Коронавирусот досега одзеде шест животи во Србија

Во текот на ноќта во Србија починаa уште двајца пациенти кај кои е потврден Ковид-19.

Станува збор за К. С. (80), кој бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести, а претходно страдал од кардиомиопатија, хипертензија, хронично белодробно заболување и дијабетес, пишува „Блиц“.

Во вториот случај се работи за жена Б.П. (62) која била хоспитализирана во Клиничкиот центар во Ниш. Таа била на респиратор и под постојана грижа на медицинските тимови.

Според последните информации на српското Министерството за здравство, во Србија се регистрирани вкупно 384 потврдени случаи со Ковид-19, а починале 6 лица.

Видео: Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи

Српската Н1 телевизија вчера цело време известуваше за протестите во Белград, кои започнаа по изјавата на претседателот Александар Вучиќ за враќање на полицискиот час поради влошување на епидемиолошка состојба.

Така, репортерите забележаа повеќе инциденти, меѓу кои и овој брутален напад на неколку демонстранти кои мирно седат на една од клупите во блискиот парк пред републичкото Собрание.

На почетокот од демонстрациите полицијата со минимален број го обезбедуваше Собранието, но потоа беа зајакнати со луѓе, полициски кучиња и со коњица. Полицијата на неколку наврати тепаше со пендраци и апсеше. Регистрирани се 13 повредени полицајци и 7 демонстранти.

Во нередите во Белград повредени 43 полицајци, уапсени 23 граѓани

Директорот на српската полиција Владимир Ребиќ истакна дека во синоќешните нереди повредени се 43 полицајци, а уапсени се 23 лица. Запалени се пет полициски возила, а повредени се три коњи на полицијата.

-Имавме 43 повредени полициски службеници, а веројатно бројот е значајно поголем. Имаме податоци за повредени 17 учесници на протестот, рече Ребиќ кој додаде дека се приведени 23 лица, меѓу нив и Дамњан Кнежевиќ, кој се претпоставува дека е организатор на протестот.

Тој истакна дека полицијата ќе изврши анализа и ќе утврди кој е одговорен за организација на протестот, додека одговорност за нападот лежи во Кнежевиќ и во поранешниот член на Двери, Срѓан Ного.

Судирите помеѓу полицијата и демонстрантите траеја со часови, а сè почна со собирот пред српскиот парламент, каде што беше пробиен полицискиот кордон и група граѓани успеа да влезе во холот на зградата, но за кратко време беше избркана надвор. И додека полицијата беше гаѓана со јајца, камења, шишиња и факели, таа возврати со солзавец, а за да ги растера демонстрантите, на помош ѝ дојде и полициска коњаница.

Околу два часот после полноќ, полицијата успеа да ги потисне демонстрантите од платото пред српскиот парламент и од околните улици, при што се запалени најмалку два полициски автомобила. Во улиците кои водат кон парламентот, полицијата постави кордони.

Брзата помош утрово објави дека во болница се примени 13-мина полицајци и седуммина демонстранти.

-Го осудуваме вандализмот на политичарите кои стојат зад насилниот упад во парламентот, во моментите кога земјата се соочува со најсилниот удар на коронавирусот. Откако не успеаја да влезат во парламент преку изборите, тие повторно го покажаа своето вистинско насилничко лице, изјави премиерката Ана Брнабиќ.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени почувствуван во Мостар и околината

Граѓаните на Мостар и Херцеговина денеска во 11 и 45 часот почувствувале силен земјотрес.

Според информацијата на ЕМСЦ апликацијата, која бележи потреси, земјотресот се почувствувал во Херцеговина и Хрватска.

Првичните информации на апликацијата ЕМСЦ велат дека епицентарот на потресот со јачина од 4,2 степени според Рихтер бил 13 километри од Мостар.

Популарно