Бил Гејтс открива до кога ќе носиме маски

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус.

Но иако основачот на Мајкрософт е целосно вакциниран, кажа дека ќе продолжи да ги почитува мерките и препораките како на пример носењето заштитна маска.

„Сакам да им бидам пример на другите“, му кажа Гејтс на Ендрју Рос Соркин на Клабхаус, и додаде: „Ако се вакцинирате, и понатаму можете да ја пренесувате заразата“.

Американската Агенција за контрола на зарази (ЦДЦ) вели дека дури и оние кои се вакцинираат против ковид-19 мора да продолжат да ги почитуваат епидемиолошките мерки за сузбивање на пандемијата. Вакцините на Бајонтек/Фајзер и Модерна се покажаа како многу ефикасни во спречување тешки облици на болеста и смрт од ковид-19, но сè уште е нејасно дали целосно спречуваат заразување.

„Нема да престанам да носам маска или да престанам да бидам внимателен, особено не во близина на постари луѓе кои не се вакцинирале“, кажа Гејтс.

Многумина се прашуваат кога ќе се вратиме во нормала или барем ќе се укинат мерките како носење маска и одржување физичка дистанца.

„Дури доцна на пролет или на лето можеме да размислуваме за позначајна промена на однесувањето ако бројките бидат добри“, кажа Гејтс, па додаде дека планира да носи маска и на есен додека стапката на заразни не падне позначително истакнувајќи дека „тоа не е нешто страшно“.

Главниот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи кажа дека постои можност Американците да мора да продолжат да носат маски до 2022 година, и дека тоа ќе зависи од тоа колку брзо циркулира вирусот во заедниците.

Фаучи: Вакцината „АстраЗенека“ има добра ефикасност

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи верува дека на Американците можеби нема да им биде потребна вакцината „АстраЗенека“ поради поседувањето вакцини од другите производители.

Вакцината „AстраЗенека“ против Ковид-19 има добра ефикасност, но мора да се решат проблемите со безбедноста, рече врвниот американски експерт за заразни болести.

-Мислам дека вакцината „АстраЗенека“, од гледна точка на ефикасноста, е добра вакцина и, доколку се отстранат безбедносните проблеми во Европската унија, ефикасноста на оваа вакцина е навистина добра, изјави Фаучи за Би-Би-Си радио.

Меѓутоа, додаде тој, „ не е јасно дали некогаш ќе користиме „AстраЗенека“ или не, но во овој момент се чини дека нема да ни треба. Ова не е негативно обвинение против „AстраЗенека“, туку едноставно тоа е можно со оглед на набавките што ги имаме од другите компании„ додаде Фаучи.

Во време кога САД ги ублажуваат ограничувањата за Ковид-19, Фаучи рече дека постои „навистина ризична ситуација“ кога повторно се отворија барови и ресторани на некои места каде што не беше спроведена мерката за носење маски.

Фаучи смета дека не е време за предвремено прогласување победа со пандемијата.

Творците на „Спутник В“ за вакцината: „Можно е да штити доживотно“

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, се надева дека вакцинацијата со руската вакцина против круната „Спутник В“ (Sputnik V) ќе гарантира доживотен имунитет.

„Се надевам дека вакцината ќе делува не една или две години, туку цел живот. Бев вакциниран двапати, па ете да поживеам пет, десет години, подолго“, рече Гинцбург.

Академикот се пошегувал дека „ќе ги остави своите антитела на неговите потомци во тестамент“.

Според него, во рамките на специјалното тестирање на лица чие ниво на антитела се намалува, се планира повторна вакцинација со цел да се провери колку време е потребно за повторно формирање на потребното ниво на антитела.

„Ако нивните антитела се вратат на нивото што го штитат за два, три, четири дена, тоа значи дека се формирани нивните мемориски клетки, односно по првата вакцинација, нивниот имунолошки одговор е зачуван. Ќе ги спроведуваме тие тестови една година, година и половина“, прецизирал тој.

Во Русија, масовната вакцинација против вирусот корона започнала на 18. јануари. Русите главно се вакцинираат со првата регистрирана вакцина во светот за корона, Спутник В, која досега е одобрена за итна употреба во 59. земји со вкупно население од над 1,5 милијарди луѓе.

Во Венецуела ги обележуваат куќите на заболените од ковид-19

Градоначалникот на градот Сукре, во централниот дел на Венецуела, Луис Дуке, почнал да поставува црвени ознаки за предупредување на куќите на луѓето заболени од коронавирус и се заканил дека ќе ја укине социјалната помош на оние кои го кршат карантинот.

Дуке, претставувајќи ја ознаката во вид на црвен круг прецртан со црвена линија на бела хартија, објаснил дека на тој начин сака да го "заштити народот".

"Овој знак укажува на тоа дека тука има некој заразен со ковид-19 или постои сомнеж дека постои случај на заболување, така што луѓето се предупредени", навел Дуке на видео снимката на Инстаграм.

Тој во изјавата за локалното радио најавил дека бенефициите, како што се помош во храна и гас ќе бидат укинати, ако луѓето не се придржуваат на воведениот карантин поради растот на бројот на случаи на коронавирус, пренесува "Reuters".

Потегот на градоначалникот, кој е член на владејачката Социјалистичка партија на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, наишол на обвиненија за дискриминација.

Адвокатот за човекови права Тамара Суху остро реагирала со објава на Твитер.

"Мораме да го осудиме и да му посакаме добро здравје, за да не мора да се означи себе", напишала таа.

Венецуела се соочува со нов пораст на бројот на заразени по пикот во август.

Во текот на претходниот ден во таа земја регистрирани биле 1.525 новозаразени, а починале 15 лица.

Популарно