Го создаде Џеј Рамадановски и му го спасила животот: Замина во недела, како и пејачот на кого му ја напиша најтажната балада

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина вчера по тешката болест на 68 годишна возраст. Таа си замина во недела, исто како и Џеј Рамадановски на кого му ја направи кариерата онаква каква што ја имаше.

-Да му го спасив животот. Тоа беше за него американски сон, рече Марина во една прилика во емисијата „Што сум на тебе и кој сум за себе“.

Таа тогаш го опиша и нивното прво запознавање.

-Фута и јас почнавме сериозно да се занимаваме со оваа работа во тогашна Југославија. И ни доаѓаше едно момче кое ни продаваше облека и ни рече: „Имам едно момче, кога одиме во кафеана кога ќе се фати за микрофонот, сите паѓаат“. И така пројде некое време, редовно ни говореа дека знаат такво момче и други луѓе. Ни дојде нас Џеј, енергијата веднаш се осети, јас гледам едно мало… тој пее и забавна музика, игра, талент од Бога. Ние се воодушевивме и почнавме да работиме за него, раскажа тогаш Марина.

Таа додава и дека Џеј потоа паднал во лошо друштво, но потоа се опоравил, раскажува и дека се што постигнал тој во животот е заслуга на неа.

Марина Туцаковиќ ја има напишано и неговиот најголем хит „Недела“ со кој е и погребан.

Kосово: Едно лице тешко повредено во судирите, лекарите се борат за неговиот живот

Еден човек е тешко повреден на северот на Косово, неговиот живот е загрозен и во тек е операција во болницата во Косовска Митровица, потврди за Н1 др. Златан Елек, директор на Клиничкиот болнички центар во Косовска Митровица.

Станува збор за прострелна рана во грбот. Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, рече дека ранетото лице е 36-годишниот Сречко Софронијевиќ, а десетици Срби се ранети наутро на северот на Косово.

Петковиќ на прес -конференција во Белград рече дека лекарите во КБЦ Косовска Митровица во моментов се борат за животот на Софронијевиќ.

– Пред докторот да влезе во хируршката соба, слушнав од директорот на болницата кој ми рече дека е ранет во пределот на градниот кош и дека првото нешто што ќе се обидат да го направат сега е да го отстранат куршумот што му беше заглавен во белите дробови, рече Петковиќ.

Брачна двојка загина кога шлепер преполови автомобил „југо“ во близина на Ниш

Две лица загинаа во сообраќајна несреќа што се случи вчера околу 11 часот на патот Ниш-Дољевац, јавуваат српските медиуми.

Како што објавуваат локалните медиуми, тешката несреќа се случила на влезот на Малошиште кај Дољевац, а животот го загубила постара брачна двојка.

Во судирот учествувал шлепер од марката „Сканија“ и автиомобил „Југо“, во кој биле двете починати лица. Мажот починал на лице место, а жената на пат кон болница. Во обидот за спасување, покрај лица од брзата помош, учествувале и пожарникари.

– Нешто страшно пукна кога се случи судирот. Мислевме дека резервоарот експлодира. Се обидовме и ние и луѓе кои застанаа да помогнат, но немаше спас, велат од блиската бензинска пумпа.

Стакло, делови од возилото беа расфрлани на патот на влезот во Малошиште, каде сообраќајот беше запрен поради сообраќајната несреќа.

Србин со сериозни закани брка мигранти од автобус: Сите треба да ве убијат

На социјалните мрежи се шири страшно видео, во кое се слуша како еден патник во автобусот им вели на другите патници, мигранти, „дека треба да бидат убиени“ и дека заслужуваат куршум во главата. 

Со години граѓаните на Србија се огорчени поради проблемот со мигрантите, кои на пат кон Западна Европа, треба да минат низ нивната земја и некое време таму да престојат.  

Дискриминацијата е присутна насекаде, не само на Балканот и Европа, туку и во светот, а јасно е дека многу малку е направено за да се реши ова прашање. Како што пишува Нова.рс, некои Срби очигледно не слушнале за солидарност и емпатија, па знаат само да ги насочат своите ограничувања и стравови со навреди и закани кон другите, што го покажува најновото видео од социјалните мрежи.  

Видеото, кое се шири на Твитер, прикажува страшни сцени од еден меѓуградски автобус во Србија, во кој патник со сериозни закани ги протерува мигрантите од автобусот.  

„Надвор, надвор, надвор. Ајде, Раус, марширај. „Добитокот надвор“, извика човекот, додека мигрантите излегуваа од автобусот еден по еден во колона.  

Залудно прашаа „што направивме“, бидејќи тоа навистина не се гледа на видеото, но наместо да одговор, добија уште пострашна порака. 

„М70 и куршум во главата. Сите треба да ве убијат. Ќе научиш српски само кога ќе те застрелам во таа црна глава “, продолжи патникот, кој во меѓувреме доби поддршка од возачот дека е во право.

Популарно