ВИДЕО: Гратче во Германија изчезна под вода

Апокалиптични сцени од Германија го шокираа светот. Најмалку 42 лица загинаа, најмалку 70 се водат за исчезнати, а илјадници беа евакуирани од своите домови. Околу 200.000 луѓе во Германија останаа без електрична енергија, пишува Би-Би-Си. Поплавите се случија кога бесните реки ги скршија своите корита по обилните врнежи од дожд во последните два дена.

Двајца пожарникари и двајца полицајци се удавија за време на поплавите, а властите ја мобилизираа армијата. Околу 500 војници се распоредени за да им помогнат на жителите на двете најтешко погодени провинции, соопшти во четвртокот германското Министерство за одбрана, објави Би-Би-Си.

- Во моментот, противпожарната единица и армијата ги чистат нашите патишта и подруми, но енергетските трансформатори се сериозно оштетени, така што нема да имаме електрична енергија до 14 дена ... - вели еден од локалните жители.

- Околината на местото беше уште повеќе уништена, како и околните фабрики беа тотално уништени и беше прогласена природна катастрофа во градот и целото градско подрачје - додаде тој.

Властите во Рајнска област-Пфалц, една од двете германски покраини погодени од поплавите, ја објавија оваа фотографија направена вчера, покажувајќи ја големината на поплавата во селото Алтенбург.

Белгискиот град Лиеж ги повика жителите да го напуштат градот. Во Лиеж, кој лежи на реката Меус, се очекува натамошен пораст на водостојот до метар и половина. Затоа, градските власти ги повикаа сите што се таму заради деловна активност или од други причини да го напуштат градот, а жителите да се качат на повисоките катови. Според белгиските медиуми, толку висок водостој на реката Меуз не е забележан од 1926 година. Ситуацијата е критична низ цела Валонија, особено во градовите што лежат на реката Меуз и нејзините притоки.

Премиерот на Северна Рајна-Вестфалија, еден од најпогодените делови на Германија, рече дека многу луѓе се уште се во опасност. Училиштата се затворени, а патиштата на западот на земјата блокирани.

Вонредна состојба е прогласена во областа Шулд беј Аденау, во планинскиот регион Ајфел на границата со Белгија и Луксембург, пренесуваат германските медиуми. Бројни делови на Западна Германија сè уште се отсечени од остатокот од светот по силното невреме и обилните врнежи од дожд во средата вечерта.

Мала Дрејер, премиер на сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, поплавата ја опиша како катастрофа.

- Има мртви, исчезнати, а многу луѓе сè уште се во опасност. Сите наши служби за итни случаи работат дење и ноќе и го ризикуваат сопствениот живот. Сочувство до жртвите на овој хорор - рече таа.

ВИДЕО: Додека Европа гори во Бразил вее снег

Историски студен бран минува низ Бразил и веќе донел снег во државата Рио Гранде до Сул на крајниот југ на земјата, јавува порталот "G1".

Метеоролозите прогнозираат температура до минус 10 степени Целзиусови, а рекордно ниски температури се очекуваат во југоисточните градови утре и во сабота.

Во 30 окрузи во државата Санта Катарина регистрирана е температура пониска од минус седум степени Целзиусови, а властите во Рио де Жанеиро регистрирале бранови со висина од четири метри.

Медиумите јавуваат дека снег денеска паѓал во најмалку 13 бразилски градови, вклучувајќи ги Пелотас, Сао Франциско де Паула и Карлос Барбоса, а на некои места паѓал град.

Народот излегол на улиците, за да му се радува на снегот и да прави Снешко.

Се очекува дека студот ќе влијае на посевите на кафе следната година, бидејќи студениот бран го зафатил "централниот појас на кафето" во Бразил.

Снежен леопард од зоолошката во Сан Диего заразен со коронавирусот

Снежниот леопард од зоолошката градина во Сан Диего е позитивен на коронавирусот.

Деветгодишен леопард Рамил бил тестиран откако чуварите забележале дека кашла и дека му тече носот.

Како што беше објавено од зоолошката, тој нема други симптоми, пренесува Гардијан.

Рамил го дели живеалиштето со женски снежен леопард и два леопарди Амури, па се претпоставува дека и тие биле изложени на вирусот.

Не е јасно како Рамил се заразил.

Во јануари, во паркот Сафа Дриго во зоолошката градина Сафари, осум горили беа заразени со коронавирусот од чувар кој немал никакви симптоми.

Групата горила која се опорави беше првиот познат случај на инфекција кај мајмуните.

Во соопштението се наведува дека работниците во зоолошката градина немаат обврска да се вакцинираат, но дека оние кои не се имунизирани мора да носат маски постојано.

На почетокот на оваа година, зоолошката доби одредена количина експериментални вакцини против коронавирус за животни.

Видовите со најголема опасност од инфекција се вакцинирани, вклучително и неколку примати и мачки, но Рамил не ја прими вакцината пред да се зарази.

Кина одбива да учествува во втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот

Планот на Светската здравствена организација (СЗО) за втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот содржи јазик што не ја почитува науката и Кина нема да го следи, изјави на прес-конференција Зенг Јинсин, заменик-шеф на Државниот комитет за хигиена и здравје на кинеската република, пренесува Тасс.

-Што се однесува до предлогот на СЗО за втората фаза од истражувањето, тој содржи јазик што не ги почитува науката и здравиот разум. Ние нема да следиме таков план, рече тој.

„Кинеските власти ги поддржуваат научните истражувања“, рече Зенг. Тој, исто така, истакна дека Кина „се спротивставува на политизирањето на истрагата за потеклото на коронавирусот и смета дека втората фаза треба да се темели на резултатите од првата фаза“.

Претходно, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус, соопшти дека организацијата се подготвува за втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот САРС-КоВ-2 и очекува транспарентност од кинеските власти. Тој истакна дека првата фаза се соочувала со одредени проблеми. Едниот од нив тој го нарече „пристап до податоци, особено до податоците за почетокот на пандемијата“.

Гебрејсус, исто така, не ја исклучи можноста ширењето на коронавирусот да било резултат на „вонредна ситуација во лабораторијата“.

Кинеското Министерство за надворешни работи во својот одговор изрази надеж дека експертите на СЗО за време на новата фаза на истражувањето ќе посветат поголемо внимание на теоријата дека коронавирусот бил донесен во Вухан со замрзната храна и не се појавил како резултат на лабораториско протекување.

Популарно