Владиката Агатангел: Венчавајте се млади, не чекајте да се смири ситуацијата

И покрај ширењето на заразата во земјава, младите да не ги одложуваат стапувањето во брак и венчавката во црква, само зашто потоа нема да можат да направат прослава во ресторан со многу гости. Ова е повикот што владиката Агатангел, одговорен за Повардарската епархија при Македонската православна црква – Охридска архиепископија, им го упатува на младите, како и на сите оние што во овој период планирале да стапат во брачна заедница, а биле оневозможени поради рестрикциите и мерките за заштита, кои препорачуваат да не се одржуваат поголеми веселби и свадби. Тој е единствениот владика на МПЦ, кој во овој период на криза во земјата излезе со ваков апел кон младите луѓе.

– Новата заразна болест, која се прошири низ целиот свет ни го наруши животот на сите, ни ги измени сите планови. Како христијани не смееме да кукаме и да се плашиме, туку да најдеме нов начин на живеење.

За последните времиња во Евангелието се вели дека „луѓето ќе се женат и ќе се мажат“, односно, животот ќе си тече како и обично, па, така, и во текот на оваа ситуација мораме да вложиме усилба да си го живееме животот со претпазливост, но и без паничен страв. Многу млади парови планираа годинава да се венчаат, да го исполнат сонот на нивните родители, да започнат самостоен живот, но, како што рековме, плановите се нарушија. Многумина ги одложија венчавките, затоа што не можат да направат свадба во ресторан. Сите вие млади, кои планирате да стапите во брак, не одложувајте го тој момент туку и без свадба венчајте се во црква, да добиете благослов божји за брачен живот, па свадбата нека биде в година, заедно со крштевката – посочува владиката Агатангел.

Според него, децата на крштевање треба да се носат додека се мали, во присуство на помалку луѓе, бидејќи ако се одложи крштевањето, како што посочува митрополитот, тоа може долго да потрае, а децата растат, почнуваат да се плашат и да се срамат и може да останат некрстени.

– Сите вие млади, кои имате веќе 20 години, ве повикувам да бидете совесни и одговорни во вашите врски. Од менување многу партнери и партнерки нема да добиете голема полза, освен гревовен товар, кој подоцна ќе ви се одрази во животот.

Бидете внимателни еден кон друг, не повредувајте се, не навредувајте се, никако да не абортирате, никако да не изневерувате, независно дали сте во брак или во врска, и подготвувајте се за брак во помлада возраст, за да можете да добиете деца, но и да видите чеда од вашите деца. Векот е сѐ пократок, и да не го губиме времето на непотребни нешта. Како духовен родител на оваа епархија, се молам Бог да ве просветли и да ви го исчисти патот од сите пречки и со негов благослов да стапите во стабилна брачна заедница – посочува владиката Агатангел.

Извор: Нова Македонија

Павле Богоевски: „Левица“ има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард банка

Поранешниот пратеник Павле Богоевски тврди дека партијата „Левица“ предводена од нејзиниот лидер Димитар Апасиев на својата сметка во Еуростандард банка има повеќе од 30.000 евра кои, како што вели тој, се блокирани, па поради тоа партијата која освои два мандати на последните парламентарни избори шири паника во јавноста.

Во моментов депозитите во Еуростандард кај штедачите се осигурани само до 30.000 евра, а според еден од поранешните водачи на „Шарената револуција“, Левица има повеќе пари од таа сума и смета дека останатиот дел им е загрозен со одземањето на лиценцата на банката.

„Извесно е дека правното лице Политичка партија Левица има депозит поголем од 30.000ЕУР во Еуростандард Банка. Партиската сметка за изборите е со код на Еуростандард Банка.

Многу ми е криво што ќе му заглават парите на димче ама нели левица беше партија од народот за народот на која не и' требаат тешко заработените пари на граѓаните???“, напиша Богоевски во дел од својот статус на Фејсбук.

Според него, овој депозит се парите кои државата им ги дели предизборно на политичките партии како помош за политичката кампања.

Учебната година ќе почне најрано на 15-ти септември

Учениците нема да почнат со настава до средината на септември.

Според информации на Сител од МОН, најрано до 15ти септември очекуваат да поминат законските измени и училиштата да се подготват и за настава во училишта и он лајн.

Според предлогот од Комисијата за заразни болести до трето одделение децата физички да присуствуваат во училиштата а останатите он лајн, од Кризниот штаб побарале дополнителни информации од образование, што значи неизвесно е дека денес Влада ќе ја донесе конечната одлука.

Повеќе детали во вестите во 16 часот.

На Македонците од утре за влез во Србија ќе им треба ПЦР тест не постар од 48 часа

ПЦР тест не е потребен на државјаните на Србија кои доаѓаат од споменатите држави.

Странците кои доаѓаат од одредени земји во Србија ќе мораат да имаат негативен ПЦР тест, не постар од 48 часа, одлучи Кризниот штаб.

Оваа одлука се однесува на лицата кои доаѓаат во Србија од Македонија, Хрватска, Бугарија и Романија, изјави за „РТС“ епидемиологот Дарија Кисиќ Тепавчевиќ.

Популарно