Ако не сигурни дали сте аматер или експерт во креветот овие седум знаци покажуваат дека сте одлични љубовници

Дали некогаш сте се запрашале каква оценка од 1 до 10 заслужувате за вашите вештини во креветот? Да бидеме искрени, дури и ако мислите дека сте чиста „десетка“, вашиот партнер може да не се согласи.

Сепак, за да се реши оваа дилема, експертите издвојуваат 7 знаци кои покажуваат дека сте одлични во сексот.

Чувствувате дека сте поврзани со вашиот партнер

Одличниот секс не е само физичко искуство, а она што го прави фантастичен е чувството на поврзаност помеѓу две лица. За да бидете мајстор во креветот, прво мора да ја разберете важноста на поврзувањето со вашиот партнер и да научите да ја совладувате оваа техника.

Самоуверени сте

Кога имате самодоверба тоа покажува дека сте добри во она што го правите, а истото важи и за сексот. Но, тоа не значи само дека сте сигурни во себе и во својата сексуална техника, туку и дека се чувствувате добро заради вашиот изглед.

Добриот љубовник не е оној кој е опседнат со себе и е исклучен од целото искуство, туку е во состојба да се препушти и да се „изгуби“ во чувството на уживање со својата партнерка.

Отворени сте за промена

Се разбира, сите имаме работи што ги сакаме, но и работи коишто сепак не би ги пробале. Добриот љубовник е креативен и секогаш подготвен за промени. Вашиот мозок е многу важен кога станува збор за добар секс, па искористете го за да пронајдете нова возбудлива работа за вас и вашиот партнер.

Го слушате партнерот

Лошиот љубовник е често себичен и затоа слушањето на партнерот е клучно за незаборавен секс. Без комуникација не можете да бидете добар љубовник, па затоа бидете внимателни и дарежливи.

Не брзате

Ако честопати премногу брзате со акцијата и се обидувате да завршите што е можно побрзо, ова е знак дека мора да поработите на тоа. Важно е да забавите, да обрнувате внимание на секој детал и да бидете многу темелни.

Му се радувате на сексот

Ако сте расположени за секс кога партнерот или партнерката ве заведува, а често и вие сте иницијаторот, тоа се знаци дека сте на вистинскиот пат.

Сакате игри во кревет

Ако сакате да бидете голем љубовник, уживајте во сексот и разните игри. На крајот на краиштата, сексот е игра за возрасни, па така секоја нова игра ќе биде вовед во уште поголемо задоволство.

Машки изговори за некористење на презервативи

Мажите многупати користат изговори за некористење на кондом при сексуални односи. Еве, токму неколку примери но и идеи како да одговорите на нив. 

Ситуација 1: Тој: „Кондомите се скапи. Зошто да фрламе пари за ништо?“

Предлог: Кондомите се многу поевтини од посетите на гинеколог за лекување на инфекција или болест, а уште поевтини од растењето на бебе. Наредниот пат кога ќе бидете излезени, напијте се една пијачка помалку и ќе заштедите доволно. Ако сепак финансиите се главниот проблем, искористете ги акциите кои се организираат, а за време на кои бесплатно се делат кондоми.

 Ситуација 2: Тој: „Не ми веруваш дека немам болест? Здрав сум.“

Предлог: Ако вашиот партнер изгледа здрав, тоа не значи дека навистина не носи некоја инфекција. Кај 50% од мажите и над 70% од жените кои имаат хламидија не се појавуваат никакви симптоми и најголем дел од нив не знаат дека имаат таков проблем. Не заборавајте дека довербата не се гради со некористење на кондом. Кондомите отпаѓаат од игра дури откако ќе биде изградена силна доверба во врската. А и во тој случај, останува ризикот од несакана бременост.

 Ситуација 3: Тој: „Со кондом ништо не чувствувам. Се губи задоволството.“ / „Кондомот ми влијае негативно на ерекцијата.“

Предлог: Денес постојат најразлични марки кои нудат кондоми со различни големини, дебелини, вкусови... Ако вашиот партнер се жали дека гумичката му го убива задоволството, побарајте ултра-тенки кондоми. Доколку вашиот партнер има проблем да ја одржи ерекцијата кога носи кондом, помогнете му со визуелна, рачна или орална стимулација. Бонус за мажите е што многумина со кондом издржуваат подолго и полесно можат да ја контролираат ејакулацијата, па сексуалниот однос трае подолго.

Ситуација 4: Тој: „Само еднаш. Ќе купам наредниот пат, ветувам.“

Интимните односи подмладуваат до 12 години

Оние кои имаат редовен сексуален однос, три пати неделно, изгледаат дури седум до 12 години помлади од вообичаената реална слика за нивните години, тврди американскиот дерматолог Др. Ејми Веслер

Таа вели дека секогаш разговара со пациентите за сите животни навики, вклучувајќи ја и интимата, вклучително и прашања за тоа колку често имаат интимни односи.

„Постои силна и логичка врска помеѓу стресот и незадоволството предизвикани од апстиненција и, од друга страна, состојбата на кожата“ – Др. Ејми Веслер.

– Некои луѓе се изненадени на почетокот, па дури и се воздржуваат да одговорат, но со текот на времето разбираат што е идејата и дека постои изразена и логична врска помеѓу стресот и незадоволството предизвикани од апстиненција и, од друга страна, состојбата на кожата – објаснува Др. Веслер.

Таа посочува дека се што ни се случува секојдневно во животот се „гледа“ на кожата, а тоа влијае и на нејзиниот изглед, квалитет, мазност и еластичност.

– Стресот, нередовниот сон и вознемиреноста можат негативно да влијаат на вашата кожа со тоа што ќе ја направат погруба, склона кон брчки и почувствителна на надворешни влијанија. Исто така, редовната физичка активност, доволно течности, дружење, прошетки со пријателите и секој вид уживање и релаксација придонесуваат да се чувствувате подобро – вели Др. Веслер.

Познато е дека редовниот сексуален однос влијае на подобра работа и лачење на хормони, кои се важни за состојбата на кожата. Истражувањата покажаа дека жените кои се сексуално активни имаат повисоко ниво на естроген, кој се зголемува за време на оргазмот, а тоа е клучно за нормално функционирање на кожата, крвните садови, фоликулите на косатa.

Во исто време, за време на оргазмот, се ослободува окситоцин и кортизол, што го намалува нивото на стрес, што доведува до послаб распад на колагенот и еластинот, кои се клучни за добар изглед на кожата.

Зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам?

Кога станува збор за сексот, многу жени се трудат во креветот да ги задоволат мажите и често го занемаруваат сопственото уживање.

Женскиот оргазам е задоволство и за двајцата партнери, а мажите го обожаваат затоа што…

Се чувствуваат како да постигнале нешто важно

Мажите сакаат да се чувствуваат успешни на секое поле од животот, а тоа важи и во сексот. Кога нивната девојка ќе го достигне врвот, тие имаат поголема самодоверба и се среќни, дури и ако не го покажуваат тоа.

Оргазмот ве прави поблиски

Кога доживуваме оргазам, нашиот мозок е преплавен со хормонот окситоцин или уште познат како хормонот на љубовта. Токму поради тоа, партнерите се чувствуваат поблиски и посреќни. На мажите секако им е убаво кога тие ќе го достигнат врвот во креветот, но уште поубаво им е кога имаат со кого да го споделат коктелот од хормони.

Обожаваат да гледаат

Тешко дека ќе пронајдете маж кој ќе рече дека не се возбудува кога неговата партнерка доживува оргазам. Гризнувањето на усните, движењето на телото и воздишките го доведуваат мажот до лудило.

Обожаваат да слушаат

Освен што уживаат во глетката, мажите обожаваат да ги слушаат воздишките на партнерката. Звукот на женскиот оргазам е совршен звук за машките уши.

Среќата на партнерката им е на прво место

Можеби ќе ви звучи малку романтизирано, но така е. Кога мажите сакаат некоја жена, прават сѐ за неа, од купување на подароци па сѐ до најмалите ситници кои ја прават среќна. Во сексот и со оргазмот не е ни малку поинаку.

Ги сакаат боите на женското тело

Кога се загревате, атмосферата во спалната соба се вжештува и крвта ви струи низ вените, тогаш женската кожа добива друга боја, а тоа особено се познава на градите кои поруменуваат. Румените гради изгледаат секси и впечатливо, а со сигурност мажите ги обожаваат.

Мажите се импресионираат од оргазмот

Иако е реткост, кај некои жени може да се случи повеќекратен оргазам, а мажите не можат да доживеат такво нешто. Жените и нивниот оргазам, кој трае подолго од машкиот, едноставно ги импресионира.

Популарно