(Видео) Уличен музичар во Пекинг пее песна од македонската музичка ѕвезда Тоше Проески

Талентиран музичар сред Пекинг пее хит од македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. Видеото е објавено на социјалната мрежа „Инстаграм“ и гласот на овој музичар е прекрасен.

Видеото одекна на социјалните мрежи и ги изненади сите граѓани на нашата земја. Уверете се и сами во неговиот талент и ова несекојдневно музичко случување. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 王小虫 (@wang_xiao_chong)

Ве касаат многу комарци? Еве зошто е тоа така

Колку и да се трудат да ги избегнат комарците и да користат разни препарати, некои луѓе едноставно се магнет за овие напади. И постои добра причина зошто е тоа така. Неколку фактори влијаат на тоа дали комарците ве напаѓаат или да ве заобиколуваат.

Ги привлекува мирисот на кожата

Мирисот на кожата на кој реагираат комарците зависи од нивниот вид. Жолтите и тигрестите комарци реагираат на млечна киселина, додека видот „Anopheles“ ги привлекува масна киселина.

Мешавината од хемикалии и мириси навистина зависи од вас. Шминка, козметика, исхрана, pH на кожата, сите овие работи сочинуваат мешавина од хемикалии, така што вашиот мирис всушност зависи од вас и од тоа што користите и јадете.

Ги привлекува здивот

Важно е да се напомене дека комарците ги следат луѓето по мирис.

- Женките-комарци ги вклучуваат сите свои сетила кога одлучуваат дали сакаат да каснат некого. Јаглерод диоксидот што луѓето го издишуваат заедно со различни хемикалии создаваат мирис што комарците го мирисаат дури и кога се на 30 метри оддалеченост од луѓето - вели биологот Барт Ноулс, кој ги проучува комарците.

Температура на телото и испарување на водата

Нашите тела испуштаат топлина, а количината на вода што испарува од површината на кожата зависи од температурата на околината. Како што ни се приближува комарецот, може да го открие испарувањето на водата. Ова може да игра одлучувачка улога во тоа дали сме привлечни за комарците.

Една студија покажа дека комарците одат до блиските извори на топлина кои се нивните идеални температури. Секој човек ослободува повеќе од 300 различни хемикалии од кожата, а дури 100 од нив се во здивот. Постојат различни теории за тоа зошто една личност е попривлечна за комарците, а многумина велат дека тоа е затоа што имаат „слатка“ крв.

Некои, исто така, веруваат дека земањето витамин Б и лук ги прави луѓето помалку привлечни за овие инсекти.

Неколку совети, како да се заштитите

Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината…

Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и иритира. Чешањето е често неподносливо и има многу црвенило. Сепак, постојат неколку трикови за борба против убодот од комарец.

Коцка мраз

Имунологот др. Пајел Гупта предупредува дека со чешањето не добивате ништо, туку само го зголемува ризикот од инфекција бидејќи местото на убодот го отворате за бактериите од вашата околина. Таа сугерира дека алкохолот е ефикасно средство во борбата против убодот од комарец, кој треба да го втриете на местото на каснувањето.

Дополнително, докторката советува дека коцката мраз е многу ефикасна и го намалува воспалението и чешањето.

Таа истакнува дека кремите против чешање се многу ефикасни, бидејќи ги намалуваат иритациите и воспалението, но дека алкохолот е далеку поефикасен. Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината за да не ја иритирате и исушите кожата.

Ладна вода

– Местото на пункција можете да го измиете и со ладна вода и сапун, за ублажување на чешањето – заклучила др. Гупта.

Покрај ова, постојат многу ефикасни начини да се заштитите од комарци, а еден од нив е и јаболковиот оцет. Со него сигурно ќе бидете мирни.

ВИДЕО: Дара Бубамара и удри шлаканица на Марина Вишковиќ среде емисија

Марина Вишковиќ и Дара Бубамара беа ривалки во играта „Лага или вистина“ во шоуто на Огњен Амиџиќ. И двете говореа по некои детали за себе, а во зависност од тоа дали другата страна ќе погоди дали се работи за лажна или вистинита информација, ќе бидат казнети или поштедени, а Марина Вишковиќ немаше многу среќа.

-Кога имав 17 години имав 100.000 марки во видео касета дома. Лага или вистина?! – ја праша Дара Марина, која мислеше дека тоа е лага.

Сепак, се покажа дека информацијата на Дара е точна.

– Вистината е! Имав 17 години кога почнав, собирав пари со мојот бенд за да го купам мојот прв стан. Живеев со моите родители во 33 квадратни метри и парите ги чував во видео касета – се присети Дара, која навлече ракавица за рерна и требаше нежно да и удри шамар на колешката.

Дара, сепак, малку посилно ја удри Марина, што ја шокираше, па и двете „пукнаа“ од смеење.

Дневен Хороскоп

ОВЕН

Денес се ќе биде во знакот на победата, па ќе бидете сами. Некои претходни инвестиции конечно ќе ви се исплатат. Што се однесува до партнерот, ќе барате посветеност. Сепак, вашата способност да решавате проблеми ќе биде на завидно ниво.

БИК

Ќе бидете во искушение да купите луксузни предмети. А бидејќи напорно работевте во претходниот период, време е да се израдувате со некој скапоцен подарок. Исто така, денеска ве очекуваат интересни средби и пријатно време за двајца.

БЛИЗНАЦИ

Ако е можно, поминете го денот со пријателите. Еден член од семејството може да побара помош од вас. Напорната работа денес ќе донесе резултати. Ќе сфатите и колку важен дел од вашиот живот е за вашиот партнер.

РАК

Се чувствувате без енергија и затоа советот е да ризикувате и да донесете некои драстични и храбри одлуки. Можни се кавги со саканите поради лошата комуникација. Бидете потрпеливи.

ЛАВ

Обидете се да ја разберете логиката зад вашите одлуки и чекори. Верувајте и на саканата личност и заедно барајте решение. Некој би можел да застане на патот на вас и на вашиот партнер денес. Бидете потрпеливи и уште поважно – бидете поискрени!

ДЕВИЦА

Ќе бидете многу самоуверени и ќе сакате да ги импресионирате другите. Исто така, денес ќе имате повеќе обврски, кога се работи за семејството. Ви недостасува романтично време со партнерот, па обидете се да одвоите време.

ВАГА

Здравјето не го ставајте во втор план поради работата и обврските. Овој период е одличен за промени во животниот стил. Доколку чувствувате дека резултатите на работа не се очекуваат, променете ги вашите планови. Денес ќе бидете полни со многу добри идеи.

ШКОРПИЈА

Поддршката на луѓето на позицијата денес ќе ви биде ветер во грб. Вашата енергија и ентузијазам ќе донесат резултати и ќе ги намалат тензиите, како на деловен, така и во љубовен план. Доколку сте слободни, љубовта е можна токму на работа.

СТРЕЛЕЦ

Обрнете внимание на желбите и интересите на другите. Денес ќе имате финансиски успех. Ќе бидете и мотивирани да учите нови работи, па можно е да се запишете на семинар или курс. Ако патувате, внимавајте на вашиот багаж.

ЈАРЕЦ

Вашата упорност и бестрашност се вашата ментална сила. Сепак, имаш уште многу да откриеш за себе. Поддршката денес доаѓа од семејството. Непотребно се сомневате во партнерот. Денеска посветете се на кариерата и работата и избегнувајте конфликти со саканата личност.

ВОДОЛИЈА

Денеска советот е да бидете попозитивни. Терапијата со смеа е се што ви треба. Не инвестирајте неодговорно бидејќи е можно парите да ви излезат од раце. Успешен работен ден. Исто така, ве очекуваат убави моменти за двајца.

РИБИ

Денот ќе го поминете во релаксација. Ќе бидете позитивни и ќе привлекувате луѓе околу себе. Со помош на пријател можна е парична добивка. Ќе бидете особено чувствителни и емотивни кога се работи за семејството. Поминете ја вечерта со партнерот.

Популарно