Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со кризи, уште еднаш го покани пратеникот Димитар Апасиев на кафе и му порача да не ги пренесува селективно информациите дека наводно „Македонија викендов ќе биде распарчена во Софија“.

Поранешниот генерал му порача на лидерот на „Левица“ дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, нема да му дозволи да биде предводник на националниот фронт против актуелната власт што го најавува.

„Овојпат професоре вниманието ми го привлече вашата последна објава на Фејсбук во која навидум се прашувате но повеќе тврдите “ако е вистина дека Владата прифатила оти македонскиот јазик е заснован на западно-бугарскиот дијалект, тогаш тоа е прогласување тотална ВОЈНА ПРОТИВ НАРОДОТ!“.

Професоре, верувам дека знаете но еве оставам можност и да не знаете, предметот на вашата дилема воопшто не е вистинит. Бидејки, ако читавте неселективно ќе ја прочитавте а можеби и пренесевте и синоќешната изјава на премиерот Заев во која тој јасно, без никаква дилема, порачува дека е Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет а Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет.

Исто така сте можеле да ја прочитате и пренесете и неговата вчерашна изјава дека “македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори“, и дека “корењата, историјата на мојот народ и на мојот македонски јазик, се исто мое суверено право и право на самоопределување“.

И не само кристално јасните вчерашни изјави на Премиерот туку и изјавите на безмалку сите значајни државни, политички, научни, владини и невладини фактори, почнувајки од Претседателот на државата па надолу се единствени и бескомпромисни по прашањето на македонскиот идентитет и јазик.

Но вам професоре најверојатно повеќе ви одговара да читате селективно и уште полошо, да пренесувате селективно, притоа не водејки грижа за штетата која, намерно или ненамерно, ја правите на народот и државата и сето тоа за некоја стотка или илјадарка лајкови повеќе. Сериозна државна и меѓународна политика не се води на тој начин професоре. Со намерно или ненамерно ширење дезинформации, со предизвикување хистерија, со користење на улични изрази.
Но ова не е се. Вашата хистерија не сопира овде. Во синоќешната објава на Фејсбук вие дополнително долевате масло на огнот користејки силни и вознемирувачки изрази. “Тотална војна, народ, драматичност, сериозност, радикализирање, ескалирање, искрени апели“, понатаму, “создавање на силен и обединет опозициски антивладин фронт“ против “најголемото зло од влада од АСНОМ до денес“, нормално притоа наметнувајки се самиот себе си како лидер, па продолжувате со “сеќири, сатрапи, губење на Републиката, памет, его, борба“...
Професоре, дај „оладете малку“. Македонија била и ќе остане овде засекогаш, Македонците биле и ќе останат овде засекогаш, зборуваат и ќе зборуваат на македонски јазик засекогаш. И нема сила која може да го промени овој едноставен факт.

Патем, зарем мислите дека лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, ќе остави вие да предводите било каков фронт?“, гласи дел од напишаното на лидерот на „Достоинство“ на Фејсбук.

Денес се регистрирани 63 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 42

-Куманово 3

-Тетово 2

-Прилеп 2

-Гостивар 1

-Штип 1

-Битола 1

-Велес 2

-Охрид 1

-Струмица 2

-Кавадарци 1

-Неготино 1

-Виница 1

-Пробиштип 2

-Крушево 1

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: 

-Скопје 101

-Штип 7

-Битола 4

-Охрид 22

-Кавадарци 9

-Струга 4

-Кочани 4

-Неготино 5

-Дебар 7

-Крива Паланка 3

-Ресен 2

-Радовиш 1

-Берово 3

-Пробиштип 2

-Демир Капија 2

Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500.

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 14 пациенти, а вкупно се лекуваaт 280 болни

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 280 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало шест приеми. Во ковид – центарот во ГОБ „8 Септември“ имало пет нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника три во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени девет оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид – центарот се лекуваат 14 пациенти, на Клиниката за неврологија 20 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 12 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид – центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 14 пациенти, на Клиниката за очни болести 3 пациенти, а на ОРЛ 11 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 21 пациент.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 88 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 78 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 18 пациенти.

Вкупно 287 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 179 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка, стои во соопштението. 

Денес се празнува „Водокрст“ – строг пост

Денот на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан е денот кога Божјиот Син навршил триесет години од телесното раѓање и тргнал да го извршува Својот учителски и спасителен подвиг.

Празникот е познат под имињата Водокрштение и Водокрст или Водопост, како ден на строг пост, во кој се пости само на вода.

Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита моќ. Празникот е востановен во спомен на некогашните обичаи кои се изведувале на тој ден, кога биле крштевани луѓето кои го примиле христијанството.

Како што дознаваме од Новиот завет, во мигот кога Свети Јован Крстител го крштевал Исуса Христос во реката, во еден миг се појавило Светото Тројство: гласот на Отецот му се јавил на сетилото за слух, Духот на сетилото за вид – во вид на гулаб на небото, а Синот бил достапен за сетилото за допир.

Kако што е запишано во Евангелијата, за тоа посведочил и Свети Јован Крстител кој рекол: „Еве го јагнето Божјо кое на Себе ги зеде гревовите на светот”. Откако ги кажал тие зборови, го потопил и го крстил Божјиот Син во Јордан.

Популарно