СЕМЕЈНА ТРАГЕДИЈА ВО САНДАНСКИ: Мајка грозоморно си ги убила децата од 3 и 5 години

Семејна трагедија го потресе градот Сандански, но и цела Бугарија, јавуваат бугарски медиуми.

Мајка си ги заклала своите две деца во нивниот семеен дом во Сандански. Децата се на возраст од 3 и 5 години.

Грозоморното убиство се случило вчера попладне околу 17.30 часот.

Во полицијата за двојното убиството на братот и сестрата, се задржани таткото и мајката на жртвите. За случајот е покрената истрага, а медиумите неофицијално дознаваат дека двојката се разведувала.

Мајката долго време била без работа, а неодамна почнала да работи како благајник во училиште.

Наводно таа долго време била жртва на семејно насилство од сопругот кој работел како шумар.

Вознемирувачко видео: Тракторист брка и намерно гази куче

Монструозниот чин што во босанската населба Расљева кај Грачаница, кога маж прегази куче со трактор, добил епилог.Имено, кучето за чудо го преживеало овој ужасен чин и било згрижено на ветеринарната станица во Грачаница. Против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава.

- За среќа, кучето е живо. Ние ќе го известиме обвинителството и ќе биде поднесена пријава против сторителот, изјавиле за Кликс од Министерството за внатрешни работи на Грачаница.

Активистите од здружението „Соништа“ и нивната брза реакција се најодговорни за ваквиот среќен епилог на безумната постапка.

- Откако добивме информација за монструозниот чин во кој маж прегазил куче со трактор во општина Грачаница, веднаш реагиравме. Побаравме итна интервенција од Министерството за внатрешни работи на Грачаница, излегување на терен и одземање на кучето бидејќи лицето кое го извршило ова грозоморно дело го држело заклучено во штала на неговиот имот, не дозволувајќи им на активисти за заштита на животните, да му дадат ветеринарна помош, велат активистите.

Сепак, тоа не е крајот на приказната. По нивното барање за одземање на кучето, на активистите од здружението им било дозволено да го земат кучето во придружба на полицајци од Министерството за внатрешни работи на Грачаница и придружувани од ветеринар од ветеринарната станица Грачаница.

- Ќе дознаеме повеќе за здравствената состојба на кучето и сериозноста на повредите по прегледите и рендгенските снимки. Би сакале да му се заблагодариме на Министерството за внатрешни работи на Грачаница, а посебна благодарност му должиме на ветеринарот Нерман Авдиќ од ЈП Ветеринарна станица Грачаница, кој престојуваше со кучето во текот на ноќта, велат од здружението „Соништа“, пренесува Кликс.

По тешката борба со коронавирусот почина Бојан Златановиќ од „Амадеус бенд“

Бојан Златановиќ, тапанарот на популарниот српски музички состав „Амадеус бенд“, почина по тешката борба со коронавирусот. Бојан ја изгуби битката во 45-та година од животот, а балканскиот музичкиот свет остана во шок по оваа тажна вест.

Српскиот пејач Дарко Филиповиќ ги објави тажните вести и се прости од својот колега и пријател со црно- бела фотографија. „Брату мој, знам само дека некогаш….некаде повторно ќе се сретнеме….R.I.P“, напиша Филиповиќ.

Хрватски лекар оценува дека „затворање“ е единствен излез за справување со епидемијата

Пулмологот Саша Срича смета дека најновите построги мерки за спречување на ширење на коронавирусот во Хрватска биле донесени со добра намера, но предоцна и изрази стравување дека т.н. локдаун е единственото решение.

– Стравувам дека локдаун е единственото решение што ни преостанува, изјави Срича за загрепската Н1 телевизија.

Тој смета дека досега преземените мерки за спречување на ширење на вирусот се козметички.

– Ова се мерки од козметичка природа и нема да можат да ги запрат бројките, рече Срича, кој работи во болницата Дубрава, и појасни дека во моментот во болницата доаѓаат повеќе пациенти отколку што се испишуваат.

– Се обидуваме. Пациентите кои лежат поради ковид не можат да бидат испишани пред десеттиот ден. Многу пациенти развиваат разни компликации, клиничката слика е доста бизарна, рече Срича

Тој очекува дека и шаторите наскоро би можеле да започнат да се полнат.

– Ќе има доволно шатори, но прашањето е дали ќе има доволно персонал, рече тој, истакнувајќи дека здравствениот систем е во алармантна, ако не и критична фаза.

Популарно