8 работи што мажите ги кажуваат само кога навистина ве сакаат

На почетокот на врската зборовите може да бидат многу збунувачки и да ве натераат да бидете во дилема за тоа што чувствува партнерот за вас. Мажите кои ја совладале уметноста на заведувањето знаат што точно да кажат за да ве заведат. Но, овие зборови што ќе ги прочитате во продолжение имаат скриено значење и ги докажуваат љубовта и посветеноста на партнерот кон вас.

1. „Ме инспирираш.“

Секој може да ви каже дека изгледате убаво и секси. Секој може да ви каже дека ве посакува.

Но, вашата сродна душа ќе црпи инспирација од вас и ќе почне да се однесува поинаку кога ќе почнете да се состанувате. Тој ќе почне да прави долгорочни планови со вас и ќе се обиде да направи нешто повеќе со својот живот отколку што правел пред да ве запознае.

2. „Не сакам да се состанувам со некоја друга или ти да се состануваш со некој друг.“

Ова треба да биде прилично јасно. Ако тој сака да ве задржи, многу рано ќе каже дека не сака никоја друга освен вас.

3. „Би сакал да дојдеш со мене во…“

Ова може да се однесува на забавата што ја организира неговата компанија, во неговиот духовен центар, во неговиот омилен ресторан или на кое било друго место каде што ќе ве запознае со најблиските пријатели. Ако го стори тоа, тој сака да бидете вклучени во најважните делови од неговиот живот.

4. „Сакам да ти помогнам со…“

Ако тој постојано ви помага во некои обврски или поправки, тогаш тоа значи дека се грижи за вас.

5. „Сакам да те запознаам со моето семејство (или со најблиските пријатели).“

Иако можеби сè уште не ви признал дека ја планира иднината заедно со вас, тој сака да види дали неговото семејство ви се допаѓа, дали вие им се допаѓате ним и дали се чувствувате како дома таму каде што тој се чувствува како дома.

6. „Пресели се кај мене.“

Ако тој сака секој ден да бидете до него кога ќе се разбуди, тоа значи дека е многу поврзан со вас. Ако партнерот сака да биде со вас секој ден, тоа значи дека тој мисли дека вие сте вистинската и сака да го помине животот со вас.

7. „Кога ќе стапиме во брак / ќе имаме деца / ќе се преселиме на друга локација…“

Ако тој ги кажува овие работи, не само што сака да живеете заедно, туку сака да бидете покрај него кога ќе ги остварува своите главни цели.

8. „Те сакам.“

Овие три збора може да се појават во секое време од патувањето. Ако постојано ви повторува дека ве сака, тоа покажува дека е грижлив и комуникативен човек и сака да ве израдува.

Ми оставија бакшиш 50 евра со пpoвoкативна понуда од три постари дами

На македонски форум се појави анонимен исповед како што тврди момчето келнер од познат скопски бар. Како што пишува во пораката добил интересна и необична понуда од три постари дами.

Еве за што се работи па проценете сами:

-"Во средата вечер бев на работа како и вообичаено секоја вечер. Немаше многу луѓе служев неколку маси, на едната од масите служев три постари дами. Во текот на вечерта добивав позитивни коментари од таа маса по што побараа сметка, ја платија сметката со огромен бакшиш од 50 евра и ми побараа мој број по што им го запишав.

Тоа што следуваше ме остави во неверување, по крајот на работното време добив повик. Прашањето беше дали сум заинтересиран за дружба во четворка со три постари дами во хостелот до барот каде што работам". – стои во исповедот на келнерот од Скопје.

Оваа жена немала односи со својот сопруг 5 години, поради најбизарната причинa

Го одбива секој нејзин обид за интимно зближување. Огорчена жена открила дека немала секс со својот сопруг веќе пет години, и дека судејќи според зборови на нејзиниот сопруг, токму таа е главен виновник за тоа.

Жената која сакала да остане анонимна му се доверила на онлајн сексолог, се со цел да добие совет во врска со својата ситуација. Бидејќи нејзиниот партнер го одбива секој нејзин допир, таа сериозно размислува за тоа да го остави.

“Мојот сопруг и јас сме заедно веќе 23 години, имаме две деца, но не сме имале секс веќе речиси пет години. Неговото објаснување е дека повеќе не го привлекувам, бидејќи сум подебела во однос на времето пред двете бремености. Исто така, се жали дека поради прекумерната тежина ‘рчам, што му пречи на неговиот сон, што исто така го излудува”, вели оваа жена.

Иако таа повремено се обидува да започне некој интимен контакт, нејзината втора половина редовно го одбива тоа, пренесува Daily Star.

“Дури и кога сакам да го допрам за раката, тој се оттргнува. Кога ќе се обидам да го прегрнам, тој се поместува. Се чувствувам многу осамено. Ве молам, помогнете ми”, вели несреќната жена.

Сексологот, Иси Мек Кими одговорила дека смета дека нејзиниот маж своето незадоволство го исфрла на неа и и препорачала заедно да посетат брачно советувалиште.

“Доколку тој не прифати ваков вид на помош, нема многу работи што можете да ги направите. Евидентно е дека не можете да останете во ваква ситуација и понатаму. Доколку би се помириле со сегашната состојба, тоа полека би ја уништила вашата самодоверба, но и вашата среќа”, објаснува таа.

Која е главната ПРИЧИНА за орален однос кај жената, а која кај мажите?

Ако некој би ве прашал зошто луѓето сакаат орален секс, веројатно би одговориле: Па, затоа што тоа им причинува задоволство. Но, тоа е само еден дел од приказната и научниците го поврзаа оралниот секс со еволуцијата во две контроверзни студии.

Тие исто така тврдат дека жените и мажите имаат различни мотиви за орален секс. Во студијата објавена во научното списание „Journal of Reproductive Immunology“, мотивот за орален секс кај жените е природен, создаден за време на илјадници години на еволуција.

Имено, овде е наведено дека воведувањето машки ДНК во дигестивниот систем, преку голтање на спермата, им овозможува на жените да се навикнат на машката ДНК и полесно да толерираат ДНК на фетусот, а не да го отфрлаат како туѓо тело.

Голем број коментари беа предизвикани од истражувањето објавено во списанието Evolutionary Psychology, во кое се вели дека основниот мотив за мажите да обезбедат орален секс е дека тоа полесно ќе го задоволи партнерот, а со тоа ќе ја намали можноста жената да ги измами.

Популарно