Скопски Чаир е на врвот по број на заболени од Ковид-19

Од вкупно 175 нови потврдени случаи на Ковид-19 во Македонија, дури 131 е во Скопје.

Со овие нови заразени, бројката на активни случаи во Скопје се искачи на 829.

Најпогодена општина е Чаир каде што има 209 активни случаи, речиси една четвртина од вкупниот број.

По општини активни случаи во Скопско заклучно со вчера:

•       Чаир-209

•       Бутел-76

•       Аеродром-75

•       Гази Баба-75

•       Центар-73

•       Карпош-72

•       Сарај-64

•       Кисела Вода-43

•       Ѓорче Петров-35

•       Шуто Оризари-26

•       Студеничани-24

•       Арачиново-24

•       Илинден-19

•       Петровец-6

•       Чучер Сандево-4

•       Сопиште-2

•       Странец-2

Тринаесет дрвја се исечени на улицата „Орце Николов“ во Скопје

13 дрва се исечени долж улицата Орце Николов во Дебар Маало. Градоначалникот на Центар,  Богдановиќ вели дрвјата биле стари и на нивно место ќе се засаделе нови садници. 

Пред неколку дена багери – денеска и моторни пили „заиграа“ на улица Орце Николов.

Од јаворите кои ја красеа оваа улица останаа само трупови. Нa некои, пак, им се кратеа единствено гранките кои пречат. Околните жители од своите балкони набљудуваа како го снемува зеленилото.

„Екипите на „Паркови и зеленило“ треба да отстранат 13 дрвја на оваа улица и тоа на потегот од крстосницата со Рузвелтова до крстосницата со Ленинова.“

На „Фејсбук“ врие од негодувања. Велат дека се сечат здрави дрвја. Го потсетуваат градоначалникот Богдановиќ дека дал ветување да не се исече ниту едно дрво при реконструкцијата на улицата.

Од ДОМ бараат веднаш да престане дрвосечата.

„Зошто е направен овој „масакар“ врз дрворедот? Да не забораваме дека на вака „зацементиран“ град каде што се случува урбанистички хаос, секој ваков дрворед е важен за благостостојба на граѓаните и на животната средина.“

Богдановиќ тврди дека од Град Скопје излегле на терен и констатирале дека дрвјата се стари и болни. Добивале и поплаки дека често паѓаат суви гранки па се опасност за минувачите и паркираните автомобили.

„Кога се збори со граѓаните, најголемиот дел од нив односно сите се против отстранување на дрва, што е многу нормално. Ама кога станува збор за болни дрва кои што можат да предизвикаат било каков инцидент или не дај боже повреда – тогаш треба да бидат отстранети. Затоа имало решение.

Тринаесетте јавори ќе бидат заменети со нови дрвја од истиот вид. Дополнително, откако ќе заврши реконструкцијата - паркингот на улицата ќе биде само за резидентите.

Видеото погледнете го на kanal5.com.mk

Почна демонтирањето на галијата кај „Холидеј Ин“

Градот Скопје денеска официјално почна со демонтажа на првата од трите галии кои се наоѓаат во коритото на реката Вардар. Поточно, се демонтира галијата кај хотелот „Холидеј Ин“, и тоа од страна на ЈП „Улици и патишта“.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција рече дека станува збор за целосно демонтирање, вадење прво на надвижните ствари кои се наоѓаат внатре, а потоа целосна демонтажа на самата галија, која како постапка, Шилегов очекува дека ќе трае неколку недели.

-Со ова конечно како континуитет на политиките кои јас ги креирам како градоначалник започнуваме со едно поизразено расчистување со криминалниот и болноумниот проект „Скопје 2014“, бидејќи овие галии не се само надвор од здравата естетика, тие се де факто и опасност за граѓаните на Скопје. Имајќи предвид дека сите анализи што ги направи Градот и стручните служби на Градот од една страна, меѓутоа и студијата на УНДП зборува дека галиите во коритото на реката Вардар претставуваат сериозна опасност за потоп и евентуални поплави кои можат да наместат сериозна материјална штета и да загрозат животите на скопјани, рече Шилегов.

Скопскиот градоначалникот потенцира дека демонтирањето на галиите на оди на материјална штета на буџетот на градот, или на даночните обврзници на Скопје.

Во однос на демонтирањето на втората галија, Шилегов рече дека има една спорна одлука на Апелациониот суд во Скопје, и како што рече, сака да ја реобнови постапката.

-Има една спорна одлука на Апелациониот суд во Скопје, јас сакам да ја реобновам во постапката, да не дадеме третман на градежен објект па да идеме со градежни инспекции поднесени од градот во нови судски постапки како таква ќе влеземе со ново вештачење во оваа извршна постапка, јас очекувам дека ќе се сруши втората галија, јас кажав дека во даден момент ако ги отстраниме сите со раскинување на договорот, граѓаните на Скопје можат да ги чинат трите галии шест милиони евра. Овој начин што го одбравме можеби е малку подолг, но дефинитивно не оди на материјална штета на буџетот на градот и на прати на даночните обврзници на Скопје, рече Шилегов.

Прашан каде ќе оди оваа галија откако ќе се демонтира, градоначалникот на Скопје рече дека галијата нема да ја срушат, туку дека ќе ја демонтираат, а потоа складираат во складовите на Град Скопје. Како што рече, доколку одлучи сопственикот во меѓувреме да ја демонтира и да си ја подигне, тоа е работа што може самиот да си ја избере.

На новинарското прашање дали очекува да се отстранат сите галии до крајот на неговиот мандат, Шилегов појасни оти искрено се надева дека за тоа ќе се создадат услови.

-Искрено велам дека ќе се создадат услови, ама ако не во овој, во другиот мандат ќе ја завршиме работата, рече градоначалникот Шилегов. 

Скопје со изменет сообраќаен режим- Протест во 13:30

СВР Скопје денеска ќе воведе посебен режим на сообраќајот на неколку улици во Скопје поради протест најавен во 13.30 часот, кој ќе почне од паркот во Чаир, а ќе продолжи кон Владата.

Затворени за сообраќај од 13:30 часот до завршување на протестот ќе бидат улиците „Христијан Тодоровски Карпош“, „Џон Кенеди“, „Цветан Димов“, „Крсте Мисирков“ и бул.„Гоце Делчев“, соопшти МВР.

Од СВР Скопје апелираат граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници.

Популарно