рацете на кое пишуваше visa approved !

Знам дека сега ќе си речете – ‘Еее голема работа добила виза’ , но не е баш така. Јас емотивно сум врзана за оваа виза и таа е голем, голем дел од мојата душа и уште поголем зашто се случува во вистинско време кога во мојот живот се случуваат големи трансформации. Не се селам, да се разбереме, одам малку да прошетам и да одморам. Уште поинтересно е што тој одмор ќе биде на океан, во бикини практично уште еден сон кој ми се остварува од години нананзад. Одиме со сестра ми и Љубљана во недела наутро.

Ќе биде забавно долгото патување со малата со оглед што се ја интересира и се сака да види и да фати. Имам толку многу да напишам, но би сакала да скратам. Само сакам да знаете: – Можеш да бидеш СЕ што ќе посакаш! – Можеш да имаш СЕ што ќе посакаш! – СЕ во животот е возможно! California, here we come“

Фото:Нема да верувате какво домашно милениче има девојкава!

Јутјубер звезда и нејзиниот свршеник тврдат дека за време на карантинот им помогнало необично милениче бидејќи тоа е многу мирно животно

28- годишната Симоне Партнер, инфлуенсерка од Англија, пораснала на фарма и отсекогаш сакала да има свиња како домашно милениче, а пред три и пол години го оствари тој сон. Таа ја купи својата куќа, а потоа и мало прасе за 500 фунти и му дала име Мило .

Но, Мило порасна и сега тежи околу 80 килограми, но Симоне тврди дека тој е совршен миленик и одлично се согласува со неговата „сестра“, англискиот шпрингер Спаниел Брук.

„Луѓето мислат дека свршеникот  и јас не сме нормални, особено кога ќе го видат Мило како среќно трча околу нашиот двор. Но, повеќето се фасцинирани од него и секогаш прашуваат дали можат да дојдат да го видат. Исто така, нè прашуваат дали можам да го носам на прошетка, но за тоа е потребна посебна дозвола, верувале или не “.

Парот ја елиминирал сланината од исхраната поради нивното милениче, тврдејќи дека не може да јаде свинско месо затоа што Мило за нив бил како син.

Од друга страна, Мило се држи до својата здрава исхрана. Тој јаде во исто време секој ден, а вообичаено станува збор за свежо овошје, зеленчук и специјална храна за свињи.

Дневна рутина

„Тој е уреден и навикнат на куќата, но сака да носи слама од својот кревет што јас секогаш го чистам по него. Тој има своја куќа во дворот каде што спие ноќе, но најмногу заспива на каучот, завиткан во перници, ќебе и играчки. Може да спие таму со часови. 

Парот тврди дека Мило им помогнало да останат опуштени за време на пандемијата, бидејќи тоа е многу мирно животно.

Неговиот вообичаен ден вклучува станување од кревет, одење на посебно место за уринирање во нивниот двор, потоа појадок, а потоа спиење наутро на тепих. Секоја промена во распоредот ќе го натера да се жали гласно. Двојката најмногу ги сака „ неделите“ кога се милуваат со него на каучот.

„Неговата единствена иритирачка навика е да ги чисти забите додека се релаксира, што звучи како машина за перење и може да ве полуди“, призна Симоне. Мило исто така сака да се сонча, па сопствениците мора редовно да му ставаат крема за сончање за да не изгори.

Симоне тврди дека свињите се одлични миленичиња бидејќи се исклучително интелигентни, имаат интересна личност и добро реагираат на луѓето.

Фото: Фолк пејачката „изгуби“ 20 килограми!

Фолк пејачката Јана Тодоровиќ ослабе повеќе од 20 килограми, а се пофали со својата нова линија на Инстаграм.

Имено, Јана позираше средена од глава до пети во бел, краток фустан кој го истакна нејзиното деколте, но и „затегнатите“  нозе.

Како што изајви пејачката со месеци беше на посебна диета.

- Јас сум хедонист и сакам да јадам квалитетна и вкусна храна. Кога неодамна стапнав на вагата, се зачудив. Сфатив дека морам да направам нешто. Јас се здебелив 20  килогграи! Во тој момент имав 82 килограми, што беше премногу - , додавајќи дека нејзината пријателка ја убедила да посети нутриционист.

- И реков на мојата пријателка дека не знам дали ќе можам да ослабам, бидејќи не сакам ограничувања. Но, го прифатив предизвикот и отидов на диета. Ми беше многу тешко да јадам само варена храна, па затоа сакав да се откажам од сè неколку пати! Сепак, издржав, исфрлив леб, слатки, зачинета и пржена храна, јадам месо во мали количини ... И порано живеев на тоа! Веднаш почнав да ги забележувам резултатите.

Виц на денот

Банка

Ало здраво, вртимо ви од Шпаркасе банку.

– Да изволте..

– Дали користите наши услуге?

– Да, к’д проваѓам покрај вашу банку огледују се на излог

Популарно