Пожарникарите не се задоволни од средбата со Шолегов, излегуваат на протест

Не сме задоволни од денешната понуда на градоначалникот Петре Шилегов, кој е три години на функција и имаше време да го среди Законот за пожарникарство и продолжуваме со протест пред Град Скопје, со цел да се реши проблемот со исплатата на надоместот на плата, изјави еден од членовите на иницијативниот одбор, Дејан Исаевски, командир во Бригадата за противпожарна заштита.

По средбата во дворот на Станицата на противпожарната бригада во Автокамнда, тие најавија дека и денеска, би требало да продолжат со протест пред Град Скопје.

– Протестот пред Град Скопје ќе биде секој работен ден, во работното време на градоначалникот, само смената што е на работа ќе си остане со полн капацитет, изјави Исаевски.

Во однос на понудената медијација за решавање на проблемот со исплатата на надоместоците на плата, Исаевски, рече дека таа останува.

– Тоа е за решавање на проблемот со тужбите, меѓутоа ние сакаме платата да се регулира и тоа да тече секој месец. Не е решение за нас тужбите, кои ќе се решат со медијатор или не, но платата треба да се регулира, изјави Исаевски.

Во однос на најавените законски измени во јуни 2021 година, Исаевски, рече дека тоа не е прифатливо, бидејќи градоначалниот од јануари месец може да отиде во предизборна кампања и тогаш веќе можеби нема да смее тоа да го регулира.

Градоначлникот Петре Шилегов, по денешната средба рече дека проблемот со начинот на исплата на платата на пожарникарите, е стар повеќе од 15 години и не станува збор за недостаток на волја, туку за недостаток на законски основ да може да се исплаќа платата, така, како што ја бараат пожарникарите.

– Се вршат измени во Законот за пожарникарство, што треба да стапат во сила во јуни 2021 година од кога дел од барањата на пожарникарите ќе добијат законски основ. Во меѓувреме, секој од пожарникарите во своите поединечни тужби ги добива надоместоците, односно градот им ја врши исплатата. Со цел да помогнеме да го забрзаат тој процес и да има законска основ да им ги исплаќаме ние нудиме во тој процес да влезе и медијација, со цел некаде до јуни 2021 година кога ќе стапи во сила законот, дотогаш да не бидат пожарникарите оштетени, појасни Шилегов.

Првото на медијација, посочи тој, е индивидуално право и не е задолжително, и во таа постапка, што треба да се реши за 30 дена откак ќе биде покрената, ќе треба да се види дали ќе се договориме како Град и пожарникари за висината на средствата.

Градот, нагласи тој, не е институција што носи закони и законската група во рамки на министерствата за одбрана, за финансии, за локална самоуправа и ЗЕЛС веќе го работи законскиот текст.

Прашан зошто се меша политика, Шилегов рече, дека да не беше градот активен за решавање на проблемот, тогаш би имало основ за ваков револт, но дека може да не се помисли дека станува збор за политика кога еден од иницијаторите на ова што се случува е советник на ВМРО-ДПМНЕ.

– Ако сте на моја позиција и сте единствен, кој што, реално го работи овој проблем во неговата суштина. Ако го имате лоцирано проблеми и ги преземата сите дејствија и со цел да им излезете во пресрет на луѓето им нудите можност да не влезат во трошоци и почнува проблемот да се решава, а од друга страна имате заменик градоначалник на општина Сопиште, советник на ВМРО-ДПМНЕ, еден од иницијаторите на ова што се случува сега не може да не помислите за момент дека политиката ги има вмешано прстите, изјави Шилегов.

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017, 2018 и 2019 година

Вработените во МВР во наредниов период ќе добијат бонус плати за изминатите три години. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот Марјан Кицев, при што оваа информација беше потврдена.

Откако во претходниот мандат на министерот Спасовски беа обезбедени средства за исплата на бонус плата за 2019 година и таа првпат беше исплатена во МВР, сега се обезбедени средства за исплата на бонус плата за 2020 година, но и за 2017 и 2018 година.

Бонус платата за 2017 година ќе биде исплатена во декември оваа година, а бонус платата за 2018 и 2020 година во текот на наредната година.

„На тој начин и вработените ги добиваат парите кои им следуваат согласно колективниот договор, а и Министерството нема да се изложува на непотребни судски трошоци по тужбите на вработените“, велат од МВР.

Захариева посакува да бидеме „бугарска колонија“, т.е. како Аргентина,Чиле и Шпанија

Министерката за надворешни работи продолжува со „идеите и предлозите“ што и како треба да се направи за да започнеме преговори со ЕУ!

4421

26 ноември 2020, 20:46

СподелиСподели

Бугарската министерска за надворешни работи, Екатерина Захариева во интревју за „Ефе“, повторно објасни дека главен аргумент за Ветото е според нејзе наводен „говор на омраза“ во Македонија кој трае 30 год и се однесува на се што е Бугарско во Македонија.

Во тоа интервју таа „посакува„ односите меѓу Бугарија и Македонија, да бидат налик на оние помеѓу Латинска Америка и Шпанија:

„Земам пример од Латинска Америка. Фактот дека Аргентинците и Чилеанците зборуваат шпански јазик не ги прави помалку Аргентинци и Чилеанци. Фактот дека во еден момент тие имаат заедничка историја не го намалува нивниот суверенитет денес. Напротив, тоа ги приближува“

За потсетување, Чиле било окупиран и колонизирано од армадата на Диего дел Амагро, шпански конквискадор, а Аргентина била откриена и од тогаш почнала да се колонизирана од страна на Америго Веспучи, по што тие земји почнале да го употребуваат шпанскиот јазик.

Дали конечно Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и Министерот за Евроинтеграции, Никола Димитров ќе реагираат на ваквите провокации и навреди? Или нашата политичка тактика ќе остане - ќе ве „победиме“ со молк?

Шекеринска: Заев само сакаше да отвори врати кон Бугарија

Како Влада ќе напраиме се што е можно да не бидеме заложници на историјата, порача министерката за одбрана Радмила Шекеринска, истакнувајќи дека европските нации пронашле начин како да си простат.

– Треба да изнајдеме европски решенија. Ние како Влада покажавме дека сме подготвени на изнаоѓање компромиси, но кажуваме „не“ за предлозите кои се неприфатливи. Желбата на премиерот е да отвори повеќе врати за соработката меѓу Македонија и Бугарија, вели Шекеринска.

Министерката, одговарајќи на новинарски прашања, ги повтори зборовите на премиерот дека фашизмот нема етничка боја и нагласи дека во односите на Македонија со Германија, или Германија и Франција, не доминира темата за фашистичкото минато од 40-тите години.

– Историјата треба да се памти, но треба и да се запрашаме дали да ги носиме одлуките денеска според она што се случило пред седумдесет години, заклучи Шекеринска.

Популарно