Путин рече дека првата вакцина во Русија е одобрена, ќерка му веќе се вакцинирала

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Министерството за здравство на неговата земја ја одобрило првата вакцина против новиот коронавирус во светот, додавајќи дека неговата ќерка веќе ја примила инјекцијата.

Вакцината, изработена од московскиот институт Гамалеја, денеска доби зелено светло од руското Министерство за здравство, откри Путин. Тој рече дека се надева оти Русија наскоро ќе почне со масовно производство на вакцината против ковид-19.

Тој откри дека неговата сопствена ќерка веќе е вакцинирана против вирусот. Рускиот претседател рече дека неговата ќерка имала мала температура откако ја примила вакцината, но дека тоа брзо поминало.

„Една од моите ќерки ја прими вакцината. Во оваа смисла, таа учествуваше во експериментот. По првото вакцинирање, таа имаше температура од 38, следниот ден - 37 и тоа беше сè.“

Заменик-премиерката на Русија Татјана Голикова рече дека вакцината ќе им биде давана на здравствените работници од почетокот на септември. За пошироката јавност ќе биде достапна почнувајќи од јануари.

Вишиот министер Михаил Мурашко минатата недела објави дека се планира во октомври да почне национална програма за масовна вакцинација. Мурашко додаде дека сите трошоци ќе бидат покриени од владата.

Брзината со која Русија ги врши истражувањата и одобрувањето на формулата предизвика скепса кај Западот, а СЗО дури повика и на претпазливост кон руската вакцина, но Вадим Тарасов, врвен научник на Сеченов, вели дека земјата била во предност бидејќи последните 20 години ги поминала во развивање на вештините на ова поле и во обиди да открие како се пренесуваат вирусите.

Алексеј Навални објави фотографија и откри како закрепнува по труењето

Рускиот опозиционер Алексеј Навални на Инстаграм објави фотографија на која се гледа како се симнува по скали во болницата во Берлин во која заздравува по труењето со нервниот гас новичок.

Во објавата тој вели дека се уште има потешкотии при качување на скали бидејќи нозете му се тресат, но дека патот до заздравувањето е „чист, иако долг .“

ЕМА го одобри дексаметазонот за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за лекување на пациентите со Ковид-19  кои имаат проблеми со дишењето.

Дексаметазонот може да се користи за лекување на возрасни лица и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респриратор.

Испитувањето на научниците од Универзитетот во Оксфорд во јуни покажа дека дексаметазонот ја намалува за една третина смртноста кај пациентите во тешка здраствена состојба.

Дексаметазонот веќе е одобрен во Јапонија за лекување на заразените со Ковид-19.

Лекот веќе со децении се користи за лекувања на разнио воспаленија. 

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Данска и Исланд враќаат дел од старите мерки со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, а Холандија размислува да го стори истото. 

Во Данска и Исланд од утре ќе има затворање на баровите, кафулињата и ноќните клубови. 

Данска веќе најави дека од утре забранува собирање на јавни настани на повеќе од 50 луѓе, а баровите и рестораните ќе може да работат само до 22 часот.

Во земјата почнаа да се регистрираат зголемен број на случаи со коронавирус, а во последните денови бројката се движи околу 400 на дневно ниво. Во последното деноноќие има 454 нови случаи.

Слични мерки ќе преземе и Исланд, но тие ќе се важат за главниот град Рејкјавик, бидејќи во оваа мала островска земја скоро 99 отсто од новите случаи се во главниот град.

Баровите и ноќните клубови ќе бидат затворнеи во следните четири дена. 

Епидемиолошките анкети на новите случаи покажале дека тие се поврзани со ноќни забави. Само два од 59 нови случаи се поврзани со универзитет во Рејкјавик.

Светската здравствена организација денеска алармира на огромен број новозаразени со корона во Европа, наведувајќи во неделниот извештај дека станува збор за 300.000 позитивни само во последната недела, што е многу повеќе кога пандемијата првпат го достигна врвот во март.

Популарно