Роботот самостојно со УВ зраци ги уништува сите патогени, бактерии и вируси со ефикасност од 99,9%

Данската компанија UVD Robots, која ја основал Blue Ocean Robotics, во последните неколку месеци трикратно го зголеми своето производство, особено благодарение на нарачките од Кина, но и од други земји во светот кои се борат против пандемијата на корона вирусот.

Нивниот автономен робот UVD Robot може самостојно да се движи низ простории и со УВ зраци да ги уништува сите патогени, бактерии и вируси со ефикасност од 99,9%. Кога роботот ќе го доведете во некоја просторија, пред да почне да дезинфицира, ќе ве замоли да ја напуштите собата, да ја затворите вратата и почнува со дезинфекција затоа што УВ светлото кое го испушта може да биде штетно за луѓето.

Роботот се испраќа во некоја просторија преку апликација и може сам да си ја отвори вратата на собата. После завршената работа роботот испраќа порака дека завршил со дезинфекција, а потоа се враќа на место каде што стои гаражиран.

Данската компанија продава UV Robot во 40 држави во светот по цена од 67.000 долари, а минатиот месец почна за испорачува роботи во Вухан и други градови во Кина, кои нарачаа дури 2.000 примероци за своите болници.


извор: inovativnost.mk

Австралијанците откриле дека лек против вошки, во лабараторија го убива вирусот COVID-19

Американската ТВ куќа MSN и уште дузина светски медиуми јавуваат за нова надеж на човештвото против корона вирусот. Одговорот лежи во Австралија, во Монаш Биомедицинскиот Институт и во лек против вошки, пренесува Канал 5.

Заедничка студија предводена од Институтот за биомедицина Монаш во Монаш и Институтот Доерти, откриле дека лекот „Ивермецтин“ го запира коронавирус додека расте во културата на клетките.

Следниот чекор е да се утврди дали може ефикасно да го третира коронавирусот кај луѓето и д се открие која би била безбедната доза. Ивермецтин со години се користи низ целиот свет како третман за низа состојби, вклучително и како препарат против вошки и шуга, а достапен е како пилула, лосион или шампон.

Министерот за здравство на регионот Викторија во Австралија,Џени Микакос ги повика луѓето да не ја користат се уште супстанцата. „Нема причина да купувате третман против вошки освен ако не го користите во косата на вашите деца“, рече г-ѓа Микакос за време на прес-конференцијата за ажурирање на Викторијанците на пандемијата на коронавирус.

“ Само сакам да го истакнам тоа затоа што сме слушнале за луѓе во странство кои слушнале за потенцијален развој и потоа конзумирале лекови што се користеле целосно на несоодветен начин и истите потоа починале.“

„Не сакам да видам луѓе што брзаат кон нивните аптеки или нивните супермаркети сега купуваат третмани со вошки затоа што научниците се задолжени за целосно испитување на овој потенцијален лек.“

Истражувачот од Институтот за биомедицина Монаш, Кајли Вагстаф, кој ја водеше студијата Ивермецтин, рече дека тимот е „претпазлив оптимист“ за потенцијалот на лекот.

Таа вели: „Она што е најважно сега е дали овие безбедни дози, ќе функционираат и кај луѓето за да бидат ефикасни врз вирусот“.

Ивермецтин е анти-паразитски лек одобрен од Управата за храна и лекови на САД, за кој претходно се покажа дека е ефикасно во ин витро против широк спектар на вируси, вклучувајќи ХИВ, денга, грип и цика.

Анти-паразитски лекови, кои напаѓаат организми веќе во организмот, се различни од вакцините, кои го обучуваат имунолошкиот систем на организмот да се бори против болеста пред да се зарази.

Иако механизмот со кој работи Ивермецтин врз вирусот не е познат, она што е очигледно дека лект го напаѓа вирусот во самата клетка на „домаќинот“ при што го задучува вирусот, рече д-р Вагстаф.

Заменик-главниот директор за здравство на Викторија, Аналиес ван Диман изјави дека раните резултати од студијата се „одлични“.

Сепак, таа истакна дека експериментите биле „во лабораторија“ и сега треба да се види како ќе напредува во следната фаза на испитување пред да се започне со третман кај пацинетите.

Наодите од студијата беа објавени преку ноќ во списанието „Антивирусно истражување“.

Пандемијата на коронавирусот го забави движењето и на самата планета!

Пандемијата на коронавирусот влијае на животот на луѓето не само во здравствен, социјален и економски поглед. Светот застана, но застана и Земјата.

Според најновите информации, планетата исто така позабавено се мрда од вообичаено. Истражувачите кои ги проучуваат движењата на Земјата велат дека забележале намалување на сеизмичката бучавост во последните неколку недели, пишува „Nature“.

Последица на тоа е намалување на активноста, транспортот, движењето во целина. Цела една мрежа престана да работи, јавниот транспорт е затворен во многу делови на светот, луѓето не патуваат за да стигнат на работа, туку работат од дома, авионите не летаат. Молк што можат сите да го забележат, особено жителите на урбаните подрачје. Толкав молк што детекторите можат да следат со многу поголема точност, дури и најмал потрес, како и вулканска активност и други сеизмички движења.

Инаку, намалувањето на бучавата се забележува околу Божиќ, објаснува Томас Лекок, белгиски сеизмолог кој прв го забележа намалувањето на бучавата. Исто како што природните движења, како што се земјотресите, влијаат на Земјината кора, така на неа влијаат и сите вибрации произведени од возилата што се движат и индустриската машинерија, објаснува тој. И додека индивидуалните влијанија се занемарливи, тие заедно создаваат значителна количина на позадинска бучава која ги намалува обидите на сеизмолозите да забележат други сигнали на истите фреквенции.

Затоа тие во последниве недели слушаат подобро од кога и да било.

Доколку ограничувањето на движењето продолжи, детекторите кои се инаку позиционирани во градовите, ќе можат полесно да ја идентификуваат локацијата на треперење на тлото после земјотрес. Односно, полесно ќе може да се пресмета каде тлото најсилно ќе се тресе во однос на епицентарот.

– Сигналите ќе бидат придружени со помалку бучава што ќе ни овозможи од секое трепереење на земјата да добиеме повеќе дополнителни информации кои инаку не би можеле да ги забележиме – вели сеизмологот Енди Фрасето.

Недостатокот на човечка бучава им овозможува и на оние кои се занимаваат со проучување на движењата во океаните да регистрираат повеќе информации и при тоа да дознаат повеќе за самите движења во кората на земјата.

 

Вера: Немаме маски, а морам да бирам помеѓу работата и семејството

Имарис Вера, медицинската сестра која работи на интензивна нега објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за борба против коронавирусот.

Таа во понеделникот ја напушти единицата за интензивна нега во Централната болница во Винфилд, Илиноис, кога пристигнала на смена и сфатила дека персоналот нема заштитни маски.

А, регистрираната медицинска сестра, која се грижела за пациенти со коронавирус, тврди дека кога понудила да носи своја лична заштитна опрема (ППЕ), нејзиниот менаџер го одбил нејзиното барање, повикувајќи се на политиката на Центри за контрола на болести.

Имарис (30) во моментов живее со својата сестра Сабрина, која има ретка болест на крвта, што ја става во опасност доколку се зарази со Ковид -19, поради што Имарис решила да го постави семејството на прво место и да ја напушти болницата.

Во „поплава“ од солзи, таа вели: „Јас се откажав денес, сакав да работам и бев доделеа на пациент со КОВИД на единицата за ИЦУ, кој беше префрлен во одредена единица за КОВИД. Ниту една медицинска сестра не носи маски, дури ниту хируршки маски по ходниците кога една на друга си предаваат извештаи“.

“Имав моја N95 маска. Му реков на мојот менаџер дека разбрав дека немаме залиха, но за заштита дозволете ми да ја носам. Имам семејство каде треба да се вратам назад и работите тука нема да се подобрат“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I chose 𝓂𝓎 𝓁𝒾𝒻𝑒 today... ⠀ & my family members who have pre-existing conditions that wouldn’t get a ventilator if they contracted #COVID19 from me ⠀ I had a different idea in mind when I got to my #ICU this morning; I expected to see ALL OF OUR #NURSES & STAFF wearing #N95 masks but 𝙣𝙤 𝙤𝙣𝙚 𝙝𝙖𝙙 𝘼𝙉𝙔𝙏𝙃𝙄𝙉𝙂 𝙊𝙉... ⠀ Each ICU room had ‘make-shift’ ante-rooms attached to them created with plastic tarp & massive amounts of tape.. ⠀ A charge Nurse was passing out single N95 masks to nurses with a brown paper bag for them to store their mask in which was to be in inside their plastic ante-rooms & to 𝙗𝙚 𝙧𝙚-𝙪𝙨𝙚𝙙 𝙖𝙣𝙙 𝙧𝙚-𝙖𝙥𝙥𝙡𝙞𝙚𝙙 𝙖𝙡𝙡 𝙙𝙖𝙮... ⠀ I asked “well what if there’s possible contamination to that N95 mask..? What about my safety” ⠀ My manager told me “well our staff safety is our main priority right now ... if we get enough masks, we may consider having staff wear surgical masks in the weeks to come..” ⠀ I replied, “But it’s Airborne... those surgical masks won’t protect us ..” ⠀ My manager then tells me “ we’ve kept up with the CDC & it is only when the COVID patient has any aerosol type treatments like a ventilator, nasal cannula, nebulizer etc that’s it’s airborne..otherwise it’s droplet ..” ⠀ I replied “& 90% of our patients are intubated, paralyzed, & positive for COVID.. people not even in the hospital environment are spreading it .. we have to assume everyone is infected..especially in the hospital environment, & 𝕟𝕠 𝕠𝕟𝕖 𝕙𝕖𝕣𝕖 𝕖𝕧𝕖𝕟 𝕙𝕒𝕤 𝕒 𝕕𝕣𝕠𝕡𝕝𝕖𝕥 𝕞𝕒𝕤𝕜 𝕠𝕟” ⠀ I then told her of nurses wearing a surgical droplet masks on their units & now intubated & fighting for their lives ... ⠀ Tears were streaming down my face & fog in my glasses at this point.. ⠀ I thought to myself.. 𝘏𝘰𝘸 𝘸𝘪𝘭𝘭 𝘐 𝘤𝘰𝘷𝘦𝘳 𝘳𝘦𝘯𝘵 𝘰𝘳 𝘣𝘶𝘺 𝘨𝘳𝘰𝘤𝘦𝘳𝘪𝘦𝘴, 𝘮𝘺 𝘣𝘪𝘭𝘭𝘴..? ⠀ I asked one last time pleading with tears in my eyes.. ⠀ “Can I please just wear 𝐦𝐲 𝐨𝐰𝐧 𝐍𝟗𝟓 𝐦𝐚𝐬𝐤... I understand we have a shortage but I have my OWN ” ⠀ My manager told me that they couldn’t allow me to wear it. ⠀ So I gave report, & left. ⠀ America is NOT prepared & Nurses are NOT safe. Plz DM me any telehealth jobs.

A post shared by ❥ Imaris | Nursing & Lifestyle (@nurse.iv) on

Популарно