Заминала за Струга да се породи, СЕ ВРАТИЛА БЕЗ МАТКА И БЕЗ БУБРЕГ!

Сторијата на Ј. Веапоска од Дебар е случај кој ги отсликува состојбите во македонското јавно здравство: корупција, нестручност, немање државна контрола врз лекарите и здравствените процеси и, на крај, непоправливи последици за пациентите. Органите за контрола на здравствените процеси и кадар не преземаат ништо за анализа на појавите и евентуални санкции, објавува ВЕЧЕР.

-Имено, жената била бремена со второ дете и бременоста ја следела кај докторот, гинеколог Мухамед Асани во негова приватна ординација во Струга, која се наоѓа во неговата приватна куќа. Едновремено, освен што врши приватна гинеколошка пракса, Мухамед Асани е директор и гинеколог во струшката болница. Пациентите од болницата си ги прегледува дома, и наплаќа. Кон крајот на јуни дошол денот за породување со царски рез. Мајката Ј. Веапоска на повик и во договор со Мухамед Асани на 27.8. 2020 се појавила за породување но, спротивно на нивниот договор, породувањето на нејзината новородена ќерка го извршил неговиот син, Блертон Асани. И, тука почнуваат компликациите, пишува порталот.

По породувањето родилката чувствува големи болки и има крварење кое не запира. И даваат лекови против болки и инсистираат да си оди дома, така ќе и било подобро, па на 31.08.2020 го повикуваат нејзиниот сопруг Гафур Веапоски да дојде да ја земе од болница. Според кажаното на сопругиот од страна на докторот Мухамед Хасани тоа не било ништо страшно, имала проблем со кукот и ногата од мала па од тоа сега се појавиле болките.

Патем, му предложил на сопругот да даде 100 евра за породувањето и по 50 евра за анестезиологот и асистентот, што е изјава на сопругот дадена во претставка и идна тужба.

Болките стануваат уште поголеми и родилката Ј. Веапоска не е во состојба да застане и да си оди дома. Паѓа во криза по што директорот на болницата и нејзин приватен гинеколог Мухамед Асани организира операција која според најавата требало да трае саат време, а траела од 15:00 до 22:30 часот.

По операцијата директрот, др. Мухамед Хасани, го известува сопругот дека родилката имала крварење па морале да и ја извадат матката за да го сопрат но, крварењето продолжило па затоа од неа извадиле и еден бубрег!

По сите операции и медицински зафати Ј. Веапоска се враќа дома без матка и бубрег, а заминала без никакви здравствени проблеми да се породи во Струга, кај директорот и гинекологот во струшката болница кој, во своја приватна ординација дома, претходно цело време ја следел нејзината бременост, пишува ВЕЧЕР.

Целата сторија и документацијата погледнете ги на ВЕЧЕР

Кривични пријави за 16 лица, правеле забава во викендица покрај Дебарско Езеро

Сопственик на викендица, лоцирана на брегот на Дебарско Езеро и негови пријатели заработија кривични пријави поради непочитување на здравствени прописи за време на епидемија.

– Одделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривична пријава против Р.У.(38) и против други 15 лица, сите од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Тој додаде дека при контрола извршена на 30 декември минатата година, полициските службеници ги затекнале пријавените на забава, организирана од Р.У. во неговата викендица лоцирана на брегот на Дебарското Езеро.

– Со групирањето во затворени простории, пријавените, ги прекршиле безбедносните протоколи за заштита на населението од вирусот Ковид-19,порад што против нив се превземени пропшаните законски мерки, посочува Димоски.

Ова е прв прекршок од ваков вид на подрачјето на Одделението за внатрешни работи, кое со својата активност ги покрива општините Дебар и Центар Жупа. 

Николовски: За случајот со д-р Асани поведена постапка пред ОЈО

Веќе е поднесена иницијатива  до Основното јавно обвинителство за случајот со директорот на болницата во Струга д-р Мухамед Асани и тој е повикан денеска во Владата, потврди денеска вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски.

Државниот  санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) во текот на вчерашниот ден на д-р  Асани му издаде решение за забрана за вршење на здравствена дејност во ординацијата која се наоѓа во неговиот дом. Стручен надзор за случајот врши и Лекарската комора.

-Да, веќе е поднесена иницијатива до ОЈО, тоа мислам Инспекторатот го направи вчера. Јас бев во целосна комуникација и координација со директорката на ДЗСИ, тимовите ги разгледаа сите прозивки, односно сите материјали, документи, информации коишто беа доставени до мене и до ДЗСИ, веднаш се реагираше на терен, направен е инспекцискиот надзор. Констатирано е дека таму постои ординација која што на некој начин е на диво и веднаш е дадено решение за забрана за вршење на дејноста во тие простории на докторот Асани. Стигнати се, како што кажавме, повеќе нотарски изјави каде што се констатира дека по 15 часот се вршени прегледи во тие простории каде што вчера веќе ДЗСИ даде решение за забрана и веќе е покрената постапка согласно закони до ОЈО, веќе се проследени сите документи и информации, рече Николовски, одговарајќи на новинарско прашање.

Тој ги охрабрува граѓаните да пријавуваат вакви случаи за да можат институциите да постапуваат навреме.

-Веднаш реагиравме како Кабинет институционално со носење на сите одлуки со проследување на овој случај до ОЈО. За сите понатамошни информации денеска во Влада е повикан и директорот на оваа болница и секако дека ќе се преземат сите мерки коишто треба, но клучна е и постапката која што треба да се води преку институциите. Но, особено охрабрување да сите вакви случаи навистина ги разрешиме и да ставиме ред во овој контекст, така што преземени се сите активности во поглед на ова прашање, изјави Николовски.

Прашан дали Асани ќе биде разрешен, истакна дека секој ваков случај треба да се расчисти до крај и оти е клучно што веќе е поведена постапка до ОЈО.

-Институциите за брзо ефикасно време си ја завршија целата работа, проследени се сите пријави, материјали и информации, издадено е решени за забрана и секако дека ќе бидат преземени сите работи кои треба да се констатираат. Ова е направено на база на инспекцискиот надзор, а она што го знам од министерот за здравство е дека се очекува и стручниот надзор на Лекарската комора којшто е во таа болница и очекувам дека брзо и ефикасно ќе го завршат за да може до крај да расчистиме со секој случај. Секако дека кодексот за однесување на функцонерите на Владата е применлив и оваа Влада покажа и докажа од самиот почеток дека цврсто стоиме на тоа дека овие високи морални и етички вредности   и стандареди кои с евнесени во новиот кодекс, а се однесува првпат за сите избрани и именувани лица, рече Николовски.

Како што соопштија вчера од Кабинетот на Николовски, ДСЗИ во ординацијата која се наоѓа во домот на д-р Асани, веќе изврши вонреден инспекциски надзор со полициска асистенција, како што налагаат правилата за надзор во објект каде нема обележано дека постои приватна здравствена устанува. При надзорот, е констатирано комплетно опремена гинеколошка ординација, нерегистрирана, односно за која нема никаков документ, како што се потребните дозволи за работа и за основање на фирма. Во меѓувреме, до ДСЗИ се пристигнати четири нотарски заверени изјави од пациентки, кои потврдуваат дека докторот во ординацијата сместена во неговиот дом им вршел прегледи по 15 часот. Една од пациентките во изјавата посочува дека во истата ординација, докторот ја контролирал нејзината бременост уште пред осум години. 

Денес се регистрирани 394 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 190 

-Кавадарци 29 

-Велес 19

-Делчево 16

-Куманово 14 

-Охрид 12 

-Дебар 12 

-Гостивар 11 

-Прилеп 7

-Штип 7 

-Битола 7

-Берово 7 

-Демир Капија 7 

-Кичево 6 

-Тетово 5 

-Струмица 5 

-Гевгелија 5 

-Свети Николе 4 

-Неготино 4 

-Виница 4 

-Струга 3 

-Кочани 3 

-Крива Паланка 3 

-Радовиш 3 

-Крушево 3 

-Ресен 2 

-Пробиштип 2 

-Кратово 2  

-Пехчево 2

Починати се 9 лица, два пациенти од Скопје (74 и 82г), два од Кичево (61 и 70г), по еден од Ресен (77г), Битола (87г), Виница (57г), Охрид (79г) и Прилеп (65г). Осум од пациентите се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Регистрирани се 387 оздравени пациенти од:

-Скопје 255 

-Куманово 21 

-Тетово 15 

-Струмица 15 

-Велес 14 

-Ресен 12

-Битола 11

-Дебар 8 

-Гостивар 7 

-Кавадарци 5 

-Штип 4 

-Кичево 3 

-Демир Хисар 3 

-Делчево 2 

-Охрид 2

-Гевгелија 2 

-Свети Николе 2

-Кочани 2 

-Богданци 2 

-Берово 1 

-Валандово 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91555, бројката на оздравени пациенти е 80008, на починати е 2821, а бројот на активни случаи изнесува 8726.

Досега во земјата се направени вкупно 448.031 тестирања на Ковид -19.

Популарно