Како да ги препознаете луѓето кои може да ве повредат?

Лошите односи резултираат со незадоволство на крајот. Шармот, романтиката и подароците се убави, но веднаш штом ќе забележите некои од првите знаци на себичност, подобро би било да ја барате среќата на друго место. Таквите личности не се фокусирани на вас, туку на самите себеси, а вие би можеле да бидете колатерална штета на таа врска. Иако на почетокот сè може да изгледа убаво и розово, вистинското лице излегува на виделина порано или подоцна.

Кога луѓето ќе забележат алармантни знаци, обично ги игнорираат сметајќи дека тоа е само фаза. Но, како што одминува времето, овие мали знаци може да прераснат во сериозни проблеми. Никој не е совршен, но игнорирањето на некои знаци може да ви предизвика само болка и повреда. Откријте кои личности треба да ги избегнувате.

1. Не го оставил минатото зад себе

Врската со ваков партнер може да ве повреди емоционално. Тој често може да ве споредува со некого од своето минато, а вие може да страдате поради тоа.

2. Не знае што сака

Без разлика дали станува збор за чувствата, за поврзувањето, за минатото или за што било друго, за добар однос е потребна јасност за да се постави цврста основа. Изјавите како „да не брзаме“ може да бидат многу опасни, особено ако забележите дека партнерот го прави тоа и во други ситуации.

3. Не ги исполнува вашите очекувања

Лесно е да шармирате некого и да глумите дека сè изгледа прекрасно. Но, кога е време за конкретни работи и дејства, партнерот има еден куп изговори.

4. Тој е опседнат со себе

Лесно е да забележите личност што се врти околу својата оска затоа што таа зборува само за своите проблеми и треба некој да ја слуша. Кога треба да ги слушате или да им помогнете, тие се тука, но кога ситуацијата е обратна, тие се повлекуваат или исчезнуваат.

5. Мисли дека никогаш не прави грешки

Прифаќањето вина е нормално и покажува дека сте човечко суштество. Но, оние што постојано наоѓаат оправдување, не се најискрените луѓе и имаат големо его.

6. Никогаш не е тука за вас

Треба да чекате со часови за да добиете повратна порака или повик. Овие личности се себични и стапуваат во контакт само кога тие сакаат. Со таков партнер нема никогаш да се чувствувате посебно и сакано.

Ми оставија бакшиш 50 евра со пpoвoкативна понуда од три постари дами

На македонски форум се појави анонимен исповед како што тврди момчето келнер од познат скопски бар. Како што пишува во пораката добил интересна и необична понуда од три постари дами.

Еве за што се работи па проценете сами:

-"Во средата вечер бев на работа како и вообичаено секоја вечер. Немаше многу луѓе служев неколку маси, на едната од масите служев три постари дами. Во текот на вечерта добивав позитивни коментари од таа маса по што побараа сметка, ја платија сметката со огромен бакшиш од 50 евра и ми побараа мој број по што им го запишав.

Тоа што следуваше ме остави во неверување, по крајот на работното време добив повик. Прашањето беше дали сум заинтересиран за дружба во четворка со три постари дами во хостелот до барот каде што работам". – стои во исповедот на келнерот од Скопје.

Оваа жена немала односи со својот сопруг 5 години, поради најбизарната причинa

Го одбива секој нејзин обид за интимно зближување. Огорчена жена открила дека немала секс со својот сопруг веќе пет години, и дека судејќи според зборови на нејзиниот сопруг, токму таа е главен виновник за тоа.

Жената која сакала да остане анонимна му се доверила на онлајн сексолог, се со цел да добие совет во врска со својата ситуација. Бидејќи нејзиниот партнер го одбива секој нејзин допир, таа сериозно размислува за тоа да го остави.

“Мојот сопруг и јас сме заедно веќе 23 години, имаме две деца, но не сме имале секс веќе речиси пет години. Неговото објаснување е дека повеќе не го привлекувам, бидејќи сум подебела во однос на времето пред двете бремености. Исто така, се жали дека поради прекумерната тежина ‘рчам, што му пречи на неговиот сон, што исто така го излудува”, вели оваа жена.

Иако таа повремено се обидува да започне некој интимен контакт, нејзината втора половина редовно го одбива тоа, пренесува Daily Star.

“Дури и кога сакам да го допрам за раката, тој се оттргнува. Кога ќе се обидам да го прегрнам, тој се поместува. Се чувствувам многу осамено. Ве молам, помогнете ми”, вели несреќната жена.

Сексологот, Иси Мек Кими одговорила дека смета дека нејзиниот маж своето незадоволство го исфрла на неа и и препорачала заедно да посетат брачно советувалиште.

“Доколку тој не прифати ваков вид на помош, нема многу работи што можете да ги направите. Евидентно е дека не можете да останете во ваква ситуација и понатаму. Доколку би се помириле со сегашната состојба, тоа полека би ја уништила вашата самодоверба, но и вашата среќа”, објаснува таа.

Која е главната ПРИЧИНА за орален однос кај жената, а која кај мажите?

Ако некој би ве прашал зошто луѓето сакаат орален секс, веројатно би одговориле: Па, затоа што тоа им причинува задоволство. Но, тоа е само еден дел од приказната и научниците го поврзаа оралниот секс со еволуцијата во две контроверзни студии.

Тие исто така тврдат дека жените и мажите имаат различни мотиви за орален секс. Во студијата објавена во научното списание „Journal of Reproductive Immunology“, мотивот за орален секс кај жените е природен, создаден за време на илјадници години на еволуција.

Имено, овде е наведено дека воведувањето машки ДНК во дигестивниот систем, преку голтање на спермата, им овозможува на жените да се навикнат на машката ДНК и полесно да толерираат ДНК на фетусот, а не да го отфрлаат како туѓо тело.

Голем број коментари беа предизвикани од истражувањето објавено во списанието Evolutionary Psychology, во кое се вели дека основниот мотив за мажите да обезбедат орален секс е дека тоа полесно ќе го задоволи партнерот, а со тоа ќе ја намали можноста жената да ги измами.

Популарно