Колку ќе ве чини карантин во Грција ако се разболи некој во хотелот ?

Според најновите официјални информации на властите во Грција, Македонските граѓани ќе може да одат на летување во оваа држава без приложување на негативен тест за Covid-19, a границата ќе ја отворат на 15 Јуни.

Но, колку би ве чинел карантин во Грција?

Никоја осигурителна компанија во светот нема ставка во здравственото патничко осигурување која покрива лечење од пандемија, ниту Корона и САРС, како ни ХИВ, што значи дека лечењето од Covid-19 во странство си го плаќа секој од свој џеб. Здравственото патничко осигурување може да го покрие тестирањето за Covid-19, но ако тестот е позитивен, тука завршуваат обврските на осигурувањето кон осигуреникот. Освен ако некоја држава не изрази добра волја во корист на туризмот, па воведе бесплатно лекување за туристите кои би се разболеле од Covid-19 на нејзина територија.

Ако се случи во објект со сместувачки капацитет да се појави барем еден заболен од Covid-19, грчките власти предвидуваат затварање на целиот објект и тој станува карантин за сите кои моментално се сместени во него, а изолацијата трае 14 дена.  Ако некој се обиде да избега од изолација, може да заврши во затвор.

Како што пренесува “Srbija danas”, карантинот може да чини од 100 до 150 евра на ден по човек, или до 2.100 евра по човек за сите 14 дена карантин. Овој износ се плаќа на сопственикот на објектот, а сумата е висока бидејќи и закупот на хотелите е многу скап.

Но, има некои процедури кои сеуште не се добро разработени, како на пример дали постои можност турист да биде вратен во својата земја во карантин, иако е најверојатно дека карантинот ќе биде на дестинацијата каде во моментот се нашол туристот.

Исто така, туристичките агенции ќе треба да превземат грижа за безбедноста на своите патници, па ако планирате одмор ова лето преку агенција, добро информирајте се какви услуги нуди и покрива агенцијата во случај на карантин или позитивен тест на Covid-19.

Грција најави дека бројот на туристи на плажите ова лето ќе биде многу редуциран, па така на плажа од 1000 м2 ќе биде дозволено да престојуваат само 40 посетители, а вработените на плажите ќе водат евиденција за бројот на посетители. Растојанието од еден до друг чадор мора да биде 4 метри, под секој чадор може да има само по 2 лежалки, а полиција ќе брка туристи од дивите плажи.

Виц на денот

Банка

Ало здраво, вртимо ви од Шпаркасе банку.

– Да изволте..

– Дали користите наши услуге?

– Да, к’д проваѓам покрај вашу банку огледују се на излог

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Вие сте упорни во сѐ што ќе наумите, па ако деловниот успех е ваш приоритет нема сомнежи дека ќе го остварите. Можни се некои несогласувања со партнерот поради различните погледи и ставови. Можна е главоболка.

БИК

Свртете се кон нови деловни проекти и не се потпирајте премногу на старите. Доаѓа време за промени. Минатото кое го оставивте зад себе не е лесно но, научивте многу од него. Избегнувајте пороци.

БЛИЗНАЦИ

Финансиската ситуација не ви е сосема стабилна, а помислата на тоа многу ве фрустрира. Не сте подготвени за поголеми и посериозни потези на љубовно поле иако партнерот го очекува тоа од вас. Водете сметка за крвотокот.

РАК

Ве очекува можност за добра работа. Може да се надевате на среќни околности на ова поле. Доколку ви се допаѓа личност која сте ја запознале неодамна, нема да ви биде тешко да го најдете патот до нејзиното срце. Зголемен холестерол.

ЛАВ

Денешниот ден не е поволен за вас, можни се нови грижи и проблеми на работното место. Личноста која ви се допаѓа на некој начин почнува да се оддалечува од вас и тој нејзин пристап може да ве олади. Пад на имунитетот.

ДЕВИЦА

Пред вас е период на прилагодување на новите деловни околности и промените кои настапиле. Доколку сте во брак со саканата личност имате проблеми и заладени односи. Кризата може да потрае. Склони сте кон алергии.

ВАГА

Донесовте нова одлука поврзана со работата и нема да дозволите било кој да влијае врз промената на вашето мислење. Ви се допаѓа личност која сѐ уште не покажува дека има симпатии кон вас или емоции. Можни се болки во стомакот.

ШКОРПИЈА

Во наредниот период ќе започне важната фаза на разрешување на деловните одлуки и случувања. Ако сте во брак, имате одличен однос со саканата личност и чувствувате дека на некој начин сѐ е на свое место. Полни сте со енергија!

СТРЕЛЕЦ

Нови проблеми доаѓаат, а ни старите не сте ги решиле целосно. Можеби се чувствувате оптеретено на работно поле. Личноста која ви се допаѓа ќе го направи првиот чекор кон вас. Помали проблеми со срцето.

ЈАРЕЦ

Деловниот партнер може да ви направи некои проблеми со лоши намери или со неговите непромислени постапки. Интересен ден е пред вас. Некое ново познанство особено ќе ви го промени животот. Проблеми со кожата.

ВОДОЛИЈА

Доколку се занимавате со приватен бизнис ќе успеете да ги остварите плановите кои ги имате. Сакате да разговарате со саканата личност во кој правец оди вашиот однос. Помали проблеми со варењето и стомакот.

РИБИ

Среќата е на ваша страна и работата конечно се подобрува. Може да очекувате позитивни случувања на ова поле. Сакате односот со саканата личност да напредува. Предложете и брак. Немате проблем со здравјето.

Порта.мк

(Фото) Маријан Стојановски славеше роденден со сопругата и ќерката

Македонскиот пејач Маријан Стојановски деновиве имаше причина за славење, а тоа беше неговиот роденден. Ова беше прв негов роденден кој го прослави како сопруг и татко на малата Вероника.

Роденденот, заради пандемијата, Маријан го прослави дома, со торта во вид на грамофонска плоча и микрофон. Пејачот на социјалните мрежи доби многу честитки од пријателите, а некои од нив му честитаа со една од неговите најпознати песни „Подарок“, која почнува со стиховите „Роденден, мала забава“.

Популарно