(Фото) Миа Костова: „Прост народ се мачка со ракија и дреме дома“

Македонската водителка и инфлуенсерка Миа Костова неодамна соопшти на социјалните мрежи дека е заразена со коронавирус и дека започнува период во кој ќе биде во изолација.

По добиениот негативен тест битката над вирусот, водителката излезе надвор и прошета низ скопските улици.

Но, не пропушти да се огласи и на Фејсбук, каде напиша:

„Ќе си дадам за право можеби дека го лежев. Вирусот постои. Вирусот е опасен за хронично болни и стари. Но! Знаете ли вие која е процедурата кога ќе добиеш позитивен тест? Па никој нит те гледа нит те слуша нит го занима. Матичен ти збори на телефон и ако некој е подучен да каже дека нема симптоми за да не лежи 20 дена, матичниот верува. Знаете ли дека не се прима терапија за ковид ако немате симптоми, е, јас сум да се прима во секој случај. Зошто? Затоа што нели не знаеме како и колку сме спремни во моментот да се браниме. Од сите заболени во моја околина па дали 2-3 добија терапија затоа што имаат доктори блиски. Да не навлагам во тоа дека прост народ се мачка со ракија и дреме дома не се ни тестира пошо кој ќе работи 20 дена, дома нема седење!

Е после сето ова се стига на ургентен со сатурација 70 такоречи мртви па после се прави паника па почињаме да бараме и психијатри и со терапијата пиеме и хелекс.

Мозок укључете. Не е тешко покрај мерките“ напиша Миа Костова.

Овие три фрази најчесто ги користат мажите што манипулираат со вас

Некогаш не сме ниту свесни дека мажите со жените играат некаква игра, поради тоа што користат некои фрази кои што се вообичаени за манипулаторите. Некогаш не сме свесни дека мажите го прават тоа, но ова се одлични показатели за да ја утврдите вистината:

„Тоа е приближно сè…“

Зборот приближно јасно дава до знаење дека личноста не ви кажала сè, туку „отприлика сè“. Мажите често ја користат оваа фраза затоа што со неа се обидуваат да ги премолчат некои од деталите. Доколку навреме ја препознаете оваа фаза, ќе знаете да изреагирате на адекватен начин.

„Нема докази за тоа“

Наместо да се фокусира на тоа што е вистина, а што не, тој секогаш ќе дава двосмислени одговори, без конкретни докази за неговите намери. Со тоа го покажува својот однос кон вистината, а вас ви зборува многу работи за себе како потенцијален партнер.

„Навистина мислиш дека би го направил тоа?“

Секоја жена која што го уловила партнерот во лага барем еднаш ја слушнала оваа фраза. Одговорот на прашањето поставува ново прашање и најчесто е показател дека личноста нешто премолчува.

(Видео) Додека спиел непознат човек се доближил и му ја запалил перницата

Мохан Панвар е обичен човек кој работи како чувар во чајџилница во Ратлам, мало гратче лоцирано на северот од Индија. Мохан спиел во длабок сон, додека зад него се појавил непознат човек и му ја запалил перницата.

Паневар, кој бил преморен од многу работа тој ден, спиел додека огнот се ширел, но за негова среќа огнот го забележал бездомник  кој бил во близина.

Бездомникот му пришол на Панвар и го разбудил, а наскоро повикале полиција, која дошла со молскавична брзина и ја решила работата.

Полицијата пристапила до снимките од видео надзор за инцидентот и започнала истрага. Откриле дека човекот што го запалил бил психички болен.

Локалните жители велат дека неколку луѓе со нарушено ментално здравје живееле во близина на храмот кој обезбедува бесплатна храна за сиромашните.

Овие хороскопски знаци ќе имаат повеќе пари во 2021 година

Доаѓањето на новата година секогаш е поврзано со нови надежи за поголем просперитет. Како и секоја година, така и во очекуваната 2021 година, некои хороскопски знаци ќе уживаат во поголема љубов, додека други ќе ги зголемат своите финансии. Кој ќе има повеќе среќа со парите, прочитајте во следните редови.

Лав

Ако сте родени под знакот на овој хороскопски знак и работевте напорно во 2020 година и покрај пресвртите што ни ги донесе, тогаш во новата 2021 година ќе можете да ги соберете плодовите на вашите напори. Можно е да се добие покачување на пролет, што исто така ќе доведе до зголемување на вашите финансии. Но, важно е не само да работите, туку и да се забавувате. Не занемарувајте го вашиот личен живот. Во текот на летните месеци ќе можете да се опуштите повеќе и да потрошите одредена сума на одмор. Забавувајте се и бидете позитивни, дури и кога имате потешкотии пред вас.

Риби

Рибите ќе се чувствуваат среќни во однос на парите на почетокот на 2021 година. Некоја сума пари што очекувавте да ја добиете, но нешто се одложи, ќе ве направи среќен. Некои од вас може да започнат деловен проект. Бидете внимателни и разгледајте сè детално. Во 2021 година, ќе имате можност да ги промените работните места на подобро ако имате такви намери или да пронајдете дополнителен извор на финансирање.

Шкорпија

Скорпиите ќе уживаат во поволна година, иако на моменти ќе им се појават некои пречки. Бидете храбри и одлучни и ќе се справите со сè. Размислете позитивно и не двоумете се да ги покажете вашите квалитети. На крајот на годината, може да добиете очекувано зголемување што ќе има позитивен ефект врз вашата финансиска состојба. Не трошете сè што е освоено, но обидете се да заштедите.

Девица

За Девиците, новата 2021 година доаѓа со нови идеи. Вашата креативност ќе се зголеми и ќе воодушевите со вашите решенија и предлози. Вашите идеи ќе бидат оценувани, но исто така ќе имате можност да добиете добра финансиска проценка за нив. Пролетта е добро време за патување, кое сте го одложиле. Парите што ќе ги заработите во 2021 година ќе ви овозможат да ги задоволите вашите желби, но не трошете неодговорно. Ве очекува возбудлива година на професионален успех и задоволство, а финансиски ќе уживате во поголема среќа.

Популарно