Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

„Бугарија се приклучи на проблематичната група во ЕУ“ е насловот на текст полн со податоци и изјави што го објави „Фајненшл тајмс“.

-Генералниот впечаток на Брисел е дека фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија Особено, тие се користат за купување - директно или преку јавни набавки - на повеќето медиуми и со тоа да се прикријат постапките на политичарите“

Ова го вели Симеон Ѓанков, министер за финансии во првата влада на Бојко Борисов (2009-2013), во напис за „Фајненшл тајмс“ - веднаш по влегувањето на Бугарија во ЕУ. Изданието опишува дека во Брисел постои зголемена загриженост за толерирање на корупцијата и вработување на лојални, но неспособни луѓе во администрацијата. Примери беа користени не само од домашната, туку и од надворешната политика на сегашната влада во Софија..

Според наводите во „Фајненшл тајмс“ премиерот Борисов поради политичките тешкотии што ги доживува покренаа тешки прашања во Брисел.

Критичарите велат дека земјите не успеале да извршат ефикасен притисок врз Бугарија за подобрување на управувањето на правото. Тензиите се зголемија во последните неколку недели, откако Бугарија го блокираше почетокот на разговорите за пристапување на Република Македонија во блокот.

Ова предизвика страв дека Бугарија може да стане трета земја, по Унгарија и Полска, со која ќе мора да се справуваат другите земји-членки на ЕУ.

Бугарија постојано е земја од ЕУ со најниско рангирање на Индексот за перцепција на корупцијата на ‘Транспаренси’ и падна табелата за слободата на медиумите откако стана членка на ЕУ. Дури четири петини од жителите сметаат дека корупцијата е широко раширена“, наведува „Фајненшел тајмс“.

Според весникот, обвинителите во шпанската област Каталонија истражуваат случај на наводно перење пари со потенцијални врски со Борисов. Бугарскиот премиер ги негираше обвинувањата поврзани со него.

Во последно време, се појавија слики од спалната на Борисов, на кои се гледа пиштол и банкноти од 500 евра, во вкупна вредност од околу 1 милион евра. Борисов гордо признава дека поседува пиштол, но вели дека дека сликите биле креирани.

Поранешниот заменик Премиер на Бугарија, Христо Иванов за Фајненшл Тајмс изјави дека Борисов успеал да постигне успех на европско ниво затоа што остана во конзервативниот блок на ГЕРБ и припаѓа на десноцентристичката група на ЕП. Тој не користи нелиберална реторика, како што е случајот во Будимпешта и Варшава. Но, Бугарија почнува да се гледа како дел од најголемиот модел на корупција и популизам кој премногу добро се пробива низ жилите на Европа и патот до донесување одлуки.

Целиот текст на овој линк

Автомобил влета на тротоар, па прегази шест пешаци

Сообраќајна несреќа се случи во Белград, кога возало влетало на тротоар, во близина на пешачкиот премин, во која беа повредени шест пешаци. Моментот на несреќата беше снимен од камерите.

При несреќата повредена е и жената возач на автомобилот, кој додека ротирала од судир со друго возило, прегазувајќи ги пешаците.

Возилото, движејќи се наназад, прво да удрило жена на тротоарот, а на видеото се гледа и група постари сограѓани собрани на тротоарот.

Жената која прво била удрена од автомобилот се обидела да избега, но не успеала во тоа.

Медиумите објавија дека жената возач на шкодата поминала на црвено светло.

извор:ulica.mk

Четири лица во Бугарија пријавиле нуспојави откако ја примиле вакцината

Четворица бугарски државјани појавиле лесни до умерени нуспојави по вакцинацијата со доза од Фајзер/Бионтек, соопшти денеска директорот на бугарската Агенција за лекови, Богдан Кирилов.

Вакцинацијата кај нашиот источен сосед почна на 27 декември. Досега вакциниранс е речиси 5.000 луѓе.

-Несаканите ефекти се движат од лесни до умерени. Луѓето кои имаа несакани ефекти се опоравија, нагласи Кирилов.

Според него, несаканите ефекти вклучуваат два случаи на болка, еден случај на вртоглавица и повишена температурата.

Бугарија денеска ја доби втората испорака на вакцината од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“ од 25.000 дози.

Анестезиологот д-р Ненад Карановиќ објаснува дали можело да им се помогне на младите во Посушје

Труењето со јаглерод моноксид честопати може да биде фатално, што за жал беше потврдено со последниот случај на труење на млади луѓе кај Посушје. Осум млади луѓе подлегнаа на последиците од труење додека ја чекаа Новата година, во викенд куќата на еден од починатите во Трибистово.

Дали овие млади луѓе можеше да бидат спасени, дали можеа да преживеат и што требаше да се стори во медицинскиот контекст доколку некој дојдеше пред вратата на викенд куќата каде што се одржа прославата, даде одговор анестезиологот, д-р Ненад Карановиќ за „Слободна Далмација“.

„ Ако некој „налетеше“ во првите моменти, кога бензинот започна да ги труе овие млади луѓе и да ги изнесеше надвор, нивниот живот ќе можеше да се спаси на чист воздух, само ако некој ги отвореше прозорците за да ја проветри просторијата во која престојуваа. Целата трагична приказна немаше да биде вака. Медиумите пишуваат дека прозорецот бил отворен, но секако не бил доволно отворен за потребната количина на воздух да влезе во контаминираната просторија за да го "исчисти" јаглерод моноксидот", објасни анестезиологот за „Слободна Далмација“.

Тој додава дека наместо кислород, крвта зела јаглерод моноксид и поради тоа мозокот останал без кислород, и како резултат на тоа се случила смрт.

„Тешко е да се каже колку време требало да се случи смртта. Тоа е индивидуално прашање, и зависи од здравјето на личноста, возраста... Смртта не им се случува на сите истовремено. Кај постарите и болните, смртта поради труење со јаглерод моноксид ќе се случи порано“, вели Карановиќ.

Ако некој влезел во таа куќа кога штотуку почнале да „заспиваат“ од јаглерод моноксидот и сите ги изваделе на чист воздух или само да ги отвореле прозорците, тие деца најверојатно ќе беа живи, додава Карановиќ.

Популарно