Променливо време со сончеви периоди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почесто во северните делови и попладне. Претпладне особено во јужните делови ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 23 до 31 степен.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 29 степени.

Следува период на стабилно време со пониски утрински температури. Најсвежо наутро ќе биде во понеделник и вторник. Преку денот повремено ќе има умерена облачност, а дневната температура на југоистокот ќе достигнува 30 степени.

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Денеска не очекува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. Во источните делови на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Во западните делови ќе дува слаб до умерен западен ветер.

Утринската температура ќе се движи од пет до 11 степени, а дневната температура ќе се движи од 12 до 21 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен западен ветер.

Утринската температура ќе достигне до девет степени, а дневната температура до 19 степени.

Потоа се очекува период на претежно стабилно време, освен во среда кога во јужните делови ќе има услови за локален дожд.

Временска прогноза

Денеска наутро ќе има  појава на магла по одделни котлини. Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне облачноста ќе се зголемува. Кон крајот на денот и во текот на ноќта променливо облачно со повремени врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од 0 до 8, а дневната од 20 до 26 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност, попладне со зголемена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 4, а дневната ќе достигне до 21 степен.

Во недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат пообилни, проследени со ретки грмежи. Во следните два дена ќе настапи преодно стабилизирање на времето со услови за утринска магла по одделни котлини. Од среда под влијание на нов влажен бран повторно се очекуваат врнежи од дожд.

Сончево со утринска магла по одделни котлини.

Денеска не очекува претежно сончево време со утринска магла по одделни котлини.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 2 до 7 целзиусови, а максималната од 18 до 26 степени целзиусови.

Во следните два дена ќе се задржи стабилно време со ниски утрински температури и со услови за утринска магла по одделни котлини. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а од недела ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Поради облачноста, утринските температури ќе бидат во пораст, а дневните ќе опаднат за 3-5 степени.

Популарно