Оваа жена немала односи со својот сопруг 5 години, поради најбизарната причинa

Го одбива секој нејзин обид за интимно зближување. Огорчена жена открила дека немала секс со својот сопруг веќе пет години, и дека судејќи според зборови на нејзиниот сопруг, токму таа е главен виновник за тоа.

Жената која сакала да остане анонимна му се доверила на онлајн сексолог, се со цел да добие совет во врска со својата ситуација. Бидејќи нејзиниот партнер го одбива секој нејзин допир, таа сериозно размислува за тоа да го остави.

“Мојот сопруг и јас сме заедно веќе 23 години, имаме две деца, но не сме имале секс веќе речиси пет години. Неговото објаснување е дека повеќе не го привлекувам, бидејќи сум подебела во однос на времето пред двете бремености. Исто така, се жали дека поради прекумерната тежина ‘рчам, што му пречи на неговиот сон, што исто така го излудува”, вели оваа жена.

Иако таа повремено се обидува да започне некој интимен контакт, нејзината втора половина редовно го одбива тоа, пренесува Daily Star.

“Дури и кога сакам да го допрам за раката, тој се оттргнува. Кога ќе се обидам да го прегрнам, тој се поместува. Се чувствувам многу осамено. Ве молам, помогнете ми”, вели несреќната жена.

Сексологот, Иси Мек Кими одговорила дека смета дека нејзиниот маж своето незадоволство го исфрла на неа и и препорачала заедно да посетат брачно советувалиште.

“Доколку тој не прифати ваков вид на помош, нема многу работи што можете да ги направите. Евидентно е дека не можете да останете во ваква ситуација и понатаму. Доколку би се помириле со сегашната состојба, тоа полека би ја уништила вашата самодоверба, но и вашата среќа”, објаснува таа.

Посакувате романтичен сопруг? Ќе го најдете меѓу три хороскопски знаци!

Станува збор за најдобрите љубовници и романтичари кои ќе ве научат да уживате во малите работи. Па така, доколку барате романтичен џентлмен, ви советуваме да одберете некој од следниве хороскопски знаци…

Рак

Ракот е неверојатно романтичен и нежен. Можеби не сте го забележале тоа од прв поглед, но тој има многу силни емоции кои ги крие зад маската на цврста и непопустлива личност. Сака да ужива во романтични прошетки и гледање во ѕвездите, а за вас ќе биде подготвен да направи сѐ! Доколку навистина му значите, тој ќе сака да ве заштити од сите.

Лав

Лавот сака да се бори за жената која е единствена за него на овој свет. Доколку вие сте токму таа, сметајте се себеси за голема среќница. Тој ќе ви ја докажува неговата љубов на различни начини, од романтични љубовни состаноци до внимателно одбрани подароци. За него нема да постои ни една друга. Сака да има конкуренција бидејќи тоа го мотивира уште повеќе да ви се докажува, а за возврат ќе очекува секогаш да го пофалите и да му давате комплименти.

Риби

Нема сомнеж дека Рибите се непоправливи романтичари. Ним никогаш не им е доста од нежност и љубов. Единствена маана им е што не се доволно одлучни и упорни, па нема да знаат како да ви пријдат и да ве освојат иако силно ве посакуваат. Очекувајте романтични прошетки по брегот со музика и мирис на цвеќиња. Неговиот глас ќе ве освои, а неговата добрина и благородност ќе направи да се вљубите до уши.

Табуа за се*сот кои не би требало да постојат

Кога ќе престанете во креветот да размислувате за работите како да се забранети, би можеле да го доживеете најдобриот оргазам во животот, а и сексот ќе ви стане поинтимен и позабавен.

-Постојат многу парови кои во потполност ги избегнуваат сексуалните односи за време на менструацијата зашто еден или двајцата партнери тоа го сметаат за табу или за чудно. Меѓутоа, тоа не би требало да биде така. Со малку припреми и дополнително чистење, сексот за време на менструацијата може да биде забавен, како и кога било во текот на месецот, вели Емили Брукс, експерт за секс и врски.

Иако тоа не е нужно табу, сексот без допирање гениталии (односно петинг) е нешто што многу возрасни не го прават.

-Иако некои на некои луѓе им се чини како да станува збор за нешто што е резервирано за младите кои сега почнуваат со секс, фокусирање на партнерското тело, истражување и набљудување на начинот на кој реагира телото на разни видови допири можат да бидат еротски интимни, објаснува сексологот Емили Шејн.

Сексот може да значи тоа што ќе го посакате. Спротивно од она што можеби сте го навикнале, тоа не мора да подразбира пенетрација, пишува Космополитан.

Сексуалните играчки, иако и самите по себе се забавни можат дополнително да го подобрат сексот со партнерот.

-Сексуалните играчки можат да му помогнат на парот да доживее оргазам во исто или речиси исто време, а додаваат и нова димензија и сензација на сексот. Играчките на многу парови им помагаат да се забавуваат во кревет, а и да постигнат повисоко ниво на интимност, изјави сексологот Сира Дејса.

Мали грубости, но и притисок не се ништо страшно, согласни се сексуалните терапевти.

-Загризи и слични работи можат некому да донесат многу задоволство. Како и кај секој друг, додека сите вклучени знаат што можат да очекуваат и да се согласни на тоа, нема причина повремените грубости да бидат табу, вели Кејла Лордс.

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Секој од нас барем еднаш во животот бил љубоморен за нешто. Ова чувство е поврзано со стравот да не ја изгубиме саканата личност, но според психолозите умерената љубомора во врската е потребна, па дури може да има и позитивен ефект врз партнерите. Умерената доза на љубомора може да ни помогне да сфатиме колку вреди личноста којашто ја имаме покрај нас. Меѓутоа, што се случува кога љубомората ги надминува сите граници?

Кога ќе забележиме дека некој флертува со нашиот партнер, може да го сфатиме тоа како да сме направиле добар избор. Може да ни се подобри самодовербата бидејќи ќе видиме дека и други луѓе го посакуваат нашиот партнер. Доколку врската не се темели на доверба, партнерите ќе бидат несигурни и љубоморни.

Љубомората е еден вид страв или сложена реакција на замислена или реална закана дека саканиот објект ќе биде изгубен, велат психолозите. Тие сметаат дека најмногу се љубоморни оние коишто не се способни да сакаат, но и луѓето кои имаат чувство дека партнерот/партнерката не ги сака.

Истражувањата покажаа различни реакции кај мажите и жените кога станува збор за љубомората. Мажите се плашат од секс за една ноќ од страна на нивната партнерка, додека жените повеќе се плашат од емоционално неверство.

Популарно