Кина стравува од нов бран на Ковид-19

Кина, извор на опасна наезда, во саботата објави рекорден пораст на увезени случаи на коронавирус, додека Кинезите се враќаат од странство, зголемувајќи ги стравувањата од втор бран на инфекции додека земјата се опоравува од првичниот.

Пекинг и Шангај се главни влезни места за враќање на студентите, од кои многумина се студенти кои се школуваат во странство, но мораа по одлуката за затворање на многу кампуси во САД и во Европа.

Вкупниот број на потврдени случаи во континентална Кина во петокот вечер беше 81,008, соопштија здравствените власти. Бројот на починати е 3.255, што е многу побавно отколку во првите денови на кризата.

Властите во Казахстан, Киргистан, Узбекистан и Туркменистан најавија нови ограничувања за спречување на ширењето на коронавирусот со зголемувањето на бројот на случаи во Централна Азија.

Во Казахстан, каде се потврдени 53 случаи, властите во саботата соопштија дека ги затвораат сите паркови во Алмати, најголемиот град во земјата, кој беше ставен во карантин оваа недела со главниот град Нур Султан.

Во Узбекистан, каде се пријавени 33 потврдени случаи, владата во петокот вечер соопшти дека ги затвора сите места за забава и чајџилници, како и забрана за големи свадбени прослави и други семејни прослави.

Во Туркменистан, кој досега нема пријавено ниту еден случај на зараза, локалните жители кои патувале кон и од главниот град Ашгабат, рекоа дека на контролните пунктови од полиција биле известени дека се забрануваат патувања што не се неопходни.

Владата во Киргистан денеска соопшти дека размислува за воведување на вонредна состојба од недела и утре ќе ги затвори окрузите каде е откриена инфекцијата.

Бројот на загинати во Иран од новиот коронавирус се зголеми за повеќе од 100 и денеска достигна 1.556 лица, а над 20.000 луѓе се заразени, изјави ирански претставник на Министерството за здравство.

Иран, една од земјите кои се најтешко погодени од пандемијата, објави дека починале 1.433 лица, а вкупниот број на луѓе со дијагностицирани со оваа болест во саботата е 20.610.

извор: novatv.mk

Ова се волшебните 11 членови на службите за итни случаи кои ја одржуваат Шпанија во живот

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19.

Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 заболени лица. Бројот на смртни случаи во Шпанија достигна 11.744, соопшти Институтот „Џон Хопкинс”.

Засега бројот на починати во Италија е 14.681 лица.

Во околности, еден од најпознатите светски спортски дневници и најчитаниот шпански весник „Марка“ го избра сегашниот идеален тим на Шпанија.

Не станува збор за најдобрите 11 фудбалери што играат во ЛаЛига, или најдобрите 11 „црвени фури“. Следниве се членови на службите за итни случаи кои ја одржуваат Шпанија во живот:

Роса Мартинс – медицинска сестра

Лус Мартинс – Касиер

Раул Галего Ајусо – возач на камион за испорака

Октавио Санс – работник на бензинска пумпа

Луис Мартинс Мехид – војник

Луис Контрерас Аранда – одгледувач на овошје и зеленчук

Хуан Сампедро Навас – пожарникар

Анхел Хименес Гонсалес – Продавач на весници

Пабло Бареиро – лекар

Серхио Рамос Весино – полицаец

Роберто Фернандес Лопес – Чистач на улица

Австралијанците откриле дека лек против вошки, во лабараторија го убива вирусот COVID-19

Американската ТВ куќа MSN и уште дузина светски медиуми јавуваат за нова надеж на човештвото против корона вирусот. Одговорот лежи во Австралија, во Монаш Биомедицинскиот Институт и во лек против вошки, пренесува Канал 5.

Заедничка студија предводена од Институтот за биомедицина Монаш во Монаш и Институтот Доерти, откриле дека лекот „Ивермецтин“ го запира коронавирус додека расте во културата на клетките.

Следниот чекор е да се утврди дали може ефикасно да го третира коронавирусот кај луѓето и д се открие која би била безбедната доза. Ивермецтин со години се користи низ целиот свет како третман за низа состојби, вклучително и како препарат против вошки и шуга, а достапен е како пилула, лосион или шампон.

Министерот за здравство на регионот Викторија во Австралија,Џени Микакос ги повика луѓето да не ја користат се уште супстанцата. „Нема причина да купувате третман против вошки освен ако не го користите во косата на вашите деца“, рече г-ѓа Микакос за време на прес-конференцијата за ажурирање на Викторијанците на пандемијата на коронавирус.

“ Само сакам да го истакнам тоа затоа што сме слушнале за луѓе во странство кои слушнале за потенцијален развој и потоа конзумирале лекови што се користеле целосно на несоодветен начин и истите потоа починале.“

„Не сакам да видам луѓе што брзаат кон нивните аптеки или нивните супермаркети сега купуваат третмани со вошки затоа што научниците се задолжени за целосно испитување на овој потенцијален лек.“

Истражувачот од Институтот за биомедицина Монаш, Кајли Вагстаф, кој ја водеше студијата Ивермецтин, рече дека тимот е „претпазлив оптимист“ за потенцијалот на лекот.

Таа вели: „Она што е најважно сега е дали овие безбедни дози, ќе функционираат и кај луѓето за да бидат ефикасни врз вирусот“.

Ивермецтин е анти-паразитски лек одобрен од Управата за храна и лекови на САД, за кој претходно се покажа дека е ефикасно во ин витро против широк спектар на вируси, вклучувајќи ХИВ, денга, грип и цика.

Анти-паразитски лекови, кои напаѓаат организми веќе во организмот, се различни од вакцините, кои го обучуваат имунолошкиот систем на организмот да се бори против болеста пред да се зарази.

Иако механизмот со кој работи Ивермецтин врз вирусот не е познат, она што е очигледно дека лект го напаѓа вирусот во самата клетка на „домаќинот“ при што го задучува вирусот, рече д-р Вагстаф.

Заменик-главниот директор за здравство на Викторија, Аналиес ван Диман изјави дека раните резултати од студијата се „одлични“.

Сепак, таа истакна дека експериментите биле „во лабораторија“ и сега треба да се види како ќе напредува во следната фаза на испитување пред да се започне со третман кај пацинетите.

Наодите од студијата беа објавени преку ноќ во списанието „Антивирусно истражување“.

Пандемијата на коронавирусот го забави движењето и на самата планета!

Пандемијата на коронавирусот влијае на животот на луѓето не само во здравствен, социјален и економски поглед. Светот застана, но застана и Земјата.

Според најновите информации, планетата исто така позабавено се мрда од вообичаено. Истражувачите кои ги проучуваат движењата на Земјата велат дека забележале намалување на сеизмичката бучавост во последните неколку недели, пишува „Nature“.

Последица на тоа е намалување на активноста, транспортот, движењето во целина. Цела една мрежа престана да работи, јавниот транспорт е затворен во многу делови на светот, луѓето не патуваат за да стигнат на работа, туку работат од дома, авионите не летаат. Молк што можат сите да го забележат, особено жителите на урбаните подрачје. Толкав молк што детекторите можат да следат со многу поголема точност, дури и најмал потрес, како и вулканска активност и други сеизмички движења.

Инаку, намалувањето на бучавата се забележува околу Божиќ, објаснува Томас Лекок, белгиски сеизмолог кој прв го забележа намалувањето на бучавата. Исто како што природните движења, како што се земјотресите, влијаат на Земјината кора, така на неа влијаат и сите вибрации произведени од возилата што се движат и индустриската машинерија, објаснува тој. И додека индивидуалните влијанија се занемарливи, тие заедно создаваат значителна количина на позадинска бучава која ги намалува обидите на сеизмолозите да забележат други сигнали на истите фреквенции.

Затоа тие во последниве недели слушаат подобро од кога и да било.

Доколку ограничувањето на движењето продолжи, детекторите кои се инаку позиционирани во градовите, ќе можат полесно да ја идентификуваат локацијата на треперење на тлото после земјотрес. Односно, полесно ќе може да се пресмета каде тлото најсилно ќе се тресе во однос на епицентарот.

– Сигналите ќе бидат придружени со помалку бучава што ќе ни овозможи од секое трепереење на земјата да добиеме повеќе дополнителни информации кои инаку не би можеле да ги забележиме – вели сеизмологот Енди Фрасето.

Недостатокот на човечка бучава им овозможува и на оние кои се занимаваат со проучување на движењата во океаните да регистрираат повеќе информации и при тоа да дознаат повеќе за самите движења во кората на земјата.

 

Популарно