МВР со детали за пожарот во Ново Лисиче- изгореа три автомобили

„На булеварот АСНОМ, на паркинг има целосно опожарено возило марка „сеат алтеа“ со скопски регистарски таблици, сопственост на М.Ј. (35) од Скопје и делумно опожарени две возило марка „фиат пунто“ сопственост на И.Н. (41) од Скопје и возило „мерцедес“ со скопски регистарски таблици сопственост на К.С. (73) од Скопје.

Пожарот беше изгаснат од Противпожарната бригада, повредени лица нема.

Се работи на расчистување на случајот“, велат од МВР.

Детали за грозоморното убиство во Гостивар: Синот ја пронашол масакрираната мајка

Во Гостивар е убиена 60-годишна жена. За убиството осомничен е нејзиниот сопруг, 67-годишен жител на Гостивар, со кого подолго време имала нарушени односи.

Според првичните сознанија на Обвинителството, осомничениот со секира и нож ѝ нанел повеќе убодни рани по телото. Осомничениот во моментот е недостапен за органите на прогонот.

Случајот утринава околу 7 часот го пријавил синот на жртвата.

Од Јавното обвинителство соопштија дека обвинител од Основното јавно обвинителство во Гостивар заедно со крим техника извршил увид на местото на убиството.

Издадена се наредби за обезбедување и прибирање на траги од лице место, кои ќе бидат предмет на натамошно вештачење, како и наредба за обдукција на телото на починатата. 

Гостивар: Маж со секира и го одзел животот на сопругата во спалната соба

Маж со секира си ја заклал сопругата. Како што информира МВР, утрово во 6:50 часот 33 годишен маж пријавил дека во спалната од семејната куќа ја пронашол мртва својата 60 годишна мајка Џ.И. 

Од полицијата велат дека осомничен за убиството е 67 годишниот сопруг Б.И.

„Денеска (10 септември) во 6 часот и 50 минути, В.И.(33) од Гостивар во СВР Тетово пријавил дека во спалната соба од семејната куќа ја пронашол усмртена неговата мајка Џ.И.(60).Осомничен дека го извршил убиството е Б.И.(67) сопруг на Џ.И. и татко на пријавителот, кој со остaр предмети ja усмртил.“ – велат од МВР за Сител.

Од полицијата додаваат дека во моментов Јавен обвинител и екипа на СВР Тетово вршат увид на лице местото и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Според неофицијалните информации убиецот се уште е во бегство и полицијата трага по него.

Жител на Сарај загина во зграда во Кисела Вода, паднал во отвор за лифт

Жител на Сарај, на возраст од 30 години го загуби животот по пад во отворот за лифт во зграда во скопската населба Кисела Вода.

Како што објави „Алсат“, Мујадин Муртезани е човекот од Сарај кој утринава околу 9.30 часот го загуби животот.

Причините за несреќата се разјаснуваат.

Популарно