Перо Антиќ го пречека Пандев

Македонските репрезентативци кои настапија на ЕП 2020 пристигнаа во Македонија.

Пречекот на аеродромот во Скопје го направија првиот човек на Кошаркарската федерација, Перо Антиќ, и претседателот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Меѓу присутните имаше и навивачи кои чекаа да се фотографираат и да земат автограм од фудбалерите. Во фокусот е Горан Пандев, капитенот на Македонија кој веќе кажа дека нема повеќе да игра за националниот тим.

Георгиевски: Ова сребро е за цела Македонија!

Македонскиот теквондист Дарко Георгиевски пристигна во Скопје и со олимпиското сребро имаше еуфоричен дочек. Многу македонски граѓани се собраа да го поздрават успехот, а спортистот, иако видно уморен, се фотографираше со сите и побара да дојдат вечерва на плоштадот.

„Пред се, сакам да им се заблгодарам на сите оние што ми дадоа огромна поддршка по овој настан. Баш ми е драго што гледам толку многу луѓе. Морам да признаам дека малку сме уморни затоа што менувавме три лета, ќе бидам краток, но овој успех е тука за да се слави и сакам целата Македонија да ми даде голема поддршка. Емоциите почнаа да работат откако пристигнав, кога гледам кои луѓе се тука и како ме поддржуваат“, кратко изјави Георгиевски по пристигнувањето во Скопје.

Олимпиското сребро ќе се најде на плоштадот „Македонија“ вечерва од 19:30 часот, заедно со Георгиевски и целиот негов тим кој го оствари големиот успех на Летните Олимписки Игри (ЛОИ) во Токио.

Видео: Дејан со среброто од Токио доаѓа утре, ќе има славје пред „Порта Македонија“ во Скопје

Македонскиот освојувач на сребрен медал од Олимписките игри, утре се враќа во Скопје. Дејан Георгиевски кој се закити со сребро во таеквондо во категоријата над 80 килограми, утре на аеродромот во Скопје треба да слета во 14.30 часот, а во 19.30 часот, ќе има заедничка прослава пред порта „Македонија“ на плоштадот.

„Од срце ви благодарам за поддршката кон мене и мојот тим. Од Олимписките игри носам сребрен медал со златен сјај. Утре, четврток, ве повикувам кај порта „Македонија“ во 19:30 часот на заедничка прослава на овој голем успех“ – рече Георгиевски во видео обраќањето од Токио.

Повикот на Дејан може да ги видите ТУКА.

Сребрен медал за Георгиевски и Македонија во Токио

Дејан Георгиевски во финалето против првиот фанворит Владислав Ларин загуби со 15:9 и со тоа го освои сребрениот медал на Олимпијадата во Токио.

Ова е 14-ти медал за Македoнија во историјата на Олимписките игри, и само втор од независноста на Македонија.

Популарно