Али Ахмети: Да не се чепка во џебот на граѓаните

Али Ахмети, лидерот на ДУИ во емисијата „Click Plus“ на ТВ 21 и порача на Владата да не ги намалува платите на вработените во јавниот сектор. Претседателот на партијата која е пома коалициски партнер во Владата алудираше дека не се сложува со предлогот на предводникот на СДСМ, Зоран Заев, речиси сите вработени под државна капа во критичниот период за економијата да имаат минимаен доход.

Тој рече дека не е добро да се чепка во џебот на граѓаните, алудирајќи на тоа дека Владата по предлог може да донесе мерка за намалување на платите на минималец и дека ДУИ веќе испратила предлози за справување со коронавирусот во државата.

Спека, Ахмети вели дека функционерите од двете владеачки партии во Владата се согласуваат и работат заедно за време на кризата со епидемија и дека нема партиски поделби. Според него засегнатите институции работеле добро, иако можеле и подобро.

(ВИДЕО) Време е за промена на политичкиот систем во Македонија

МОРО Работничка партија предлага да се промени политичкиот систем, кој Македонија ја направи најсиромашната држава во Европа.

Основна задача на МОРО Работничка партија е заштита на работниците, нивните права и стандард. Тоа е можно само со правилно вреднување на трудот, луѓето да се ценат и да заработуваат според нивното знаење, умеење и труд. ДА ЖИВЕЕ РАБОТНИКОТ Гласајте за МОРО Работничка партија – број 12.

ФОТО: Гужва на скопскиот аеродром на првиот ден од неговото отворање

Од денеска со работа почнуваат двата аеродрома во Скопје и Охрид.

На скопскиот аеродром може да се забележи метеж на шалтерите за пријавување патници.

Д-р Беќаровски: Знаете ли каков е душевниот траор во болница?

Д-р. Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, објави емотивен статус на неговиот профил на Фејсбук, опишувајќи го последните обиди на тешко болните од Ковид-19 да дојдат до воздух. Порачува на граѓаните дека не е тешко сето ова да се спречи, само треба сите да бидат одговорни и дисциплинирани.

Ова е неговата објава:

Како доктор кој цели 30 години работи УРГЕНТНА МЕДИЦИНА, смртта постана дел од мојата работа. Во сите овие години бројни човечки судбини и животи згаснувале пред моите очи. Да, и по толку години секое згаснување на човечкиот живот, остава белег во некоја мозочна келија, но и чемер во душата.

Но тоа што не може никогаш да се избрише КОГА ПРЕД ВАШИТЕ ОЧИ ЗГАСНУВА ЖИВОТ, КОЈ СЕ БОРИ ДА ВДИШЕ ВОЗДУХ. На почетокот е потполно свесен, Ве моли да му го зголемите доводот на кислородот, а Вие знаете дека веќе сте го ставиле апаратот на максимум. Ве прободува со исплашен поглед, зениците очајно му се шират, се погласно моли и проколнува за малку кислород. По неколку минути започнува неповрзано да зборува, да вика, да пцуе да испушта разни звуци, мозочната хипооксија го прави своето. Полека започнува да помодрува, да набрекнуваат вратните жили, градниот кош непрекинато се шири и собира, четириесетина пати во минута и оддеднаш МОЛК. Во првиот момент Ви олеснува, бидејќи знаете дека маките на пациентот престанале, но тогаш започнуваат Вашите маки, Вашиот неспокој, кој уште долго ќе Ви го одзема сонот, тие десеттина минути ќе бидат Вашиот постојан НЕМИР.

Драги мои сограѓани, приближно вака згаснува секој фатален исход од НОВИОВ МОНСТРУМ.

Со нашето неодговорно однесување, дозволивме здравствените капацитети да ни се преполнат. Немојте да дозволиме да се доведеме во ситуација кога овие апокалиптични сцени ќе станат наше секојдневие. Добро размислете, дали со Вашето несовесно однесување ќе бидете и Вие сведок, кога некој Ваш близок ќе го поминува овој пекол. А, лузната која ќе Ви остане во душата доживотно ќе Ве прогонува.

А ТОЛКУ ЛЕСНО МОЖЕ ОВОЈ ДУШЕВЕН ТРАОР ДА СЕ СПРЕЧИ !!!!

2 метри дистанца, носење маски каде треба, миење раце, одговорно однесување

Дали е премногу, дали е претешко ????

Популарно