(Фото) Емра Куртишова или Исаура од „Преспав“ е вистинска убавица

Актерката Емра Куртишова или попозната како „Исаура од Преспав“ често знае да сподели фотографии од синмање на серијата или од нејзиното милениче, но овојпат таа објави фотографија на која има поразлична фризура и нежна шминка, по што секако следеа многу лајкови и позитивни коментари.

Инако Емра е како професионален актер во Театарот за деца и младинци во Скопје и е добро позната е кај помладата публика.

(Видео) Сопругата на Балашевиќ се огласи првпат по неговата смрт

Оливера Балашевиќ се огласи на социјалните мрежи за прв пат по смртта на нејзиниот сопруг Ѓорѓе Балашевиќ. Нејзината тема е поврзана со Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, а во нејзината објава, таа посочи една важна работа, а тоа е зачувување на нашите корени, како и на самиот јазик.

Ви ја пренесуваме нејзината објава во целост.

„Меѓународен ден на мајчиниот јазик

Живееме во чудни времиња. Она што е далеку секој ден, се чини уште подалеку. А, она што е близу до нас, е сè поблиско и поблиско до нас.

Во хаосот на ова искривено огледало на пандемија и апсурд, кои сме ние ако не се стремиме кон вредности?

Најдлабоките, оние што влечат од нашите корени и тивко нè потсетуваат, со шепотења, кои сме. Значи, ако има нешто, должиме барем благодарност на Денот на мајчиниот јазик. Што не предупредува да не забораваме. Корени. Мајки. Печете. Само ние.

Како и да е, не можам да не се прашам, дали е мајчин јазик оној што нè учат нашите мајки, или е тој што го учиме на нашите деца?

Мајка ми, за жал, го немаше. Растејќи во некои други времиња, таа засекогаш остана без тој оригинал, кој ги пишува нашите први приказни. Или можеби таа го стори тоа, ние едноставно не го знаеме неговото име?

Во секој случај, за среќа, планетите имаат свој јазик. И да се разберат. Тие, пак, се тајно и непогрешливо поврзани, светови за себе. Различни, и исти.

За мене беше чест и одговорност да кажам неколку зборови по повод одбележувањето на 20-от Меѓународен ден на мајчиниот јазик. Оние од најоддалечените агли на душата, како што веќе се случува кога од вас зборува дете на воено сираче, кое порасна токму тука, во Ковачица.

Ми шепотеше мојата планета, да ве потсетам да не заборавите. Веќе треба да се сетите “, напиша Оливера Балашевиќ.

(Фото) Манекенката Димитриевска славеше со синот

Синот манекенката Кристина Димитриевска и Даниел Кајмакоски вчера славеше роденден, а таа гордаа мајка сподели неколку фотографи.

„Од кого знам за тебе, постојам ... само јас и мило мое. Од првиот момент, па засекогаш!“ напиша таа на фотографијата на која позира заедно со својот син.

Облечена во бел фустан со пердуви Димитриевска изгледаше совршено, како бел лебед!

Напишал стих за Олја додека тајно се гледале, а никој не го знаел

Петар Алвировиќ од групата „Апсолутно романтично“ проговорил за смртта на пејачот Ѓорѓе Балашевиќ. Имено, пејачот за Курир.рс раскажал се за дружењето со покојниот кантавтор.

„Додека свирев во „Гарави сокак“ Ѓоле бепе во управата на тениски клуб, ние свиревме. После го основавме бендот и го земавме Ѓоле на слушање на албумот, тогаш ни започна дружбата. Направивме цел албум. Ѓоле беше прекрасен, многу едноставен човек, не се мешаше многу, знаепе дека и ние сме професионалци. Едвај чекавме да бидеме во негово друштвои. Мене образите ме болеа после дружењето со него од смеење, имаше добра меморија, паметеше се околу себе, знаеше и како се вика мојата девојка“, рекол Петар.

Богомир Мијатовиќ, рок критичар, имал прилика да биде во друштво со Ѓорѓе Балашевиќ.

„Ѓоле имаше најбрз хард диск, неговите досетки беа генијални, тој можеше на секоја тема да направи штос. Колку беше духовит, секоја чест. Имаше безброј песни со скриени, тајни пораки, кои ги знаеме само ние кои го познававме. Го сакам стихот „Секој е на некој сличен, а ти си уникат“, кој го напиша за Олја додека тајно се забавуваа“, изјавби критичарот.

Популарно