Почна демонтирањето на галијата кај „Холидеј Ин“

Градот Скопје денеска официјално почна со демонтажа на првата од трите галии кои се наоѓаат во коритото на реката Вардар. Поточно, се демонтира галијата кај хотелот „Холидеј Ин“, и тоа од страна на ЈП „Улици и патишта“.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција рече дека станува збор за целосно демонтирање, вадење прво на надвижните ствари кои се наоѓаат внатре, а потоа целосна демонтажа на самата галија, која како постапка, Шилегов очекува дека ќе трае неколку недели.

-Со ова конечно како континуитет на политиките кои јас ги креирам како градоначалник започнуваме со едно поизразено расчистување со криминалниот и болноумниот проект „Скопје 2014“, бидејќи овие галии не се само надвор од здравата естетика, тие се де факто и опасност за граѓаните на Скопје. Имајќи предвид дека сите анализи што ги направи Градот и стручните служби на Градот од една страна, меѓутоа и студијата на УНДП зборува дека галиите во коритото на реката Вардар претставуваат сериозна опасност за потоп и евентуални поплави кои можат да наместат сериозна материјална штета и да загрозат животите на скопјани, рече Шилегов.

Скопскиот градоначалникот потенцира дека демонтирањето на галиите на оди на материјална штета на буџетот на градот, или на даночните обврзници на Скопје.

Во однос на демонтирањето на втората галија, Шилегов рече дека има една спорна одлука на Апелациониот суд во Скопје, и како што рече, сака да ја реобнови постапката.

-Има една спорна одлука на Апелациониот суд во Скопје, јас сакам да ја реобновам во постапката, да не дадеме третман на градежен објект па да идеме со градежни инспекции поднесени од градот во нови судски постапки како таква ќе влеземе со ново вештачење во оваа извршна постапка, јас очекувам дека ќе се сруши втората галија, јас кажав дека во даден момент ако ги отстраниме сите со раскинување на договорот, граѓаните на Скопје можат да ги чинат трите галии шест милиони евра. Овој начин што го одбравме можеби е малку подолг, но дефинитивно не оди на материјална штета на буџетот на градот и на прати на даночните обврзници на Скопје, рече Шилегов.

Прашан каде ќе оди оваа галија откако ќе се демонтира, градоначалникот на Скопје рече дека галијата нема да ја срушат, туку дека ќе ја демонтираат, а потоа складираат во складовите на Град Скопје. Како што рече, доколку одлучи сопственикот во меѓувреме да ја демонтира и да си ја подигне, тоа е работа што може самиот да си ја избере.

На новинарското прашање дали очекува да се отстранат сите галии до крајот на неговиот мандат, Шилегов појасни оти искрено се надева дека за тоа ќе се создадат услови.

-Искрено велам дека ќе се создадат услови, ама ако не во овој, во другиот мандат ќе ја завршиме работата, рече градоначалникот Шилегов. 

Утре без струја делови од повеќе скопски општини

Потрошувачите од Момин Поток, населбите Шуто Оризари, Скопје-Север, Топаана, најголем дел од општина Чаир, Топаанско поле, Бутел 2, Расадник, Визбегово, Кучевишка бара, Бутел 1, затвор Шутка, Општина Бутел и околината утре нема да имаат струја од 05.05 до 13.00 часот.

Како што соопшти РЦУК, причината се планирани технички зафати во електро системот на ЕВН.

Без струја утре делови од Центар и Сарај

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре без електрична енергија ќе бидат корисниците во делови од општините Центар и Сарај.

Во периодот од 9 до 10 часот без струја ќе бидат корисниците од дел улицата „Ацо Караманов“ броевите: 16 и 20 во општината Центар, а во периодот од 9 до 12 часот, корисниците од дел на улиците „Лазар Личеновски“, „Скупи“, „Самоилова“, бул. „Никола Карев“ и други околни улици.

Во периодот од 8 до 14 часот, пак, струја ќе немаат корисниците од селото Крушопек, објектите околу базенот „Сарај“ и општината Сарај.

(Фото) Отворен новиот дел од булeвар „Никола Карев“ во Скопје

По седум месеци Град Скопје ги заврши градежните работи на новиот бул. „Никола Карев“ во Скопје, со изградба на нови 980 метри, и денеска беше официјално пуштен во употреба. Инвестицијата на Град Скопје е околу 160 милиони денари. Булеварот има четири коловозни ленти, две комбинирани – велосипедски и пешачки патеки поради фреквентниот сообраќај, а направен е и потпорен ѕид од 690 метри.  Има и лед (смарт) осветлување, за кое градоначалникот Петре Шилегов рече дека ќе биде воведено во фази во градот.

-Град Скопје на овој потег реши нешто што повеќе децении беше проблем на граѓаните на Скопје. За седум месеци успеавме да изградиме нови 980 метри нов булевар. Со потпорниот ѕид целосно го заштитивме автопатот и ридот кај касарната („Илинден“) со целосна подземна инсталација која ќе овозможи долготрајно и безбедно користење на овој скопски булевар. Минатата година почнавме со т.н. Пластичарска која е на истиот овој булевар „Никола Карев“, на потег од 1400 метри, и ова е всушност втора фаза, изјави Шилегов на официјалното отворање на булеварот.

За вторник најави почеток на градба на голема клучка кај Момин Поток, а од понеделник Град Скопје ќе ја почне и најавената реконструкција на многу градски сообраќајници.

-Затоа ги замолувам граѓаните на Скопје да бидат трпеливи и да ги почитуваат сообраќајните режими, ќе бидеме брзи и квалитетни, како и секогаш досега. Ја обновуваме инфраструктурата која повеќе децении не била ни воопшто пипната и во агендата на Град Скопје, рече Шилегов.

Градоначалникот на Карпош Стефан Богоев изјави дека сообраќајницата „Никола Карев“ е исклучително важна за жителите на Карпош.

-Ова беше тесно грло и простор каде што се создаваше огромна гужва и граѓаните не можеа да стигнат до своите домови или на работните места. Дополнително, покрај решавање на сообраќајниот проблем, со овој булевар се создаваат и предуслови за урбанистичко ширење на градот на Скопје во северниот дел. Општина Карпош донесе и ДУП-ови за делот зад касарната „Илинден“ и ваквата инфраструктура и кружниот тек што е најавен за неколку дена кај Хубо-маркет и клучката, придонесуваат за развој на овој дел од градот, рече Богоев, додавајќи дека во неговата општина има тековни реконструкции на повеќе сообраќајници – во Карпош 1,2 и 3 и во Нерези.  

Популарно