Хрват ја снимил експлозијата: Бев во војна, но вакво нешто не сум доживеал

Хрватски државјанин, кој работел на пристаништето во Бејрут, успеал да го сними моментот на разорната експлозија за која вели личела како да паднала атомска бомба.

Дрво се виде облак од чад, а потоа не’ погоди експлозијата. Ни ги скрши сите прозорци и ја свитка вратата на бродот. Скокнавме од кабината и легнавме на под, не знаевме што е. Еден од нашите е повреден. Бев во војна, но вакво нешто не сум доживеал, раскажува за „24 сата“ .

Со колегите од Хрватска бил на брод закотвен на пристаништето кога најпрво слушнале две силни експлозии. Виделе како гори складиштето.

Сè се одвиваше во 15 минути. Имаше многу луѓе покрај бродовите, бидејќи работното време беше при крај. Видовме одалеку како гори некое складиште. Гореа и делови од дигалките. Не знаевме каде да бегаме кога се слушна силната експлозија. Еден колега заврши со скршеница, па го пренесовме во болница. Тука е хаос, вели Хрватот.

Тој посочува дека во Бејрут немале доволно пакети за прва помош колку што има повредени лица во експлозијата.

(Видео) Русите ги избркаа американските и шведски авиони: Погледнете ја снимката од Су-27!

Рускиот ловец Су-27 е направен за да пресретнува американски и шведски воени авиони над Балтичкото море.

„Руските средства за контрола на воздушниот простор на 17 септември открија над неутралните води на Балтичкото море две воздушни цели кои се приближуваат кон границата на Русија. За идентификација на воздушните цели и спречување на повреда на државните граници на Русија, во воздух летна Су-27“, пишува во соопштението.

Се споменува дека екипажот на Су-27 идентификувал авиони од американската морнарица П-8А и извиднички авион на шведското воздухопловство.

Судот нареди да се откријат имињата на сите педофили на Епштајн

Државниот правобранител на Девствените острови побара имиња на патници и информации за контакт за секој лет што некогаш го извршил Дениз Џорџ, државен правобранител за Девствените острови на САД. Побара имиња на патници и информации за контакт за секој лет направен од четири хеликоптери на Епштајн и три авиони, од 1998 година до неговата смрт во 2019 година. Ова значи дека наскоро може да бидат објавени имињата на сите патници кои некогаш летале со авиони на Џефри Епштајн. Епштајн, наводно, бил домаќин на диви оргии со малолетници во текот на летото додека патувал на неговиот приватен остров.

Истражителите бараат и лични белешки на пилотот и „поплаки или извештаи за потенцијално сомнително однесување“. Уште во 2009 година, Дејвид Роџерс, еден од пилотите на Епштајн, обезбеди дневници на кои се гледаа принцот Ендру и Бил Клинтон – како и ѕвездите Кевин Спејс и Наоми Кембел – како летаат со еден од авионите на Епштајн, наречен Лолита експрес. Изворот за „Огледало“ посочил дека новата покана од судот предизвикала „паника кај многу богати и славни луѓе“, бидејќи во евиденцијата во 2009 година не биле вклучени летовите на Лери Висоски – главниот пилот на Епштајн кој летал за педофилот милијардер повеќе од 25 години. Поранешната манекенка Надја Марчинкова – која сега управува со сопствена авиокомпанија – се вели дека била една од „регрутерите“ на Епштајн. Марчинкова (34) е една од четирите жени сега под истрага за нивните наводни улоги во ланецот трговија со луѓе на Епштајн.

Уапсената жена имала и пиштол со себе

Американската полиција уапси жена осомничена за испраќање пакет со отров рицин на претседателот Доналд Трамп. Жената е уапсена кога се обидела да влезе во Соединетите држави од Канада, соопштија американските власти. 

Уапсената жена имала и пиштол со себе, јавува Си-Ен-Ен, додавајќи дека наскоро против неа ќе биде покренато обвинение. Пакет кој содржел отров рицин бил испратен до претседателот Доналд Трамп и полицијата го пресретнала претходно оваа недела, пред да биде доставен до Белата куќа. Рицин е високо токсично соединение извлечено од рицинусово зрно кое се користи во терористички заговори. Може да се користи во форма на прав, гас или киселина.

Популарно