ДЕТАЛИ ЗА КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беа регистрирани 76 пациенти позитивни на коронавирусот, додека еден пациент од Струга почина. Од новозаболените, најголема бројка е регистрирана во Скопје (52) и Тетово (14). Со ова вкупната бројка на заразени во Македонија изнесува 2.391.

Од регистрираните нови случаи 21 се под истражување поради задоцнето пријавување на приватната лабораторија каде истите биле тестирани.  

Според место на постојано живеење/ повремен престој, случаи на Ковид-19 се регистрирани во 31 град/ЦЈЗ низ државата. Најголем дел од нив се регистрирани во Скопје, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес и Штип. Во однос на дистрибуцијата по пол, регистрирани се 1.148 машки и 1.222 женски лица.

Возраста на заболените се движи од 0 до 94 години (просек – 44,4 години). Најголем број на заболени се на возраст над 60 години – 507 (21,4%), а кај возрасната група од 50-59 години има 479 заболени. Кај деца на возраст од 0-9 и 10-19 години се пријавени 101 и 119 случаи соодветно.

Според извештаите од болниците кои пристигнаа до ИЈЗ (КИБФС, ГОБ 8-ми Септември, Клиничка болница Битола, Општи болници Прилеп, Куманово и Гостивар), моментално се хоспитализирани 90 лица, а од нив 24 се на кислородна поддршка и 6 на механичка вентилација.

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (65,0%), кашлица (52,4%), малаксаност (39,7%), треска (18,9%), главоболка (15,4%), отежнато дишење (14,6%) и болка во грло (14,1%).

Кај 791 или 33,4% од дијагностицираните лица не се регистрирани симптоми на заболувањето.  Пријавени се 22 (0,9%) случаи кај бремени жени, од кои 7 биле хоспитализирани во текот на болеста. Дванаесет од регистрираните се асимптоматски случаи.

Регистрирани се 273 (11,5%) случаи на заболување меѓу здравствени работници.

Регистрирани се 141 смртен случај (Лт = 6,0%).  Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=90). Регистрирани се 96 смртни случаи кај лица од машки и 45 кај лица од женски пол.  Регистриран е по еден смртен случај кај здравствен работник и бремена жена. Девет (6,4%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 132 (93,6%) починале за време на хоспитализација.

Во Македонија извршени се вкупно 31.187 тестирања.

Според исходот од заболувањето, 634 лица (26,8%) се активни случаи, 1.595 случаи (67,3%) се водат како оздравени (242 од нив се здравствени работници и 12 се бремени жени), испишани од болница или се со два негативни теста по домашното лекување (Табела 4, Графикон 5). Од случаите кои се водат како оздравени, 352 (22,1%) биле хоспитализирани додека останатите 1.243 (77,9%) биле на домашно лекување.

(Видео) Обраќање на претседателот на МОРО - Работничка партија Горан Зафировски

Бесплатно обазование на сите нивоа.Основното образование ке биде насочено во функција на моралот и етиката а средното и високото ќе создаваат кадри кои ке бидат целосно подготвени за работа во стопанството.

Високото образование ќе биде насочено кон производните претпријатија и нивните технолошки процеси.

5 лица починати и 120 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 63

-Куманово 4

-Дебар 6

-Штип 4

-Прилеп 2

-Тетово 14

-Струга 6

-Велес 2

-Битола 1

-Охрид 4

-Гостивар 12

-Свети Николе 1

-Кичево 1

Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово и двајца пациенти од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица од:

-Скопје 82

-Штип 1

-Тетово 30

-Струга 2

-Битола 2

-Гостивар 2

-Кочани 4

-Пехчево 1

-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 69.426 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7244, бројката на оздравени пациенти е 3324, на починати е 351, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3569.

При контрола, во возило пронајдени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан

Во атар на селото Стојаково вчера во 23.40 часот полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи и миграција- Југ при Бирото за јавна безбедност забележале товарно возило „даф“ со скопски регистарски ознаки, кое се движело по земјен пат од село Стојаково кон регионалниот пат  Гевгелија – Богданци, информира МВР.

– Кога се вклучило на патот и се упатило кон Гевгелија, полициските службеници дале знак за запирање на возилото. При контрола, во возилото биле пронајдени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан. Од нив 144 се од Бангладеш, а 67 од Пакистан. Од вкупниот број на пронајдени мигранти 63 се малолетни лица. Мигрантите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија за понатамошна постапка, а возачот Е.П.(27) од Скопје биле приведен во Полициската станица Гевгелија и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава – велат од МВР.

Популарно