СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во заедничка коалиција по изборите: Причината е јасна

На 15-ти јули ќе се одржат одложените парламентарни избори, кои првично требаше да се одржат на 12-ти април, но поради пандемијата со корона вирусот, истите беа одложени. Сега, за прв пат ќе се гласа три денови, а втор пат главниот ден на изборите ќе биде среда.

Овие избори од многу аспекти ќе бидат поразлични од другите, а не е исклучена можноста и коалицирањето после изборите да биде многу поразлично од она нормалното на кое сме навикнати до сега.

Обично имаше коалиции победник со победник, а на последните парламентарни избори имаше владина коалиција меѓу СДСМ и ДУИ, иако СДСМ имаше два пратеници помалку од ВМРО-ДПМНЕ, кои заминаа во опозиција.

Сега сите опции се во игра, секој со секого може да коалицира, а се погласно меѓу аналитичарите се зборува дека реална е опција и коалиција помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. А зошто е тоа така? Причината е јасна, нивниот коалициски партнер во минатото – ДУИ.

ДУИ влезе во кампања со крајно националистички барања. Во нивната програма влегува и мултиетничка химна, задолжителнио учење на албанскиот јазик, но и прогласување на 13-ти август денот на потпишувањето на Охридскиот договор како национален празник.

Промовирајќи ја својата програма Насер Зибери уште еднаш меѓу приоритетите го вброи ветингот на сите носители на јавни функции како и судии и обвинители. Порача дека назначувањето на иден премиер албанец нема ништо да им земе на македонските граѓани но мора да се почитува како што рече концептот еднакво општество за сите во кое ќе се донесуваат консензуални одлуки.

Зибери ја презентираше програмата само на албански јазик со обезбеден превод за медиумите пред Владата. На презентацијата беа присутни членови и симпатизери на ДУИ.

Сето ова буди голем револт, каков во СДСМ, така во ВМРО-ДПМНЕ, но и сите други албански партии освен ДУИ. Едноставно велат не е дозволиво со таква програма да настапуваат на изборите.

Дека е можно да има коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ најави и поранешниот министер за образование и здравство во владите на Никола Груевски, Никола Тодоров.

Зошто да не СДСМ и ВМРО да направат коалиција? И така СДСМ е отворена и за македонските Албанци, има доста албански функционери, членови, но и доста албански гласови. А ја има и Беса во предизборна коалиција.

Зошто да нема коалиција помеѓу ВМРО, СДСМ, и БЕСА?

Или пак ако сме исто толку националистички настроени зошто да нема коалиција само помеѓу ВМРО и СДСМ без ниту еден Албанец во власта? Зошто да не? – Напиша Тодоров во својот статус на профилот.

Според досегашните анкети, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ тешко веројатно е дека ќе имаат 61 пратеник, што би значело дека една од партиите ќе може може да направи влада, а ако условот на ДУИ е премиер Албанец, тогаш коалицијата СДСМ/БЕСА-ВМРО ДПМНЕ е се поизвесна.

Носењето маска на отворено ќе биде задолжително, Филипче најави нови рестриктивни мерки

Со оглед дека летото е зад нас, а ризикот кој ја носи есента може да донесе на зголемен број на заразени од коронавирусот, разгледуваме воведување на нови мерки, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Тој уште еднаш повтори дека главна причина за ширењето е непочитување на мерките

Од анализите на епидемиолошките анкети на новозаразените, главната причина за новозаразени се должи на непочитување на мерките, групирање, семејни прослави. Граѓаните заборавија на важноста на почитување на мерките и последиците од нивното непочитување. Во следниот период ќе ги засилиме контролите за спроведувае на мерките, и сите инспекторати и инсистуции задолжени за почитување ќе работат на тоа, ситуацијата мора да се сфати сериозно.

Следните денови ќе информираме за можни нови мерки, а дел од мерките кои ги разгледуваме здолжително носење на отворено, ограничување на бројот на маси во угостителски објекти, ограничен број на луѓе во угостителски објекти и ограничен број на луѓе при групирање, прецизен протокол за работа на угостителските објекти, евентуално намалување на капацитетот на јавниот превоз, рече Филипче.

Знаат ли колку е тешко да се подели плата: И Касами бара двојазичност во приватните фирми

Дел од дипломираните Албанци не говорат македонски јазик затоа приватните компании треба да спроведат двојазичност за да создадат еднакви услови при вработувањето на сите граѓани, вели лидерот на Беса, Биљал Касами. Во интервју за ТВ 21 коалицискиот партнер на СДСМ изјави дека приватните компании треба да работат на правичната застапеност и дека тој би можел да го каже тоа за популизам но дека реалноста е поинаква. 

Касами ја дава изјава во време кога се разгоре дебатата за вработувањата во приватните компании за кои прв зборуваше првиот вицепремиер Артан Груби. Тој рече дека Владата ќе дава субвенции за вработување на Албанци во приватни компании. Иако јавноста бурно реагира, албанските политичари деновиве соопштуваат дека нема да се откажат од таа идеја. Сега тоа го потврдува и Касами кој инаку беше лут противник на ДУИ. Сепак сега е во истата Влада со оваа албанска партија. Во синоќешното интевју рекол дека нема да прифатат било каков кандидат предложен од ДУИ за премиер Албанец во последните 100 дена од владата. 

Многу реакции стасаа за овие најави, а сега се реагира и на изјаватa на Касами која е во време на криза и кога реалниот сектор е практично на колена. Додека фирмите се борат за ликвидноста функционерите се расфрлаат со изјави на трошење буџетски пари за етнички вработувања. 

Украден мртовец од струмичката болница

Претпладне околу 9 часот група струмичани украле мртовец од Инфективното одделение на болницата, потврди за МИА директорот, д-р Наќе Гогов.

– Се се случи како во хорор филм. Пациент на 49 годишна возраст бил примен во амбулантата во тешка состојба, откако претходно го донеле неговата ќерка и сопругата. Отако набргу починал дваесетина граѓани од Турското маало во Струмица го извлекле починатиот со кревет надвор во дворот на болницата, го префриле преку оградата и го ставиле во комбе по што се упатиле во непознат правец. Го осудуваме овој чин, бидејќи не дозволиле на лекарите да потпишат посмтрница и да ги пополнат потребните документи. Веднаш ја алармиравме полицијата, но додека таа да дојде тие веќе заминаа, рече директорот Гогов.

Според него не може да се каже дали починатиот бил заразен од Ковид-19, бидејќи не му бил направен тест. 

Популарно