Претпладне сончево со мала облачност, а попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи

Претпладне не очекува  сончево со мала облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, во западните делови од западен, а вдолж Повардарието од југоисточен правец. Попладне ветерот ќе се промени во северен и во горниот дел на Повардарието ќе засилува.

Утринската температура ќе се движи од 4 до 12, а дневната од  19 до 27 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 6

Во Скопје претпладне сончево, а попладне променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд. Попладне ќе дува и умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 8, а дневната ќе достигне до 25 степени.

Сончево со мала до умерена облачност и со умерен северен ветер

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има појава на изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ=8

Минималната температура ќе биде во интервал од 16 до 19, а максималната ќе достигне од 26 до 36 степени. 

Во Скопје минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 33 степена.

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на нестабилност. УВ=8

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 28 до 35 степени. 

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 32 степена.

Во наредните денови ќе преовладува сончево и потопло време со услови за појава на изолирана нестабилност претежно во планинските предели. За време на викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи

Претпладне сончево ,а попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд

Претпладне сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи особено на северот и истокот. УВ=8

Утринската температура ќе се движи од 11 до 21, а дневната од 24 до 32 степени.

Во Скопје  утринската температура ќе спушти до 17, а дневната ќе достигне 32 степени.

Популарно