Над 250 мотоциклисти возат на „Рели Независност 2020“, денес се во Охрид

Над 250 мотоциклисти од земјава и странство зедоа учество на годинешното традиционално „Рели Независност 2020“, што од 4-ти до 6-ти септември се вози на патиштата низ Република Македонија.

Релито го сочинуваат три епапи. Првата етапа вчера стартуваше од главниот град и помина по патиштата низ источниот дел на земјава, а финишираше во Дојран, од каде денес мотоциклистите преку Гевгелија, Кавадарци, Прилеп и Битола пристигнаа во Охрид, јави Нова Македонија.

Утре на програмата е последна етапа која од Охрид преку Кичево, Тетово, својот пат ќе го заврши на Градскиот плоштад во Скопје.

Мотоциклистите се презадоволни од ова рели и најавуваат свое учество и следната година.

– По прекрасно време кое не следи по цел пат и со учество на над 250 мотоциклисти, од кои дел и од странство и тоа од Италија, Хрватска, Србија и Бугарија, протекува годинешното традиционално „Рели Независност 2020“. На ова рели нема победници ниту поразени, туку сите се најдобри што ќе ги извозат трите етапи и ќе финишираат во главиот град. Релито го организира Мотоциклистичката федерација на Република Македонија. Има се’ повеќе заинтересирани мотоциклисти, кои целат да бидат дел од него, а се етаблира и надвор од границите на нашата земја, рече мотоциклистот и учесник на релито, Слободан Ивчевски.

Ѓоковиќ преку социјалните мрежи се извини за својата постапка и призна дека погрешил

Првиот носител на УС Опен заработи дисквалификација од УС Опен откако на дуелот со Пабло Карењо Буста со топче погоди линиски судија.

Откако ја дозна одлуката од организаторот, дека е дисквалификуван и остана без заработка од УС Опен, Ѓоковиќ преку социјалните мрежи се извини за својата постапка и призна дека погрешил.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This whole situation has left me really sad and empty. I checked on the lines person and the tournament told me that thank God she is feeling ok. I‘m extremely sorry to have caused her such stress. So unintended. So wrong. I’m not disclosing her name to respect her privacy. As for the disqualification, I need to go back within and work on my disappointment and turn this all into a lesson for my growth and evolution as a player and human being. I apologize to the @usopen tournament and everyone associated for my behavior. I’m very grateful to my team and family for being my rock support, and my fans for always being there with me. Thank you and I’m so sorry. Cela ova situacija me čini zaista tužnim i praznim. Proverio sam kako se oseća linijski sudija, i prema informacijama koje sam dobio, oseća se dobro, hvala Bogu. Njeno ime ne mogu da otkrijem zbog očuvanja njene privatnosti. Jako mi je žao što sam joj naneo takav stres. Nije bilo namerno. Bilo je pogrešno. Želim da ovo neprijatno iskustvo, diskvalifikaciju sa turnira, pretvorim u važnu životnu lekciju, kako bih nastavio da rastem i razvijam se kao čovek, ali i teniser. Izvinjavam se organizatorima US Opena. Veoma sam zahvalan svom timu i porodici što mi pružaju snažnu podršku, kao i mojim navijačima jer su uvek uz mene. Hvala vam i žao mi je. Bio je ovo težak dan za sve.

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

„Целата ситуација прави да се чувствувам тажно и празно. Проверив како се чувствува судијката и според информациите кои ги добив, таа е добро, му благодарам на Бога. нејзиното име не смеам да го откријам поради зачувување на приватноста. Навистина ми е жал што и направив таков стрес. Не беше намерно. Беше погрешно. Сакам ова непријатно искуство и дисквалификацијата да ги претворам во животна лекција како би можел да продолжам да растам и да се развивам и како тенисер, но пред се како човек. Им се извинувам на организаторите на УС опен. Благодарен сум на тимот и моето семејство и навивачите кои секогаш се со мене. Ви благодарам и навистина ми е жал. Ова беше тежок ден за сите“, напиша Ѓоковиќ на социјалните мрежи.

Борко со емотивна порака за својот син, еве како Душан го бодреше тато

Цела Македонија вчера се радуваше на успехот на Борко Ристовски, но најголема поддршка му беше неговиот син.

Душан преку ТВ-екраните го бодреше својот татко, а по мечот, Борко објави еморивна порака.

Популарно