Состојбата на Боки 13 е загрижувачкa: Ако го донеле половина час подоцна, ќе добиел сепса

Здравствената состојба на Бојан Јовановски е загрижувачка. Тој се наоѓа на интензивна нега по вчерашниот хируршки третман на неговиот желудник.

Боки се наоѓа во Градската болница „Наум Охридски“ откако во затворот во Шутка нагло му се слошило и веднаш бил донесен  и направиле томографија.Неговиот желудник бил напукнат, крвавел и течела непозната течност.

Изведена е операција со полна анестезија и сега состојбата е смирена но се уште има опасност од компликации.

Како што дознава „Република“ од болнички извори доколку бил донесен половина час подоцна, можело да добие сепса.

Тој уште во февруари требало да оди на контрола и снимање но и по шест месеци не бил однесен поради тоа што неговата здравствена состојба не беше земена за сериозна од страна на судот.

Даниловски бара да се прави разлика од тие што умреле од Ковид и со Ковид

Епидемиологот Драган Данаиловски при вчерашното гостување во емисијата 360 степени и препорача на Комисијата за заразни болести да го смени начинот на водење статистика за починати од корона вирус.

Дефинитивно мора да се корегира начинот на регистрирање на причината за смрт од Ковид-19. Вака како сега што се прави, кога сите позитивни починати во државата, независно какви коморбидитети и независно од која причина умреле, се водат како Ковид-19, тоа само непотребно ја зголемува бројката на починати кај нас и споредено со другите земји излегуваме на врвот. Мора да се разграничат, кои се починати од Ковид како основна причина за смрт, и кои со Ковид. Тоа не значи дека евиденцијата за позитивните, за овие со Ковид ќе се изгуби. Таа ќе се регистрира и можат како посебен контингент да се соопштат. Ама кога смртноста се соопштува меѓународно дефинитивно е неопходно да се разграничат овие две категории, препорачува Данаиловски.

СОНК бара да се плати прекувремената работа на наставниците и хроничните да работат од дома

Исплата на надомест за прекувремени часови поради зголемен обем на работа на просветните работници, бара Синдикатот за образование и наука.

Претседателот на СОНК Јаким Неделков истакна дека тоа е законска обврска и обврска од Колективниот договор, а зголемениот обем на работа во училиштата се појавува во паралелките со физичко присуство каде учениците се поделени на две групи.

СОНК поради ширењето на епидемијата, бара и Министерството да ја преиспита одлуката за физичко присуство за првите три одделнија во основните училишта за да не се зголемува ризиокот по наставниците.

Неделков истакна и дека секој наставник кој сака и има услови да му се овозможи онлајн работа од дома, а не тоа да биде одлука за сите наставници.

Големениот обем на работа во училиштата се појавува во паралелките со физичко присуство каде учениците се поделени на две групи

Караџовски: „Бројките се страшни. Да не се занесуваме, Ковид е опасна зараза“

Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести гостуваше во емисијата „Само интервју“ на Канал пет и ја коментираше актуелната состојба со коронавирусот во Македонија.

Караџовски уште еднаш повтори дека најважно е сега носењето на заштитни маски, држење дистанца, миење раце и избегнување групирања. Доколку се почитуваат овие мерки, може да очекуваме намалување на бројките.

Тој исто така посочи колку Ковид-19 е опасно заболување:

„Да имаше толку многу хоспитализирани и починати колку што имаме периодов, ниту една држава немаше да може да се справи со сместувачките капацитети за пациентите. Ова е опасно заразување, да не се занесуваме. Сите сме во опасност, постарите генерации се поизложени на вирусот, но може да почине и човек без хронично заболување“, изјави Караџовски во емисијата.

„Според Комисијата за заразни болести, почитувањето на мерките може да доведе до намалување на бројот на заразени. Ние никогаш не сме кажале дека пандемијата е завршена, а сега се менуваат работите и бројките се страшни“, потенцираше Караџовски.

Популарно