(Фото) Емилија Динева за*ина во тра*ична нес*еќа, нејзиното срце и бубрези спасија три животи

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева.

Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Емилија Динева го загуби својот живот во трагична несреќа.

Од семејството на Динева за нашиот портал порачаа дека и други треба да го следат нивниот пример. Во најтешки мигови тие се одлучиле дека најдобро е да се донираат здравите органи со цел да се спасат други човечки животи.

Оваа вест може да се забележи на социјалните мрежи.

-За жал еден живот згасна…, но други ќе бидат спасени. Изгубивме сограѓанка, пријателка, пред се сопруга, мајка, баба…  [💔] [💔] [💔] [💔]  Прерано не напушти… Emilija Dineva твоето срце душо продолжи да чука…, напиша Здравка Шурдоња.

Лошо: Канал 5 пренесува дека денешната бројка на новозаразени може да стигне преку 80 лица

Канал 5 ТВ бара од Министерот Филипче од денес ЗАДОЛЖИТЕЛНО да ги објавува скопските општини но и улици во кои се детектираат нови заразени,пред се  за да се намали овој пик, и да не се заразуваат неинформирани сограѓани!

Последната информација која ја добивме од ИЈЗ е дека само кај нив се регистрирани 52 случаи на новозаразени, а се чекаат и другите лаборатории.

Неофицијални вкупната бројка може да биде поголема и од 80 лица, што очигледно е доказ за нечија неодговорност , особено на оние институции и поединци кои дозволија верските заедници да си ги празнуваат празниците, очигледно без речиоси никаква заштита.

Дополнително, јавна тајна е дека дека во Чаир и Сарај подолг период работеа угостителските објекти, чајџилници и сл., така да некој до МВР ќе мора да одговори зошто ова прекршување на уредбата на Владата не е контролирано и санционирано од нив? На пример, Министерот Чулев? Што се случува во државава, дали едни закони важата за Сарај и Чаир а други за останатите општини во Скопје?

Ќе одговара ли некој за дозоволувањето на православните храмови да го прославуваат Велигден , и особено за исламските верски објекти за прослава на Фитр Бајрам? Зошто цела нација да биде заложник на 1000 неодговорни лица, меѓу кои спаѓаат и мал делод  оние од комисијата за заразни болести, кои очигледно направиле огромна грешка. Дополнително, малку им се верските објкетки и празници, па сега ќе дозволат и фудбалска лига да продолжи!

Дозволата за отворање на угостителски објекти беше очигледно погрешно реализирана, од причина што се очекуваше еуфорична реакција на граѓаните кои со недели немале социјален контакт во угостителски објект, а при тоа изостана неколкудневна обука, и задолжителна државна контрола на објектите кои одамна се знае дека се најфреквентни, особено оние во скопско Дебар маало

Јавноста очекува одговори, но и одговорност!

Извор - Kanal5

Министерот Димитров напиша твит само на албански јазик

На министерот за надворешни работи  Никола Димитров очигледно добро му одат странските јазици. Па така најверојатно добро го владее и албанскиот јазик, каде на социјалната мрежа Твитер и почна да пишува токму на албански јазик.

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска се огласи по повод фотографијата што предизвика низа реакции на социјалните мрежи, на која таа во друштво на кичевскиот градоначалник Фатмир Дехари стои во неговиот кабинет преполн со албански знамиња и симболи на УЧК.

Во својот краток Фејсбук статус, Шекеринска не ја спори легитимноста на фотографијата. Наместо тоа, објаснува дека „дејствијата од 2001 се далеку зад нас“ и дека „иконографиите не се репер за добро управување, туку репер е служењето на граѓаните“:

„Дејствијата од 2001 се далеку зад нас. Нашето општество ја надмина воената криза на демократски и траен начин, за што сведочиме денес, 19 години подоцна, кога сме членка на НАТО.

Во 2020 година најважно е дали политичарите им служат на граѓаните. Иконографиите не се репер за добро управување, служењето на граѓаните е репер“, пишува Шекеринска.

Популарно