Со парите за новогодишно украсување, Чаир купи две амбулантни возила за Итната помош

Поголемиот број на граѓани годинава бараа наместо традиционалното украсување на градот и дочек на новата година, парите од локалните самоуправи да се пренаменат за купување на амбулантни возила, но оваа иницијатива малкумина ја остварија. Сепак општина Чаир е една од нив.

Имено, здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата од Општина Чаир, која средствата наменети за новогодишно украсување, ги пренамени за поддршка на здравствените служби во бор бата против болеста.

„Ова е значајна донација. Овој сегмент на Итната медицинска помош е еден многу сериозен и значаен сегмент во целокупниот здравствен систем, кој во континуитет го надградуваме. Целокупниот возен парк повеќе од 3/4 целосно е обновен, со набавката од Министерството за здравство, од донациите кои пристигнаа во изминатиот период“, рече министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој информираше дека во овој момент трае процедура за вградување на посебни инструменти за GPS навигација и камери во сите возила во Здравствениот дом во Скопје.

„За две недели ќе заврши целокупната инсталација и со тоа целосно ќе биде модернизиран и овој сегмент од Итната медицинска помош. Тоа значи дека во секој момент точно ќе се знае каде е возилото, каде се наоѓа, кога е испратено, за колку време ќе дојде од моментот на испраќање. Ова значи една многу значајна постапка за модернизација на возилата за ИМП“, истакна Филипче.

Двете возила кои Општина Чаир ги донира чинат 2,6 милиони денари.

4 лица починати и 807 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 359

-Куманово и Охрид по 38

-Кавадарци, Струмица и Неготино по 36

-Гевгелија 35

-Тетово и Прилеп по 34

-Гостивар 29

-Битола 25

-Велес 24

-Крива Паланка 12

-Кочани и Крушево по 11

-Ресен 6

-Струга, Кичево и Валандово по 5

-Пробиштип и Богданци по 4

-Штип, Дебар, Берово и Демир Хисар по 3

-Делчево и Радовиш по 2

-Свети Николе, Виница, Кратово и Демир Капија по 1

Починати се 5 лица, по 4 пациенти од Скопје (80г,74г,68г,65г) и 1 пациент од Штип (81г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 314 оздравени пациенти од:

-Скопје 135

-Кавадарци 61

-Прилеп 41

-Неготино 16

-Куманово 12

-Тетово 11

-Велес 7

-Гостивар и Кратово по 5

-Штип и Битола по 4

-Гевгелија 3

-Ресен и Пробиштип по 2

-Охрид, Кочани, Радовиш, Берово, Виница и Крушево по 1

Досега во земјата се направени вкупно 530.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 104.548, бројката на оздравени пациенти е 92.189, на починати е 3.156, а бројот на активни случаи изнесува 9.203.

Земјотрес почуствуван во Скопје

Пред кратко време во Скопје беше почуствуван земјотрес. 

Според првичните информации во главниот град бил почуствуван со послаб интензитет.

Според информациите од ЕМСЦ, епицентарот бил во близина на градот Лариса во Грција и бил со јачина од 6,9 степени на длабочина од два километри. 

Земјотресот особено се осети во западните и југо-западните делови на државата.

Жители на Косово се осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче

38 годишниот И.Л и две години постариот Б.В, двајцата од Косово, се осомничени дека пукале кон полицаецот З.Р. Инцидентот се случил синоќа пред 17 часот во скопската населба Ѓорче Петров.

- На 01.03.2021 околу 16.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на кружниот тек во населба Ѓорче Петров, лице од возило „фолксваген голф“ пукало кон возило „мерцедес", во кое бил полицискиот службеник З.Р.. Притоа, З.Р. се здобил со повреди во ногата и се упатил во Градската општа „8-ми Септември" за укажување на помош, велат од МВР.

Два часа по инцидентот биле пронајдени можните сторители.

- Околу 19.00 часот возилото „голф“ било пронајдено, а потоа, поради сомнение дека се сторители на делото, од слобода биле лишени Б.В.(40) и И.Л.(38), двајцата од Косово. По целосно документирање и расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, се вели во известувањето од полицијата.

Полицискиот службеник кон кој било пукано е син на поранешниот поглавар на ИВЗ, Сулејман Реџепи.

Популарно