Балкански јутубери заработуваат повеќе од фудбалерите

Профитабилен бизнис каде што не моравте да плаќате данок, барем досега. Веста дека официјалниот Фејсбук профил на Министерството за финансии на Република Србија упати повик за “Самоиницијативно пријавување на приходи од иностранство” предизвика голема реакција.

Како што Министерството за финансии оваа недела објави Нацрт за законот за дигитален имот, многумина се запрашаа како тие ќе се однесуваат кон српската Јутјуб сцена.

Најпознатите интернет ѕвезди во Србија како што се Бака Прасе, Муџа, Зоранах, Сара ТКД и многу други месечно заработуваат од 30.000 евра, па до драстично поголеми цифри – од над 100.000 евра.

Тоа се воглавно приходи од спонзорски договори и прегледи на видео снимки на социјалните мрежи Јутјуб или Инстаграм.

Српската јутјуберка, Вања Вељич, која е позната како Ва Вана открила дека на само 20 години успеала да заработи пари со кои си купила стан и луксузен автомобил: “Започнав да објавувам клипови на Јутјуб и Инстаграм пред пет години, кога започнуваше целиот тој тренд. Видов дека ме следат се повеќе луѓе и дека им се допаѓа она што го правам. Пред четири години за прв пат добив понуда, кога ме повика еден јутјубер да му поставам нешто на својот Инстаграм, верувајте ми дека побарав само 10 евра. Со тек на време започнаа да ме контактираат поголеми компании да ги рекламирам на Инстаграм или Јутјуб, без разлика дали е во прашање некоја слика или видео, за тоа плаќаа по неколку стотици евра. Минатата година потпишав и годишен договор со еден производител на мобилни телефони вреден илјадници евра. Тоа е само една таква компанија, не би сакала да зборувам за точните бројки, но можам да кажам дека во последните неколку години заработив за еден стан и автомобил” – изјавила Ва Вана и истакнала дека нејзината работа не е лесна и дека на 17 години започнала сам да преговара и договара бизнис зделки.

Што им се плаќа на јутјуберите и инфлуенсерите?

Поставување линкови со реклама

Поставување фотографии

Поставување Инстаграм сториња

Спомнување на фирмата на Инстаграм

Спомнување на производот во видео на Јутјуб или Инстаграм

Давање рецензија со видео

Јутјуберот Анрија Јовиќ, познат како Андрија Јо истакнува дека некој бркаат реклами, а некои прегледи: “Снимам за Јутјуб веќе пета години, но не започнав веднаш да заработувам, ми требаше многу време. Заработката е индивидуална за секој, некој работи повеќе кампањи и реклами, а некој пак објавува повеќе клипови па заработува повеќе од прегледи. Мене лично повеќе ми се исплаќаат реклами и кампањи бидејќи ретко снимам видео клипови, но знам примери и кога прегледите се прилично исплатливи. Неблагодарно е да се зборува за заработката, која секој месец е различна за една личност, а камоли пак за секој јутјубер поединечно”, изјавил Андрија Јо.

Годишна заработка на најпознатите српски јутјубери

7. Марија Жежељ – 15.600

6. Јана Дачовиќ – 36.300

5. Зоранах – 49.000

4. Сербиан Гејмс – 132.500

3. Анџела и Нада – 440.000

2. Муџа – 642.700

1. Бака Прасе – 936.900

Цифрите се искажани во долари, без заработка од реклами и кампањи, а податоците се извлечени од сајтот SocialBlade кој се занимава со аналитика на заработката на социјалните мрежи. Трбеа да се истакне дека овие податоци ја покажуваат максималната вредност која јутјуберот може да ја заработи.

Виц на денот

Чистење

Кај стоматолог:

– Докторе, колку зимаш за чистење?

– 1500 денари.

– Само забите, докторе, џамовите и бањата ќе ги исчисти жена ми.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Како за личност која е доста брзо се лути, денес ќе се чувствувате прилично опуштени цело време а тоа е под влијанието на Месечината која влегува во вашиот социјален сектор. Ќе давате значење на нештата кои се оптимистични и среќни. Ќе бидете пријателски настроени.

БИК

Денес ќе го поминете денот во пријатна атмосфера со семејството, ќе се опуштите и ќе уживате. Планот за да направите напредок во вашиот бизнис полека се остварува, само продолжете така. Можно е да ве загрижува некој здравствен проблем.

БЛИЗНАЦИ

Почнуваат да летаат искри на сите страни со некоја личност која е во ваша близина но има репутација на „срцекршач“. Вие сте подготвени за сериозна врска и сакате да основате дом. Слушајте го вашето срце. Некој ваш поранешен соработник се кае што ве испуштил како партнер сега кога сте успешни во сите ваши проекти.

РАК

Сонцето ја активира вашата позитивна страна, ќе блескате и ќе освојувате наоколу со вашите зборови. Нема нити да забележите кога сте направиле некој да се заљуби во вас. Доколку сте имале некој сон околу вашата кариера, тој полека се остварува со помош на некоја блиска личност. Некој ќе ви упати пријатни комплименти.

ЛАВ

Се чувствувате несигурни во врска со вашиот партнер, но вистината е далеку поведра од сите ваши лоши сценарија кои ги замислувате. Ако сте сингл, нова романса е на повидок а тоа ќе ви донесе многу задоволство во вашето секојдневие.

ДЕВИЦА

Денес вашиот партнер ќе ви удоволува и ќе сака да види насмевка на вашето лице, сите ваши желби се негова заповед. Ако сте сингл, некој во вашата околина кој постојано ве засмева со своите шеги веќе долго време посакува нешто повеќе со вас. Време е да бидете пофлексибилни на работното место со вашите соработници.

ВАГА

Вашата упорност и квалитетот на вашите идеи ќе ве одведат на место за кое досега сте можеле само да сонувате. Нема да можете да поверувате дека толку прекрасни нешта се случуваат во вашиот живот. Во домот е весело и живо, саканиот ужива во вашата наклонетост.

ШКОРПИЈА

Денес ќе бидете водени од амбицијата, постојано ќе размислувате како да оставите печат и да бидете забележани. Сакате да се истакнете и да создадете нешто ново и необично. Ако сте сингл, некој ваш пријател веќе подолго време гаи чувства за вас. Немојте да брзате во донесувањето на одлуки.

СТРЕЛЕЦ

Ќе успеете да направите брза заработка со помош на некоја креативна идеа на некој ваш близок. Денес ќе можете да ги читате мислите на вашиот партнер. Ако сте сингл, личност чие име почнува да буквата Ј гаи романтични чувства за вас.

ЈАРЕЦ

Плановите кои претходно биле препречени и задржани сега конечно ќе течат брзо. Ви пристигнува шанса да напредувате на работното место. Премногу сте зафатени што не одвојувате време да размислувате за љубовниот живот. Среќата е на ваша страна, само треба да погледнете околу себе малку подобро.

ВОДОЛИЈА

Иако денес не се гледате себеси како претерано амбициозна личност, можеби треба да побарате инспирација кај некој ваш колега. Доколку ве мачи некое љубовно прашање, одговорот е поочигледен отколку што мислите. Обидете се да ги разгледате нештата од повеќе агли.

РИБИ

Денес ќе бидете во потрага по вистината која некако ќе успева да ви се сокрива. Немојте да се откажувате веднаш. Вистинската љубов ќе ве направи посилни и ќе ви помогне да ги соберете мислите, препуштете и се и не плашете се дека ќе бидете повредени. Среќата е на ваша страна. Ви пристигнува добра вест поврзана со минатото.

Порта.мк

(Фото) Елена Велевска прослави својот роденден

Една од најубвите фолк пејачки во Македонија, Елена Велевска  славеше роденден заедно со своите најблиски,  тортата и мафините беа неизбежни, a таа откри дека го прослави својот 40 роденден, а честитките пристигаа од сите страни.

Велевска се пофали  и со роденденската  трпеза на која има торта со нејзините инцијали и бројот 40, како и мафини.

“До овој ден Бог ми дал сѐ што може една жена да посака и да биде реализирана.И не би била ни јас ова да не бевте и вие дел од мојот живот.Ви благодарам што постоите,што секогаш бевте мој најголем мотив,така нека остане и после овој јубилеј.Ве сакам со цело срце“ напиша Велевска.

Популарно