Пет години затвор за лицето кое го запали бугарското знаме во Вевчани?!

Полицијата го утврдува идентитетот на лицето што го запали знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, по што ќе му поднесе пријава. За ова кривично дело е предвиден затвор од една до пет години.

– На 14.01.2021 година во 15 часот при дефилирање на василичарските маски во селото Вевчани, Струшко, лице кое било дел од василичарските маски во рака држело знаме на Република Бугарија, кое што при традиционалното палење на маските во центарот на Вевчани, го спуштило во запалениот оган и го запалило. Настанот е документиран и по утврдување на идентитетот на лицето против него ќе биде поднесена содветна пријава – велат од МВР за „Слободен печат“.

Ова е втор ваков инцидент за неколку месеци. Лани на 20 ноември во Гази Баба исто така беше запалено бугарското знаме и тогаш полицијата извести дека трага по лицето што го изврши кривичното дело. Од МВР не одговорија на прашањето на „Слободен печат“ дали е расчистен овој случај и дали извршителот е пронајден и казнет.

Во 2014 година со измени на Кривичниот законик палењето на знамето на Македонија и на други држави е дел од кривичното дело предизвикување на омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа, а предвидената казна е затвор од една до пет години (член 319).

Бугарија упати демарш до Министерството за надворешни работи поради запаленото знаме, а МНР и претседателот Стево Пендаровски го осудија инцидентот.

4 лица починати и 807 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 359

-Куманово и Охрид по 38

-Кавадарци, Струмица и Неготино по 36

-Гевгелија 35

-Тетово и Прилеп по 34

-Гостивар 29

-Битола 25

-Велес 24

-Крива Паланка 12

-Кочани и Крушево по 11

-Ресен 6

-Струга, Кичево и Валандово по 5

-Пробиштип и Богданци по 4

-Штип, Дебар, Берово и Демир Хисар по 3

-Делчево и Радовиш по 2

-Свети Николе, Виница, Кратово и Демир Капија по 1

Починати се 5 лица, по 4 пациенти од Скопје (80г,74г,68г,65г) и 1 пациент од Штип (81г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 314 оздравени пациенти од:

-Скопје 135

-Кавадарци 61

-Прилеп 41

-Неготино 16

-Куманово 12

-Тетово 11

-Велес 7

-Гостивар и Кратово по 5

-Штип и Битола по 4

-Гевгелија 3

-Ресен и Пробиштип по 2

-Охрид, Кочани, Радовиш, Берово, Виница и Крушево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 530.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 104.548, бројката на оздравени пациенти е 92.189, на починати е 3.156, а бројот на активни случаи изнесува 9.203.

Земјотрес почуствуван во Скопје

Пред кратко време во Скопје беше почуствуван земјотрес. 

Според првичните информации во главниот град бил почуствуван со послаб интензитет.

Според информациите од ЕМСЦ, епицентарот бил во близина на градот Лариса во Грција и бил со јачина од 6,9 степени на длабочина од два километри. 

Земјотресот особено се осети во западните и југо-западните делови на државата.

Жители на Косово се осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче

38 годишниот И.Л и две години постариот Б.В, двајцата од Косово, се осомничени дека пукале кон полицаецот З.Р. Инцидентот се случил синоќа пред 17 часот во скопската населба Ѓорче Петров.

- На 01.03.2021 околу 16.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кружниот тек во населба Ѓорче Петров, лице од возило „фолксваген голф“ пукало кон возило „мерцедес", во кое бил полицискиот службеник З.Р.. Притоа, З.Р. се здобил со повреди во ногата и се упатил во Градската општа „8-ми Септември" за укажување на помош, велат од МВР.

Два часа по инцидентот биле пронајдени можните сторители.

- Околу 19.00 часот возилото „голф“ било пронајдено, а потоа, поради сомнение дека се сторители на делото, од слобода биле лишени Б.В.(40) и И.Л.(38), двајцата од Косово. По целосно документирање и расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, се вели во известувањето од полицијата.

Полицискиот службеник кон кој било пукано е син на поранешниот поглавар на ИВЗ, Сулејман Реџепи.

Популарно