Лажеле дека е Бугарка за подобро да помине на натпреварот

Неколку години по учеството во музичкото талент шоу „Пинкови ѕвезди“, кое всушност ја прослави, пејачката Габриела Пејчев реши да ја открие вистината за овој ТВ-формат.

– Многу луѓе се уште коментираат на Јутјуб дека сум Бугарка. Кога еден човек ќе напише нешто, тогаш започнува лавина. Луѓето се полни со предрасуди „плукањето“ му нема крај. Во првиот круг на „Пинкови ѕвезди“ под моето име пишуваше дека сум од Софија, иако сум родена во Димитровград (Србија), изјави Габриела.

– Беше сериозен маркетиншки трик да се натераат луѓето да се фокусираат на една личност бидејќи јас бев единствениот натпреварувач од Бугарија во тоа време. Всушност, јас сум родена во Димитровград, кој е територија на Србија, пораснав на нашиот јазик и обичаи, а во исто време го научив бугарскиот како задолжителен секундарен јазик бидејќи во мојот град, кој е пограничен град, многу од луѓето се декларирале како Бугари.

– Не е ништо страшно или за осуда. Сите ние сме воспитани на два јазика и затоа, како тинејџер, имате поголем избор каде да учите. Децата од бугарско потекло ги имаат сите права да учат таму. Бидејќи повеќето луѓе одлучуваат да студираат во Софија, јас ја донесов таа одлука затоа што каде ќе ви биде подобро отколку да бидете на само 60 километри од дома, во главниот град на земјата што ви обезбедува најевтино студирање, а можете да се вратите дома со автобус за еден час, додаде Пејчева.

– Денес, на пример, ми требаат најмалку три часа да одам кај мајка ми на ручек. Таа тактика да пишува дека сум од Софија не беше моја, туку од шефот на продуцентската куќа. Овие луѓе се долго време во оваа работа, зад себе имаат многу успеси и долг живот кој кажува многу за нив.

– Ме прашаа од каде сум, на што реков дека сум од Димитровград, дека имам 20 години и дека студирам во Софија. Тие рекоа: “Ќе напишеме дека си од Софија! Тоа ќе те лансира!” Бев скептична, но се согласив. Веднаш го привлеков вниманието на членовите на жирито кога ја видоа таа „Софија“, но и на публиката, додаде пејачката.

-Тоа одекна бидејќи јас бев единствениот „Бугарин“ на натпреварот во тој момент. Бев единствениот натпреварувач чиј настап го пренесуваа сите портали. За ова и денес се шпекулира. За мене е неважно, но мислам дека потпирањето на друга националност беше голем плус во мојата кариера, заклучи Габриела.

На нејзиниот Инстаграм профил можат да се забележат и неколку фотографии направени во нашиот главен град, Скопје.

Аца Лукас итно примен на Ургентен

Српскиот пејач ца Лукас денеска бил итно примен во Ургентниот центар.

Имено, пејачот останал да лежи во болница за да направи понатамошни испитувања во врска со неговото здравје.

Првиот упат кој го добил за преглед е за гастроентеролог, но и понатаму не се знаат деталите за неговата дијагноза.

Неговиот менаџер Саша Марковиќ рекол дека овие информации за точни.

-Вистина е дека Аца Лукас заврши во болница. Почувствува замор и малаксаност, му направија детални преглед. Само ќе ви кажам да се префорсира, затоа што претходните денови работеше напорно...Му дадоа витамински коктел, рекол тој.

(Видео) Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен . Јавноста остана затечена по веста за неплатениот долг, оти откако Есма почина, нејзините внуки од сестри и браќа, како и внуци на Стево до денес водат битка како и кој да ја наследи куќата на Кале.

Симеон Атанасов, посинок на Теодосиевски и кој беше менаџер на Есма до крајот на нејзиниот живот, во интервју за естрадниот магазин "Бекстејџ" потврди дека сметката не е платена и дека се понудил да ја плати целата сума.

„Јас се понудив да ја платам сметката како што ги покрив сите погребални работи кои што требаше и имам за тоа фактури. Не е покриена бидејќи дента кога почина веќе имаше индикации дека Реџепови ќе ги остават двата тестаменти кои Есма ги остави. Јас во консултација со моите адвокати бев сопрен, затоа што по некое правило кога некој нешто наследува, тој го наследува и доброто и лошото. Поради тоа е стопирана целата постапка со болницата да не се покрие овој трошок.“, вели Симеон во интервју за "Бекстејџ".Атанасов додава дека ако Реџепови се откажат од овој спор и го предадат музејот на министерство за култура, овој долг ќе го покријам.

Што кажа посинокот на Есма, Симеон погледнете во видеото:

(Фото) Марко Булат легна врз неговиот гроб, па започна да го гушка и гали

Пејачот Марко Булат е еден од пејачите кои во минатото беше често во центарот на вниманието поради менувањето на верата и влегувањето во православието, а овој пат повторно се најде во медиумското внимание.

Популарниот пејач овој пат го посети гробот на отецот Пајсиј, па се одлучи тој емотивен момент да го сподели со фановите на својот Инстаграм профил.

Инаку Пајсиј Светогорски е еден од најзначајните и најважните светогорски старци на 20-от век. Тој бил канонизиран на 13 јануари 2015 година, а многу православни верници во Грција, Русија и Србија отецот го сметале за светец уште пред да биде прогласен официјално.

Гробот на овој светец е познат и по многубројните чуда, а Булат ја имаше приликата и сам да се помоли пред неговиот вечен дом.

Популарно