Исповед на Ѓорѓе Давид за наркотиците и семејната трагедија

Ѓорѓе Давид признал дека во еден момент „влегол под мразот“, но кога ги видел пријателите како заминуваат – решил да сврти нов лист и да најде излез.

Ѓорѓе Давид, рокер и член на жирито на регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ ја отвори душата и зборуваше за растењето во новобелградските блокови, колку тешко ја издржал семејната трагедија и како поради неа станал дел од лошото општество. Неговиот покоен татко, инаку, беше одличен модел за тоа како треба да изгледа и звучи еден маж, вели тој за „24седам“.

– Кога ќе изгубиш идол во тие години, неполни 14, се чувствуваш целосно изгубен, несигурен и како да не си свој и бараш засолниште кај слаткоречивите. Отидов „под мраз“ во одреден момент, едноставно не пробав само хероин. Тоа траеше една година, многу интензивно. Откако ги видов моите пријатели како заминуваат, решив да најдам излез. Испратив многу од нив на тој свет, имаше деца на многу познати личности, претседатели и секоја смрт предизвикуваше болка и потврди дека сум на вистинскиот пат што се одлучив за чист начин на живот – започна Ѓорѓе, а потоа објасни како на крајот, тој ја избра Србија, иако имаше можност да изгради светска кариера.

– Бев во Америка кога дознав кога дека ќе се случи бомбардирањето на Србија, уште пред да излезе веста во медиумите. Воден од тоа што моите пријатели беа тука, дека мајка ми во тоа време веќе беше болна овде, сестра ми, гробот на татко ми, се вратив во Србија, иако во Лос Анџелес ми рекоа дека сум луд и дека ми се отвораат вратите за еден светски бенд. Но, не вреди, срцето ми беше во Србија, бидејќи знаев дека постои опасност и не можев да си дозволам да не бидам со мајка ми, сестра ми и пријателите – изјави рокерот и додаде дека повеќе го прифатил музичкиот свет, отколку актерскиот, бидејќи актерите се многу посуетни.

Од друга страна, тој многупати истакна дека Саша Поповиќ му го променил животот со тоа што го повикал да учествува на „Ѕвездите на Гранд“. Тој денеска повеќе време поминува со членовите на жирито отколку со кој било друг, а во оваа прилика проговори и за членовите на жирито.

– Марија е вид гуштер кој плива во сите води. Тоа е интелигенција, бидејќи верувам дека таму каде што има емоции, нема интелигенција. Јас сум човек кој често одеше со моето срце и тоа ме чинеше, но сега учам од Марија во најпозитивна смисла. Но, да расчистиме, таа не е „намачкана“ повеќе од Поповиќ. Не познавам човек кој е „намачкан“ повеќе од него, тој е навистина мамут, 67 години, а неговиот мозок се уште работи на тој неверојатен начин, рече меѓу другото.

(Фото) Ѕвездата на „Гранд“ повторно оди на операција, ослабе 85 кг, а еве зошто мора повторно под нож

Крстина Тодоровиќ, финалистката на минатосезонското издание од „Ѕвездите на Гранд“, ослабе 85 килограми благодарение на операција на стомакот, а наскоро ќе оди на уште една операција – затегнување на кожата.

– Останува уште малку до тој конечен резултат. Очекувам по Нова година да направам операција за затегнување на кожата – рече Крстиња, операција која ќе ја финансира Саша Поповиќ. Тоа го вети неодамна, за што поскоро, како што рече, на сцената да се појави во „минич“ младата Црногорка.

Спотот и песната сè уште ги нема направено како и повеќето нејзини колешки од натпреварувањето, па Крстиња одговара на прашањето дали се плаши дека ќе остане на страна бидејќи се уште не ги искористила своите „5 минути слава“.

– Секогаш те тера да размислуваш што ќе се случи кога ќе дојде некој нов и интересен, дали ќе заминеш во заборав, но песната треба да се сними во вистинско време, но вистинската песна, а не ништо. Мислам дека ќе дојде вистинското време во моментот кога ќе бидам 100% задоволна од личноста, се надевам многу брзо, и дека песната ќе биде вистинско освежување – откри ѕвездата на „Гранд“ во „Гранд магазин“.

(Фото) Кога ќе видите колку пари држи во раката Сандра Африка ќе ви се помати во умот

Пејачката Сандра Африка овие недели е на турнеја во Америка, а судејќи по видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи, пејачката буквално се „опарила“.

Според видеото јасно е дека балканците кои живеат надвор од земјава и последниот денар го даваат на музика.

Африка на видеото се гледа како со задоволство го зема бакшишот кој е во долари, а видеото веднаш стана хит на социјалните мрежи споредувајќи ја пејачката со Теа Таировиќ.

Ова е нејзина прва турнеја во Америка, а српските медиуми и ја нарекоа новата кралица на бакшишот покрај веќе докажаните Јана Тодоровиќ, Дара Бубамара и Теа Таировиќ.

(Фото) Теодора си купи стан од 200.000 евра

Српската пејачка со босанско потекло Теодора Џехверовиќ (24) купила стан во Белград за 200.000 евра! По турнејата низ Америка, пејачката заработи огромна сума на пари и вложи се’ во недвижен имот, пишуваат српските медиуми.

Станот се уште е во фаза на реновирање, но Теодора на фановите им покажа како ќе изгледа нејзиниот нов дом. Во гнездото на пејачката преовладува беж боја, дневната соба е пространа, а омилен дел и е делот за гардеробата, бидејќи конечно ќе има место за сите работи и чевли.

Пејачката не ја криеше среќата што на почетокот на кариерата успеа да обезбеди место за живеење и што повеќе нема да биде кираџија.

– Конечно на врата ќе ми биде напишано презимето „Џехверовиќ“. Последниве неколку години имам голема желба да купам стан и да си обезбедам покрив над глава. За жал, поради епидемијата што не зафати, сето тоа се одолговлекува. Тогаш си реков: “Еј, имаш само 23 години! Полека, се ќе си дојде на свое. Работи, обиди се… Заслужуваш да го имаш тој стан. И ќе го имаш еден ден, само полека.” Конечно го имам и се стекнав со она што го работам – се пофали Теодора.

Популарно