ТАЖНО: Почина Марија од „Жикина Династија“

Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династија“, почина ненадејно синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живееше во последните години од нејзиниот живот.

Веста за нејзината смрт ја објави и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук, кој преку таа социјална мрежа се прости од нејзе. Тој се присети како се сретнале и го истакна она што му остана во сеќавањето на Ријалда.

Смртта на Ријалда го стори тоа. Неочекувано, премногу брзо. Луѓето имаат тенденција да мислат дека никој близок никогаш нема да замине, барем не нагло, бидејќи тоа е најтешката работа, кога ќе изгубиме некого без навестување, без можност да се разделиме, без збор. Се запознавме пред три години, во група што се занимаваше со капитализам и депресија – беше организирана во REX од Небојша Миликиќ, тука беа и Тања Марковиќ и Павле Поповиќ. Се сеќавам на нејзините семинари кои дискутираа за филмот и психоанализата. Ги гледавме „Низ брановите“ на Ларс фон Трир, како и Педро Алмодовар, филмот „Кожата во која живеам“. Таа секогаш имаше луцидни толкувања и неверојатна аналитичка енергија. Ја сакаше Кејт Буш исто како мене, таа се облекуваше елегантно, секогаш негувана, понекогаш премногу „буржоаска“ за мојот вкус, но во тоа беше – таа. Таа ме запозна со Исидора Станиќиќ, одличен уметник за танцување, чии настапи топло ви ги препорачувам. Таа учествуваше на мојот семинар за филозофија на психоанализа на Филозофскиот факултет и презентираше една од нејзините студии на случај, со клиент чиј живот го направи многу подобар за време на терапијата. Имаше поддршка и за време на оваа криза. Последен пат го споменав тоа во разговор со Пол. Неговата мајка ја запознала Ријалда во Атина и таа и рекла: „Душан многу го сака Павле“. Психоаналитичарот не може да се измами кога станува збор за љубовта. Со таа љубов се разделувам од тебе, драга Ријалда – напиша тој.

Девојче загина во тешка сообраќајна несреќа на Пониква

Едно лице загина, а две се потешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што околу три часа по полноќ се случи во месноста Аеродром на Пониква.

Патничко моторно возило „фолксваген туарег“ со бугарски регистерски таблички, кое се движело во правец на Кочани, наместо да сврти десно кон градот, продолжило право и излетало во бездната висока неколку десетици метри.

– Изутринава околу 3:15 часот добивме повик за интервенција за спасување повредени лица од сообраќајната несреќа кај Аеродромот, при што од превртеното возило извлековме безживотно тело на девојче кое настрадало на лице место. Другите две лица, момче и девојче кои се здобиле со потешки повреди беа префрлени со возило на итна помош во кочанската болница. Поради специфичноста на стрмниот терен и можноста возилото дополнително да излизга, бевме принудени да го осигураме со јажиња, исткна Благој Паунов, командир на Територијалната противпожарна единица од Кочани.

Трите лица кои се наѓале во превртеното возило се од кочанскиот регион и се на приближно иста возраст.

Увид на местото на настанот извршија јавен обинител и екипа од Полициската станица од Кочани.

Со трактор излетал од пат и починал на лице место

На 23.02.2021 год. во 15.10 часот на патниот правец Неготино – с.Курија се случила  сообраќајна незгода во која Т.Е.(75) од Неготино, управувајќи трактор „ИМТ-539“, со неготински регистарски ознаки, изгубил контрола, излетал од коловозот и од здобиените повреди починал на местото на незгодата, информира МВР.

Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Увид извршиле Јавен обвинител и увидна екипа на ОВР Неготино.

Почина пејачката Марина Пухариќ

Вчера на 66-годишна возраст почина пејачката пејачка на народна, староградска и забавна македонска музика Марина Пухариќ.

Пухариќ ќе остане запаметена по нејзините композиции „Мојот разбој“, „Мојот сон “, интерпретациите на традиционалните песни „Зошто ми се срдиш либе“, „Дали го видовте“, „Кажи Анѓо, кажи душо“, како и на забавните нумери „Си одиш ти од мене“ „Есенска елегија“, „Биди насмеан“ и „Помина време“.

Таа има соработувано со повеќе композитори, меѓу кои и со Љубомир Бранѓолица, Ванчо Димитров и Јанко Узунов, а беше дел и од групата „Македонија“,  како и од женската пејачка група „Сирма“. Талентот го имаше наследено од својата тетка Нина Спирова.

Целиот свој работен стаж Марина Пухариќ освен на музиката, го посвети и како наставничка по предметите физика и хемија.

Посмртните останки на Пухариќ ќе бидат изложени утре во капелата на гробишта во Бутел од 13:30 до 14:00 часот. 

Извор: Сител.соm.mk
 

Популарно