СЗО откри колку ќе траат ефектите од Ковид-19 кој го спореди со катастрофа

Глобалната пандемија на новиот коронавирус е вид катастрофа, чии ефекти ќе траат долго во иднината, нагласи денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус.

– Пандемијата е здравствена криза што се јавува еднаш во сто години и влијанијата ќе траат со децении, рече Тедрос на состанокот на комисијата за итни случаи на СЗО, според извештаите објавени од организацијата.

Пандемијата уби повеќе од 670.000 луѓе откако избувна во Вухан, а дијагностицирани се повеќе од 17 милиони заразени лица.

– Иако знаењето за новиот вирус напредуваше, многу прашања остануваат неодговорени и популацијата останува ранлива, потенцира Тедрос.

– Првичните резултати од серолошко истражување даваат конзистентна слика: најголем дел од светската популација останува подложна на вирусот, дури и во области што се сериозно погодени од заразата, рече тој.

– Многу земји што веруваа дека најлошото заврши, сега се соочуваат со ново ширење на инфекцијата. Некои земји што беа сериозно погодени во последните неколку недели, сега бележат зголемување на бројот на инфекции и смртни случаи, истакна Тедрос.

Вакцината на Куба против коронавирус покажала ефикасност од 92,28 отсто

Вакцината Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата што го разви препаратот.

Центарот за генетско инженерство и биотехнологија, што ја разви вакцината, објаснува дека оваа ефикасност е постигната по три дози. Абдала е во последната фаза на клинички испитувања и мора да добие официјално одобрување од кубанските власти подоцна овој месец или почетокот на јули.

Во саботата, кубанскиот институт за вакцинација Финли објави дека неговиот кандидат за вакцина Соберана 2 покажал 62 отсто ефикасност по аплицирање две од трите дози.

Поради ембаргото, Куба почна да развива свои лекови во 80-те години на минатиот век. Владата сега се надева дека во август ќе бидат вакцинирани 70 проценти од 11,2 милиони жители на Куба, а целото население до крајот на годината.

Италија стана „бела зона“, се укинуваат ограничувањата против Ковид-19

Од денеска, цела Италија стана „бела зона“, што значи дека опасноста од инфекција со Ковид-19 е минимална и дека ограничувачките мерки се укинуваат, пишуваат италијанските медиуми.

Единствен исклучок е северната провинција Вале д’Аоста, која неделава сè уште е во таканаречениот режим на „жолта зона“, што значи дека благите ограничувачки мерки ќе останат на сила уште седум дена.

Полицискиот час, кој беше во сила од 23 часот до 5 часот утредента, се укинува низ целата земја.

Минатата година, Италија воведе начин за опишување на епидемиолошката состојба во зоните во боја, каде што црвената боја укажува на најголем ризик од инфекција и најстроги мерки на ограничување, а белата зона ги укинува мерките против Ковид-19.

На денешната седница, владиниот научен и технички комитет се очекува да донесe одлука за укинување на обврската за носење заштитни маски на отворено следната недела.

По тој повод, весниците пишуваат „дека по една година, Италијанците ќе можат слободно да дишат“.

Но, граѓаните се нетрпеливи и веќе на улиците, многумина можат да се видат како носат маска околу вратот, подготвени во случај на контрола, а не како што е пропишано на лицето, анализираат медиумите во таа земја.

Препораката да се избегнат големи собири останува на сила, но граѓаните на Рим ја игнорираа, па вчера, поради масовноста на одредени градски плоштади, полицијата го ограничи пристапот поставувајќи заштитна ограда, пренесуваат тамошните гласила.

Исчезна жената, која тврдеше дека родила десет бебиња

Откако минатата недела се појави веста дека една Африканка родила десет бебиња, нејзиното семејство соопшти дека не ги виделе децата и дека воопшто нема докази дека бебињата постојат.

Семејството на Тебог Цотеци, наводниот татко, рече дека тој исто така потврдил дека не ги видел бебињата и дека за веста знаел само преку неговата девојка, која му се јавила за да го извести за наводното раѓање на седум момчиња и три девојчиња. Сепак, 37-годишната Госијаме Ситоле оттогаш исчезнала.

Наводно, Цотеси неколку пати се обидел да ја посети Ситоле и бебињата во болницата, но таа не му открила каде се наоѓа и не го информирала за состојбата на бебињата. Затоа сега е под знак прашалник дали ги има воопшто оние десет бебиња за кои се веруваше дека влегуваат во Гинисовата книга на рекорди.

„Семејството заклучи дека нема десет деца родени во врската помеѓу Тебог Цотеци и Госијаме Ситола, сè додека не се докаже спротивното“, се заклучува во соопштението, пренесуваат африканските медиуми.

Популарно