Хероите им подарија потпишани дресови на медиумите и им се заблагодарија за поддршката!

Убав гест од фудбалската репрезентација на Македонија и ФФМ. Имено фудбалерите и селекторот Игор Ангеловски им подарија потпишани дресови од сите играчи, на медиумите и им се заблагодарија на поддршката.

Селекторот Игор Ангеловски притоа даде изјава..

“Со ова сакаме да им се заблагодариме на медиумите за нивната поддршка кои ја дадоа на репрезентацијата. Секако дека пласманот на ЕВРО е заеднички успех“ истакна Мрме.

sportmedia.mk

Македонија освои злато во CS:GO на Светското првенство во Израел!

Репрезентацијата на Македонија во CS:GO oсвои злато на Светското првенство кое се играше во Израел!

Откако денес со голем пресврт ја победивме Украина со 2:1 во мапи и обезбедивме место во големото финале, таму нашите момци одиграа одлично и не дозволија на Романците да се понадеваат на победа. Во финалето Романија ја добивме со 2:0.

Прво се играше на „Inferno“, Романија поведе со 6:3, меѓутоа се вративме и поведовме со 8:7. Сепак Романците направија пресврт и дојдоа до 10:9. Но, тука следуваше една серија на нашите момци од шест рунди, па поведовме со 1:0.

Втората мапа која се играше беше „Mirage“. Тука ние подобро отворивме и поведовме со 3:0, следуваа пет рунди за Романија (3:5). Од тој момент ние направивме серија со пет рунди и Романците веќе не се вратија во мечот, мапата ја добивме со 16:11.

Македонија од Израел се враќа со златен медал и парична награда од 10.000 долари. Целото видео можете да го видите ТУКА

Извлекувањето за баражот во Цирих на 26. ноември

Македонската фудбалска репрезентација напиша историја по вечерашната победа над Исланд и пласманот во баражот за мундијалот во Катар. 

Според новите пропозиции на ФИФА ќе бидат извлечени 3 групи од по 4 репрезентации кои секоја преку финале и финале ќе обезбеди вкупно три патника за Катар. 

Тука се вклучени 10-те второпласирани селекции од квалификациите и две селекции од Лигата на нациите. Извлекувањето на групите е на 26.11 во Цирих.

Популарно