(Фото) Познатиот пејач ја зеде бегалка на 20 години, а денес изгледа вака

Пејачот Дино Мерлин има бројни хитови, а повеќето од нив имаа биографска белешка, па затоа се толку слушани и популарни.

Прекрасната приказна за Мерлин и неговата сегашна сопруга Амела беше многу комплицирана. Неговата сопруга дојде од богато семејство, а нејзините родители беа против нивната врска и ја бранеа да се омажи за него.

Додека Дино почна да учи занает, таа се запиша во гимназија, а нејзините родители сакаа да се забавува со некого на нејзино ниво. Сепак, љубовта беше посилна и избегаа кога имаа 20 години и тајно се омажила за него.

Денес таа вели дека нејзините родители ја сакаат повеќе отколку што заслужува, а нивната љубовна приказна го инспирирала да ја напише песната „Кога ме сакаше“.

– Се боревме, ранети, но никој не можеше да ни расклопи. По пет години, тајно се оженивме. Тоа беше романтична свадба, иако буквално ја киднапирав мојата сопруга. Само мојот кум и сестрата на Амелина, која беше кум, беа со нас- изјави Мерлин.

Пејачот имал проблем да комуницира со својот татко, кој го напуштил семејството кога Мерлин бил дете. Ова животно искуство го инспирира да ја напише песната „Кога ќе ти се случи несреќа“.

Аца Лукас итно примен на Ургентен

Српскиот пејач ца Лукас денеска бил итно примен во Ургентниот центар.

Имено, пејачот останал да лежи во болница за да направи понатамошни испитувања во врска со неговото здравје.

Првиот упат кој го добил за преглед е за гастроентеролог, но и понатаму не се знаат деталите за неговата дијагноза.

Неговиот менаџер Саша Марковиќ рекол дека овие информации за точни.

-Вистина е дека Аца Лукас заврши во болница. Почувствува замор и малаксаност, му направија детални преглед. Само ќе ви кажам да се префорсира, затоа што претходните денови работеше напорно...Му дадоа витамински коктел, рекол тој.

(Видео) Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен . Јавноста остана затечена по веста за неплатениот долг, оти откако Есма почина, нејзините внуки од сестри и браќа, како и внуци на Стево до денес водат битка како и кој да ја наследи куќата на Кале.

Симеон Атанасов, посинок на Теодосиевски и кој беше менаџер на Есма до крајот на нејзиниот живот, во интервју за естрадниот магазин "Бекстејџ" потврди дека сметката не е платена и дека се понудил да ја плати целата сума.

„Јас се понудив да ја платам сметката како што ги покрив сите погребални работи кои што требаше и имам за тоа фактури. Не е покриена бидејќи дента кога почина веќе имаше индикации дека Реџепови ќе ги остават двата тестаменти кои Есма ги остави. Јас во консултација со моите адвокати бев сопрен, затоа што по некое правило кога некој нешто наследува, тој го наследува и доброто и лошото. Поради тоа е стопирана целата постапка со болницата да не се покрие овој трошок.“, вели Симеон во интервју за "Бекстејџ".Атанасов додава дека ако Реџепови се откажат од овој спор и го предадат музејот на министерство за култура, овој долг ќе го покријам.

Што кажа посинокот на Есма, Симеон погледнете во видеото:

(Фото) Марко Булат легна врз неговиот гроб, па започна да го гушка и гали

Пејачот Марко Булат е еден од пејачите кои во минатото беше често во центарот на вниманието поради менувањето на верата и влегувањето во православието, а овој пат повторно се најде во медиумското внимание.

Популарниот пејач овој пат го посети гробот на отецот Пајсиј, па се одлучи тој емотивен момент да го сподели со фановите на својот Инстаграм профил.

Инаку Пајсиј Светогорски е еден од најзначајните и најважните светогорски старци на 20-от век. Тој бил канонизиран на 13 јануари 2015 година, а многу православни верници во Грција, Русија и Србија отецот го сметале за светец уште пред да биде прогласен официјално.

Гробот на овој светец е познат и по многубројните чуда, а Булат ја имаше приликата и сам да се помоли пред неговиот вечен дом.

Популарно