АКО НЕКОЈ ИМА ВИШОК ПАРИ, БУЈРУМ НЕКА ОДИ ВО ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ - но граѓаните да знаат дека јавното здравство ги има истите можности, порача премиерот Заев

Во своето гостување во емисијата Клил плус на ТВ 21 премиерот Зоран Заев беше дециден дека нашиот јавен здравствен систем ги буди и има сите можности, најмалку како приватните болници, кои според него, земаат големи суми, и тој се прашува дали навистина треба да бидат толку високи нивните цени. 

На забелешката дека во ковид пандемијата посиромашните многу потешко стигнуваат до здравствената услуга наспроти побогатите, како и дека цените во приватните клиники се високи, премиерот рече дека сите граѓани, прво треба да си проверат да знаат што има во нашиот јавен здравствен систем, пред да тргнат кон приватните клиники.

„Бидејќи сето тоа што го има во приватните клиники, го има и во нашиот јавен здравствен систем. Ама нели, затоа што се кажало дека таа и таа болница е добра, и ајде сите ќе тераме таму. Значи, прво, ако некој има вишок пари, бујрум нека оди, тоа се лиценцирани здравствени установи кои работат за профит. Ние како држава не работиме за профит. Трансплантација на крв има на инфективна, ремдесивир има на Инфектвна, актембрата исто така ја има. Но, сите треба да знаат дека ремдесивирот не се дели по пациенти, туку го примаат пациенти со одредени симптоми по препораки на СЗО. И сега има разговори зошто на овие го дале, на оние не. Па тој лек не се дава на сите пациенти. Ако го даваш на пациенти со несвојствени индиции на болеста, можеш да направиш беља. Значи, нашиот здравствен систем дефинитивно ги има сите можности во делот на ковид, како што ги има и приватниот систем, само што таму ќе ви ги земат парите“, порача Заев до граѓаните.

За поплаките од здравствениот систем, Заев рече дека кризата има и еден психолошки дел.

„Ги имаме сите причини да бидеме нервозни, но треба да знаеме дека здравствените работници прават се, односно најмалку толку колку што прават здравствените работници во почитуваните приватни клиники во државата. Најмалку исто прават. Ако не и повеќе. Ајде да прашаме кој на кого се јавува да побара ремдесивир затоа што имале пациент со одредени својства според кои треба да му се даде лекот. Приватници им се јавуваат на државните, тие од нив бараат поддршка. Вистинската капацитетност е во државните. Сега имаат и повисоки плати иако не се најсоодветни.

Јас не можам да прифатам дека е 12 илјади лечење со трансплантација на крвта во некоја од приватните клиники. Да имаше вонредна состојба, па да одевме малку со времена национализација во овој период. Затоа што јас едноставно не можам да верувам дека трошоците се 12 илјади евра, ок, тоа е приватна работа, но во вонредна состојба државата има потреба и можност времено да национализира. Зошто, затоа што здравствениот систем мора да биде ставен еднакво на располагање на сите. 

Дефинитивно да знаат граѓаните. Нашиот здравствен систем ги има сите услови најмалку како приватните, таму работат професионалци, кои се хумани, стручни и мотивирани, работат повеќе од десет часа на ден“, потенцираше премиерот. 

Според него, можеби треба да се размислува за кризна состојба, за менаџментот со ресурсите, како да му олесниме на медицинскиот персонал,да видиме дали и Армијата има медицински персонал, и таа да биде актвирана, дали може и поинау. 

„Но, сите треба да знаат дека се прави се од здравствените работници, од лекарите, медицинските сестри, без било каква обоеност, насекаде каде што работат. Помагаат сите, анестезиолози, интернисти, пулмолози....

Се надевам дека и матичните лекари ќе покажат малку поголема храброст. Овде не ја гледаме доволно хаброста. Веројатно не се доволно специјализирани и стручни, па не навлегуваат така длабински како специјалистите“, објасни премиерот.

Почина Раде Гогов, првоборец во народната борба против фашизмот

Денеска почина првоборецот и носител на Партизанска споменица 1941, Раде Гогов. Тој беше учесник во Народноослободителната и антифашистичка борба во 1941 година, соопшти Сојузот на борците на Македонија.

Погребот ќе се одржи утре во 14:00 часот на Градските гробишта во Бутел.

Телеграма со сочувство до семејството испратија претседателот на Главниот одбор на Сојузот на борци, Никола Стојановски и претседателот на Градскиот одбор, Трајко Стаматоски.

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Осуден криминалец од Скопје за кого судот издал потерница, од денеска ја издржува казната во Затворот во Идризово.

Од МВР соопштија дека во 13:05 часот полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка -Отсек за потрага на уллицата „Алексо Демниевски“ во Скопје врз основа на издадена потерница од Основен суд -Скопје 1 го приведоа Д.Б. (36) од Скопје за издржување на казна затвор од две години.

Лицето е предадено на КПУ-Затвор Идризово.

Филипче: Нема потреба од дополнителни мерки, досегашните даваат ефект

Досегашните мерки даваат резултати и нема потреба од дополнителни рестрикции кои би биле без значаен ефект. Така е за Прилеп и за територијата на целата држава, изјави министерот за здравство Венко Филипче по денешната средба со приелепскиот градоначалник Илија Јованоски кој деновиве го пренесе заклучокот на прилепскиот кризен штаб за дополнителни мерки за заштита.

Според Филипче, заедничка е денешната констатација со прилепските градски власти.

– Очигледно е дека и сега мерките даваат резултати. Вака димензионираните мерки со затворени угостителски објекти по 21 часот, забраната за групирање во целото деноноќие, постепено ја олабавуваат ситуацијата. Заедно заклучивме дека нема потреба од дополнителна рестрикција која не би имала некаков позначаен ефект од мерките кои сега се на сила. Практично, во сите земји во Европа, ваква комбинација даде резултат. Во таа смисла, како за Прилеп, така и за територијата на целата држава, и по вчерашниот состанок со Комисијата за заразни болести, засега не доаѓа предвид да се воведуваат дополнителни мерки, изјави Филипче.

Што се однесува до епидемиолошката состојба во Прилеп, градот е во третината градови со благ пораст на новозаразените, но на национално ниво еднаков е бројот на заразените последните недели, а се намалува притисокот врз болниците, и во прилепската, за прегледи. Но ситуацијата се следи со внимателност, поради непредвидливоста на вирусот, како и во светот.

– Прилеп е во третина од градовите во земјава во кои има благ пораст во инциденцата последните две недели во однос на оние претходни две. Инаку, на национално ниво последните три недели еднаков е бројот на новодијагностицирани случаи, а во болниците, посебно во Скопје, а денеска го констатиравме тоа во Прилеп, има благо намалување на притисокот во однос на бројот на пациенти кои доаѓаат за преглед и за прием. Мора да потенцирам, не само кај нас, туку и во светот нередвидливоста на вирусот останува и мора да бидеме претпазливи и не сакаме да даваме никакви предвидувања. Се уште чекаме да ја видиме ситуацијата во следните денови.

Министерот Филипче оцени дека ситуацијата во прилепската болница одлично се менаџира, има пет ковид-оддели, а за респект е одзивот на матичните лекари да помогнат во Инфективното.

– Болницата во Прилеп е одлично организирана. Пациенти се сместени на пет одделенија. Мобилизирани се сите лекари, медицински сестри , помошно технички персонал. Сепак, има одреден број здравствени работници кои се заразени и по апелот на градоначалникот на Прилеп Јованоски, одличен е одзивот од Здружението на матичните лекари и веќе одредена бројка веќе се пријавија да волонтираат во приелпската болница и е за поздравување, рече министерот Филипче при денешната посета на Прилеп. 

Популарно